banner406
banner396
22 Şubat 2014 Cumartesi 13:06
Dershaneler 2015'ten sonra kapanıyor

 Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ve üyesi, müsteşar yardımcısı, genel müdür, strateji geliştirme başkanı, inşaat ve emlak grup başkanı ve grup başkanı ile il milli eğitim müdürlerinin görevleri sona erecek.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, özel dershanelerin faaliyetlerini 1 Eylül 2015 tarihine kadar sürdürebileceğini, bu kurumların özel okullara ve geçici olarak açık öğretim yapan liselere dönüşebileceğini söyledi. Dershaneler ile ilgili düzenlemeleri de içeren tasarının görüşmeleri TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda yapıldı.
 
Tasarıyı komisyona sunan Bakan Avcı, çalışmanın amacını ve içeriğini anlattı. Avcı'nın verdiği bilgiye göre tasarı şu düzenlemeleri içeriyor:
 
- Talim ve Terbiye Kurulu, bakanlığın bilimsel danışma ve inceleme organı olacak. Kurulun eğitim politikaları konusundaki karar alma yetkileri, ilgili hizmet birimlerine devredilecek.
 
- Bakanlık merkez teşkilatında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ve üyesi, müsteşar yardımcısı, genel müdür, strateji geliştirme başkanı, inşaat ve emlak grup başkanı ve grup başkanı kadrolarında bulunanlar, taşra teşkilatında il müdürü kadrolarında çalışanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte, hiç bir işleme gerek kalmadan görevleri sona erecek.
 
- Bunlardan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ve üyesi, Müsteşar yardımcısı, genel müdür, strateji geliştirme başkanı kadrolarında bulunanlar, şahıslarına bağlı olarak belirlenen bakanlık müşavirliği kadrolarına atanacak.
 
- Bakanlıkta grup başkanı ve il müdürü olarak görev yapanlar ile şahsa bağlı daire başkanı, şube müdürü ve il müdürü kadrolarında bulunanlar özlük hakları korunmak amacıyla, şahsa bağlı eğitim uzmanı kadrolarına getirilecek. Bu şekilde eğitim uzmanı olarak atanacaklar, harcırah ( yolluk) almaksızın okullarda öğretmen olarak görevlendirilecek.
 
-Aday öğretmenlikten öğretmenliğe geçişte sınav uygulanması, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarını mahkeme kararı ile elde edenlerin, mahkeme kararlarının aleyhlerine kesinleşmesi halinde bu kişilere unvanlarının iptal edildiği tarihten önce yapılan ödemeler geri alınmayacak.
 
- Bakanlık denetçiler ile il eğitim denetmenleri, eğitim denetmeni unvanı altında birleştirilecek.
 
- Yurtdışı teşkilatı kadrolarına sürekli görevle atanabilme şartları yeniden ele alınarak 652 sayılı KHK'ya eklenecek.
 
-Yurtdışına eğitim amacıyla gönderilecek öğrencilere, Türkiye dışında yaşayan vatandaşların eğitim ihtiyaçlarına ve yüksek öğretime yönelik bakanlığa verilen görevleri yürütmek için Yüksek Öğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü kurulacak.
 
-Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü kurularak, halen Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nce görülen sınav hizmetleri ihtisaslaştırılacak.
 
- Müstakil hizmet birimi olan grup başkanlıkları daire başkanlığına dönüştürülecek.
 
- Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmeler, okul ve kurum müdürlerinin görevlendirilmeleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların geçici olarak bakanlıkta istihdam edilebilmeleri düzenlenecek.
 
- Uzmanlaşma, etkinlik ve işbölümünün sağlanması amacıyla, il milli eğitim müdürlükleri bünyesindeki eğitim denetmenleri başkanlıkları, rehberlik ve denetim başkanlığının taşra birimlerine dönüştürülecek.
 
- Özel dershaneler faaliyetleri 1 Eylül 2015 tarihine kadar sürdürebilecek. Bu kurumlar özel okullara ve geçici olarak açık öğretim yapan liselere dönüşebilecek. Gerekli düzenlemeleri yapabilmeleri için 2017-2018 eğitim-öğretim yılının bitimine kadar süre verilecek.
 
- Öğrenci etüt eğitim merkezleri 12 yaş altındakilere yönelik olacak. Adı ne olursa olsun, bütün eğitim ve öğretim hizmeti sunan kurumlar, bakanlığını denetiminde bulunacak.
 
- Eğitim programlarının taslak ders kitapları ile diğer eğitim araç ve gerekçelerinin, bakanlıkça yapılan sınavların sorularının hazırlatılması veya inceletilmesi karşılığı ödenecek bedel ve telif ücretleri, görevlendiren personele ödenecek ücretin karşılığı tahsil edilecek. Döner sermaye hesabına yatırılacak bedel bakanlıkça tespit edilecek.

- Halen ÖSYM Başkanlığı'na sınav ücretleri konusunda verilen yetki kaldırılacak.
 
- Yurtdışında bakanlığa bağlı olarak büyükelçilikler ve başkonsolosluklar bünyesinde faaliyet gösteren okulların hizmet binası yapımı bakanlık bütçesinden karşılanacak. Ayrıca donatımı, kefalet ücreti ve kira giderleri ile uygun görülen diğer ihtiyaçlar da bu kapsamda olacak.
 
- Yurtiçi veya yurtdışında yerli veya yabancı kuruluşlar ya da başka ülkelerle işbirliği anlaşması bünyesinde kurulan ulusal veya uluslararası proje okullarına, öğretmen ve yönetici görevlendirmeleri bakanlıkça yapılacak. Bakan onayı proje okulu olarak seçilen, belirli eğitim reformu ve programlarının uygulandığı ve doğrudan bakanlığa bağlanan kuramlar da bu kapsama girecek. 
 
- Lisansüstü eğitim amacıyla yurtdışına gönderilecek öğrencilerin seçiminde, ALES yanında, sözlü sınav da yapılacak.
 
- MEB adına yurtdışına gönderilenlerden, doktora öğrenimlerini başarıyla tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerine yerine getirmek için yurda dönenler eğitim uzmanı kadrolarına atanacak.
 
- Lisansüstü eğitim amacıyla yurtdışına gönderilen kişilerin, eğitim amacıyla geçirdikleri süreler memuriyette geçmiş sayılarak derece ve kademe ilerleme hesabında dikkate alınacak.
 
- Hazine'ye ait taşınmaz mallar üzerinde dönüşüm programına dahil dershaneler lehine, bedelsiz olarak en fazla 25 yıl süreli irtifak ( dayanma)  hakkı tesis edilebilecek. Mülkiyeti Hazine'ye ait olup, bakanlığa geçen taşınmazlar üzerindeki okul binaları kiraya verilecek.
 
- Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek teşvik tedbirlerinin yanında, bu kurumlarda çalışan öğretmenler bakanlıkta istihdam edilebilecek.
 
- Dönüşüm kapsamındakilerle diğer özel öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler için eğitim-öğretim desteğinde bulunulacak.

Muhalefetten alt komisyon talebi
 
Görüşmeler sırasında muhalefet partileri tasarının alt komisyona gönderilmesini ve orada gerekli katkıların verilmesini istedi.
 
CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfü Baydar, seçimler nedeniyle bu tasarıyı getirildiğini iddia etti. İlgili STK'ların bu tasarıya karşı çıktığını savundu. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, de  tasarının alt komisyona havale edilmesini istedi.
 
MHP Ankara Milletvekili Zühal Topcu, bakanlığın teşkilat kanununun eski bakan Ömer Dinçer zamanında değiştiğini anlatarak "Ne oldu da yeni bir teşkilat yasasına ihtiyaç hissedildi?" diye sordu.
      
CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, ”Bu tasarıyı alt komisyona gönderin. Orada muhalefet gerekli katkıları yapacak. Tasarı burada tartışılmalı” dedi.
 
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Bakan Avcı'ya yönelik, "Siz çok babacan, işbirliğine açık, sevimli bir algınız var, en azından fiziki görünüşüz öyle. Ancak bunun böyle olmadığını 4+4+4 görüşmelerinde gördük. Eğer derdiniz, bir yerlerle hesaplaşmak ise sadece dershane konusunu getirseydiniz buraya, eğitim sistemini allak bullak eden bir değişiklik yapmasaydınız" diye konuştu.
 
Eğer tasarı alt komisyona gönderilmezse, daha çok zaman kaybı olacağını belirten Altay, şöyle devam etti:
 
"İstanbul'da 3 bin kurum var. Buralara 10'ar kişi  girmek istese 30 bin başvuru olacak. Bunları İstanbul Valisi objektif kriterlere dayanarak belirleyecek derseniz, muhalefet milletvekilleri buradan çıksın, 10 dakikada geçirin" dedi.
 
Altay'a yanıt veren Bakan Avcı, valilerin keyfi atamalarının olmayacağını, okul müdürlerini valilerin resen atayacağı konusunun doğru olmadığını belirtti.
Son Güncelleme: 22.02.2014 13:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eğitimci 2014-02-22 13:21:18

cumhuriyet döneminin en yetkisiz en etkisiz bakanıyla karşı karşıyayız.

Avatar
yönetici 2014-02-22 13:30:38

meb yasasını bir ebsli olarak ben de kabul etmiyorum. özellikle sınav kazanıp hakları ile yönetici olanların görevine son vermek hangi anlayışla ilgilidir?

Avatar
misafir 2014-02-22 15:54:16

anladık da nereye gıdecek bu kadar öğretmen zaten herkes atanamıyor

Avatar
malesef öğretmen 2014-02-22 16:07:11

bunlara oy verdiğim güne lanet olsun

Avatar
özge 2014-02-22 19:54:02

binlerce kişiyi işşiz bırakacaksınız yazık değil mi her şeyi düzene sokmadan nasıl kapatırsınız