banner406
28 Ocak 2014 Salı 23:16
Bakan Avcı'dan Önemli Açıklamalar

Bakan Avcı, üniversiteye  girişte  yapılması planlanan değişiklikler, dershane taslağı, özel  okula  dönüşmek isteyen dershanelere verilecek teşvikler konusunda açıklamalarda bulundu.Kanal 24'teki 'Siyaset 24' programına konuk olan Bakan Avcı'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

Dershanelerin mevcut sınav  sistemiyle  birbirini besleyen bir ilişkisi olduğu doğru. Biz de bu konuda yapılacak düzenlemenin bununla sınırlı kalmayacağını, müfredatta, öğretmen yetiştirme stratejisinde vs. olacağını anlatmaya çalışıyoruz. En yaygın bilineni SBS'nin kaldırılması bununla doğrudan ilgilidir. Çocuklar sene sonunda  tek  bir sınav yerine, kendi  okullarında yapılan merkezi yazılılara girdiler. Öğretmenler müfredatı yetiştirmek için çok büyük gayret gösterdi. Öğrenciler dershaneye gitmek yerine kendi  sınıflarında  derse girmeleri gerektiğini gördü. Benzer bir süreci üniversiteye girişte  de uygulamak istiyoruz. Sınavsız değil ama bir-iki sınava endeksli hale getirmekten kurtarmak istiyoruz. Lisede de öğretmeni,  okulu , müfredatı merkeze alan bir düzenlemeden sonra, üniversiteye  girişi  de lise müfredatını temel alan, sosyal, sanatsal,  kültürel  başarılarını da dikkate alan bir düzenlemenin, öğrencilerimizin üniversiteye  girişte  daha doğru olacağını düşünüyoruz.

Uygun olmayanlar kooperatif kurabilir

Biz baştan beri dershaneler konusunun bir kapatma süreci olmaması gerektiğini; niteliği, mevcut talebe ve Türkiye'nin koşullarına uygun bir dönüştürme sürecini öngördük. Bunlardan az bir kısmı özel  okul  olmaya uygun. Dershanelerin bugünkü konumlarıyla 1 Eylül 2015'e kadar çalışabileceğini söylemiştik. Bu aynen devam ediyor. Ama pek azı mevcut kriterlere uyarak özel  okul  olabilir, biz burada da geçiş dönemi için özel  okul  kriterlerini biraz esnetelim dedik. Bizim elimizde Milli  Eğitim  Bakanlığı olarak veya başka kamu kuruluşlarının elinde arsalar var. Özel  okul  açmak için bugün mevcut dershanelerin büyük kısmı apartman benzeri yerlerde  eğitim  veriyor. Bunlar özel  okul  olmaz. Özel  okul  olma kriterini ne kadar esnetirseniz esnetin olmaz. Altında içki satılan, çocuklar için uygun olmayan bir faaliyet varsa orası özel  okul  olmaz. Bunlar, 'ben apartmanda dershanecilik yapıyorum ama gerekli imkan sağlanırsa özel  okula  dönüşmek istiyorum' diyorsa, kendi öz  kaynakları  yetmiyorsa üç dört dershane bir araya gelerek, bir kooperatif oluşarak özel  okul  olmak isterse bunlara arsa verilir. Açık liseye dönüşebilirler. Ama bu açık lise 90'lı yıllardaki gibi kayıt yaptırılıp, daha sonra sınav tarihlerinde sınavlara girilen bir açık lise türü değil. 20 saat yüz yüze  eğitim  öngördük. Kurumlar öğrencilerden bunun ücretini talep edecek. Bir tür yarı özel  okul  gibi...

Dil kursları kapanmıyor

Dil kursları, KPSS hazırlık kursları vs. devam edecek. Yani bir üst  eğitim  kurumuna hazırlık niteliğinde programlar uygulanmayacak. Onun dışında dil kursları, beceri kursları, KPSS hazırlık kursları devam edecek.

1 Eylül 2015  tarihi  öğretmenlerle, çalışanlarla yapılan sözleşmelerin, kira sözleşmelerinin sona erdirilmesi için belirlenmiş bir tarih aslında. Daha önce Haziran 2014'te dönüşecekler demiştik ama sektörle yaptığımız görüşmeler sonucunda bu tür sözleşmeler için süre istediler. Dolayısıyla bu süre tanınmış oldu.

Akademisyenlerin özlük hakları iyileştirilecek

Akademik personelin maaş durumuyla ilgili sorunlar Bakanlar Kurulu'nda da görüşüldü. Bu konuda bir fikir birliği var. Yıllardır akademisyenlerimiz, daha önceki yıllarla kıyaslanmayacak kadar gerilemiş durumdalar. Dolayısıyla bu konuda bir iyileştirme yapılması gerektiği konusunda çalışmalar var. Öncelikle en çok mağdur olduğu düşünülen ve üniversitelerimizin geleceği  bakımından  da durumları düzeltilmesi gereken araştırma görevlileri. Üniversiteden  yeni  mezun olmuş birinin, özel bir kurumda alacağı maaşla, üniversitede araştırma görevlisi olduğunda alacağı maaş arasında çok ciddi fark var. Dolayısıyla iyi elemanlar üniversiteleri tercih etmiyor. Bu da üniversitelerimizin geleceği için tehlike oluşturuyor. En kısa zamanda bununla ilgili perspektifler netleşmiş olacak.

2014'te 50 bin öğretmen ataması

Şubat'ta 10 bin öğretmen ataması yapılacak demiştik. 40 bin de temmuz ayında. Şubat ayında aslında atama yapılmayacaktı. Fakat ocak ayında emekli olan öğretmenlerimizin yerine, emekli olanlardan daha fazla sayıda atama yapacağız. 2014'te 50 bin atama yapmış olacağız.

Son Güncelleme: 28.01.2014 23:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
açıklama bekliyoruz 2014-01-29 00:43:39

şu temmuz atamasını netleştirseniz artık. kpss den önce mi sonra mı? kpss sonuçlarının açıklanması agustos ortasını buluyor, atamalar ise eylül başını. 40 blok halde atanacaksa şu işin adını koyun "eylül ataması" diye. yok öyle değilse, bir açıklama yapın. dolayısıyla mart ya da haziranda atama kontanjanının bir kısmı kullanılabilir.