banner406
banner396
27 Nisan 2016 Çarşamba 18:05
Diyarbakır MEM'DE Neler Yaşanmamış Ki ?
 İlgili haberde Vali Yardımcısı Remzi KATTAŞ'a yöneltilen cevap bekleyen sorulardan  "bir lisesin yurt dışı gezisinde öğrenci ve öğretmenlerin PKK Bürolarının gezdiği " Paralel yapıya ait dershanelerin özelikle kapatılmadığı ve 1 Kasım Seçimlerimden sonra hızlı bir şekilde kapatıldığı"  Vali Yardımcısının MEBBİS şifrelerine alınarak öğretmenlerin bilgilerini inceletip fişleme yaptığı" gibi iddialar   göze çarpıyor.


 İşte  Diyarbakır Söz İnternet Sitesinde yer alan  "MEB'DE NELER YAŞANMAMIŞ Kİ? haberi
 
 MEB camiası da bu "soruları" vahim derecede kendi içinde, mülahaza edip, tartıştığını biliyorum.

Konuşuluyor. Sorgulanıyor ama dışa vuran yok?
Nedeni de?

Şikâyetlerin, iddiaların odağındaki isimden olsa gerek…

MEB’den sorumlu Vali Yardımcısı Remzi Kattaş.

Durum böyle olunca!

Herkes ketum, hatta sendikalar bile sessizle bürünmüş vaziyette!
***

CEVAP BEKLEYEN SORULAR?
Neyse!
Biz buradan, aktaralım…
Neler oluyor, neler bitiyor; "kim kime hizmet ediyor?"
Bilinmesi…
Bizlerin, MEB camiasının ve kamuoyunun "hakikatlere" matuf olabilmesi için.
Tabi, soruların muhatabı ekseriyetiyle Vali Yardımcısı Kattaş olduğu için, mutlaka kendilerinin de önemli ölçüde söyleyecekleri olacak?
Aynı minvalde, diğer yetkili makamların da?
Söyleyeceklerini de, buradan sizlere aktaracağımızı şimdiden ifade edelim..
Ve diyelim; neden diye sorarak?
***
BİRİNCİ SORU;
294 Müdür, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısına ait görev uzatma/görevlendirme yazıları; neden 3 ay süreyle askıda tutulmuş, imzalanmamış…

İKİNCİ SORU;
Bu süre içerisinde kurumlarında görev yapan idarecilerin attığı imzalar, aldıkları ücretler "onaysız" nasıl gerçekleşti?

ÜÇÜNCÜ SORU;
Sistemi tıkatan bu işleyiş yüzünden, Aday öğretmenler "değerlendirme" puanları, çalışmadıkları okul müdürleri tarafından, verilmesi ne kadar, doğru bir işlemdir?

DÖRDÜNCÜ SORU
Atanması teklif edilen idarecilerle ilgili "fişleme" yapılmış mı? En çok atama yapılan öğretmenler, Eğitim-Sen mensubu mu?

BEŞİNCİ SORU;

Burhanettin Yıldız Endüstri Meslek Lisesi'nin "yurt dışı" programında, öğrenci ve öğretmenlerin PKK bürolarını gezdikleri ve bunla ilgili soruşturma açıldığı, bilahare soruşturmanın kapatıldığı söz konusu mu?

ALTINCI SORU;
Karacadağ İmam Hatip Ortaokulu…
Hamravat İlk-ortaokul müdürlüklerine 6 ay süreyle "müdür ataması" neden yapılıp/onaylanmamış…

YEDİNCİ SORU;

Bu süre içerisinde hangi okulda, "birden fazla" soruşturmalık olay yaşanmış. İdarecisiz bir okulda; Eğitim ve Öğretim'de "kimler sorumlu" tutulmuş?

SEKİZİNCİ SORU;
Dershanelerin kapatılmasında, imtiyazlı tutum doğru mu? Özellikle Paralel yapıya mensup kurumların kapatılmasına yönelik raporlar tanzim edilmişken. İl Emniyet müdürlüğünden "uyarı yazısı" gönderilmişken, neden işleme konulmamış?

DOKUZUNCU SORU;
Hazırlanan raporlar, 7 Haziran seçimlerinden hemen sonra "neden ret" edilmiştir. Eğitim-Bir Sen Vali Yardımcısı Kattaş'a "nedenleri noktasındaki" ısrarı oldu mu? Dershanelerin kapatılması raporların işleme konulması için, Milli Eğitim Müdürlüğünden "beş kez" kapanma yazısı gönderilmesine rağmen, neden iade edilmiş?

ONUNCU SORU;
MEB'in, Eğitim-Bir Sen'in "Paralel yapıya" ait dershanelerinin kapatılmasına yönelik, yürüttüğü çalışmalara karşı gösterilen direnç, hakkınızdaki "Paralelci'dir" iddialarını teyit ediyor mu? 1 Kasım seçimlerinde Ak Parti'nin "tek başına" iktidara gelmesinden sonra, Aralık ayında ne oldu da, "kapatma" yazıları onaylandı?

ONBİRİNCİ SORU;
MEB'in bünyesindeki "MEBBİS" şifresini alarak, Öğretmenlerin "kişisel" bilgilerini sorguladığınız. Fişlediğiniz. Ve bilgileri yanınızda depoladığınız; doğru mu?

ONİKİNCİ SORU;
Siyasal iktidara karşı, "menfi tutumlarınızın" olduğu? Eğitim ve Öğretim'deki işleyişi tıkayarak, "iktidarı ve idarecileri" zan altında bırakma gibi "tutumlarınızın" olduğu, iddiaları doğru mu?

ONÜÇÜNCÜ SORU;
İktidara yakınlığıyla bilinen, Eğitim-Bir Sen sendikası ve yöneticileriyle "aranızdaki" anlaşmazlıklar, "şahsi mi, işleyiş ve mevzuattan" kaynaklı mı? Eğitim-Sen'le aranızdaki mesafeyle ilgili, söylentilerin amacı nedir?
***
Kısmi yöndeki soruların bir bölümü böyle…
Dahası var.
Ama şimdilik bu kadar diyelim.
Diğerleri "teyide ve tahkikata" ihtiyacı var. Zaman içerisinde; onları da "dillendirmeye" çalışacağız.
Evet, MEB’deki tıkanıklığın nasıl oluştuğuna dair "madalyonun" bu sadece bir yüzü…
Ya kurum içerisindeki; "dönen akçeli" çark…
O da, madalyonun bir başka yüzü!
 

 KAYNAK: DiyarbakırSöz/ Ömer BüyükTimur
Son Güncelleme: 27.04.2016 18:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
talat 2016-04-29 12:31:51

aynı haberi ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorsunuz. bu ithamlardan nasıl bu kadar emin oluyorsunuz. işin içine eğitim sen'in adının karışması mı sizi rahatsız etti. ey!! eğitimbirsen'ci mebpersonel?