banner406
banner396
28 Şubat 2014 Cuma 09:46
Dikkat okulda tatbikat var
 Dün akşam televizyonda ana haber bültenini izlerken bir okulda yapılan yangın tatbikatı ile ilgili bir haber dikkatimi çekti. İşin açıkçası önce yine tatbikatta yanan öğrencilerle ilgili bir haber olduğunu düşünerek hayıflandım. Fakat haberin devamını izlediğimde çok daha hayıflanmam gerektiğini düşündüm. Haberin devamı nasıl mıydı? Malum okullarımızda zaman zaman itfaiye teşkilatı tarafından hiç istemediğimiz fakat yine hiç ummadığımız anda başımıza gelebilecek bir yangın anında nasıl davranmamız gerektiği bilincini yerleştirmek için yangın tatbikatları yapılır. Çok da yerinde bir uygulamadır. Fakat bu tatbikatlar maalesef nerede ise ülkemizin tamamında gereken hassasiyet gösterilerek yapılmaz.
Haberdeki okul yöneticileri ve tatbikatı uygulamaya gelen görevlilerin, uygulamanın gerçeğinden ayırt edilmemesi için ellerinden gelen hassasiyeti gösterdikleri belirtiliyor. Fakat görüntülerden sonucun hiç de böyle olmadığı görülüyor. Yangından kurtarılan felaketzedeler sanki bir eğlencede imiş gibi gülüş cümbüş tatbikata katılıyor.

Burada amacımız habere konu olan okul idaresini, tatbikatı uygulayan görevlileri tenkit etmek değil. Bu nedenle habere konu olan kişi ve yer isimlerini özellikle vermedim. Burada asıl dikkatinizi çekmek istediğim konu; maalesef tüm okullarımızda hatta tüm resmi kurumlarımızda yapılan tatbikatlara (Yangın, deprem, trafik) gereken değerin ve önemin gösterilmemesi.

“Tatbikat” kelime anlamı olarak “uygulama”dır. Bir başka deyişle yazımıza konu olan yönü ile aslı gelmeden önce yapılan bir provadır.

Çünkü istatistiklerde görülen çıkan yangınlardaki ve diğer felaketlerdeki can kayıplarının, yaralanmalarının ve maddi hasarın en büyük nedeni insanların panik yapması, böyle bir olayla karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilememesidir. Yetkililer ve görevliler bu nedenle yangın, deprem tatbikatlarının sık sık her ortamda uygulanmasının gereğine karar vermişlerdir. Fakat yine maalesef ki tatbikatların yoğun olarak uygulandığı okullarımız başta olmak üzere resmi kurumlarda tatbikatlara bir angarya veya zorunlu olarak yerine getirilmesi gereken bir konu olarak bakılmaktadır.

Bu nedenle de tatbikatla görevlendirilen kişiler görevlerini kağıt üzerinde yerine getirmenin yükümlülüğünden kurtulmak adına uygulamayı yapmaktadırlar. Tatbikatın yapılacağı kurum öğrencilerine ve görevlilerine önceden bilgi verilmekte, böylece tatbikatlar haberlere konu olacak absürtlüklerle gerçekleşmektedir.

Oysa tatbikatlar böyle mi gerçekleştirilmelidir? Kesinlikle hayır. Belki de bunun için öncelikle tatbikatların niçin önemli olduğu konusunda sırası ile kurum yetkililerine, ardından da uygulanacak kişilere bir bilinçlendirme çalışması yapılmalıdır. Bunun için de yangın, deprem gibi afetlerde bilinçsizce davranışlar akabinde ne gibi sonuçların görülebileceğini gösteren filmler hazırlanmalı ve gösterilmelidir. Bu filmlerde ülkemizde ve dünyada karşılaşılan yangın ve deprem olaylarındaki bilinçsizlikten karşılaşılan kayıplara yer verilmelidir. Gerçek olayların haber görüntüleri izleyenlerle paylaşılmalıdır.

Hazırlanan bu kısa filmlerin tüm iletişim organlarında yer alması ve insanların bilinçlendirilmesi sağlanmalıdır. Böylece bireyler olarak hepimizin kafasındaki “tatbikat” kavramı gerçek anlamı ile yer etmelidir. İnsanlar sadece öğrenciler olarak veya resmi kuruluşlarda çalışan görevliler olarak değil; topyekûn tatbikatlara katılmaya ve bilinçlendirilmeye çalışılmalıdır.      

Burada da önümüzdeki günlerde seçeceğimiz yerel yönetimlere büyük görevler düşmektedir. Yangın, deprem ve trafik gibi konulardaki tatbikatları halk geneline yaygınlaştırmak yerel yönetimlerin görevidir. Yerel yönetimler acı bir olay, büyük felaketler başa gelmeden halkımızı tatbikatlarla, bilinçlendirme eğitimleri ile uyarmalıdır.

Tüm halkımız bilinçlendiğinde haberlere konu olan tatbikatlar komiklikleri veya faciaları ile değil faydalı yönleri ile kamuoyunun gündemine gelecektir. Bilinçli bir Türkiye ve felaketlerden uzak bir Türkiye temennileri ile hepinize iyi bir hafta sonu tatili geçirmenizi diliyorum. (28.02.2014)

www.twitter.com/ekremaytar   

memurhaber.com
Son Güncelleme: 28.02.2014 09:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.