banner406
banner396
14 Ekim 2013 Pazartesi 01:40
Geçici görevlendirme sürelerine PUAN VERİLECEK!

 MEB Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini yayınladı. MEB 4 Temmuz 2013 tarihinde zorunlu yer değiştirme yönetmeliğini yayınlamıştı. İki yönetmeliğin ekinde yer alan Performans ve Yeterlilik Değerlendirme Formlarını karşılaştırdık. İki değerlendirme formu da öğrenim süresi, ödüller, cezalar ve hizmet süresi başlıklarından oluşmaktadır.

Tezsiz yüksek lisansa puan yok!

Yürürlükten kaldırılan yönetmeliğin ekindeki formda yönetim alanında tezsiz yüksek lisansa 6 puan verilirken, yeni yönetmelikte tezsiz yüksek lisansa puan verilmemiştir. Tezli yüksek lisansı formdaki puanı da 7 olarak belirlenmiştir. Yine önceki yönetmelikte tezli yüksek lisansın puan değeri 8’ di. Birçok yönetici + puan getirdiği için üniversitelerde yönetim alanında tezsiz yüksek lisans yaptı. Bu durumda aldıkları belgeler bir işe yaramayacak! Üst öğretimi tezli ve tezsiz diye ayırmak, dava konusu olabilir. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bulunabilir.

Ödüllerde değişiklik yok!

İki değerlendirme formunda da ödüller için verilen puanlarda bir değişiklik yapılmamıştır. Ödüllerden en fazla 1 adeti değerlendirilmiştir. Ödüllere 1,2,3 diye sırasıyla puan verilmektedir.

Uyarı cezasına (-) puan verilmeyecek!

Daha önce yayınlanan değerlendirme formunda alınan cezalar bölümünde uyarı tecziyesinin puan karşılığı -1 olarak takdir edilmişti. Yeni yönetmelikte uyarı tecziyesine(-) puan verilmemiştir. Cezalarda puan -2 den başlamıştır. Oysa (-1) den geriye doğru gidilse daha yerinde olacaktı. -2,-3,-4 yerine yine  -1,-2,-3 gibi… Kınama tecziyesinin puan değeri -1’den başlayabilirdi… Çünkü üst bölümdeki ödüller için verilen art puan 1,2,3 diye devam etmektedir.

“Geçici görevlendirme hizmet sürelerine puan veriliyor”

İlk defa öğretmenlik dışında geçirilen sürelere puan verilmiştir. Şefler şube müdürü olarak atandıklarında, şeflikte geçen her yıl 0,30 puan  alacaklardır.. Yine ilk defa müdür yetkililik, vekalet, geçici görevlendirmede geçen hizmet sürelerine puan verilmiştir.. Burada ilginç olan kadrolu müdür yardımcılığı ya da müdür başyardımcılığı görevleri için verilen puandan daha fazla geçici görevlendirmelere puan verilmiştir. Her yıl için 0,54… Yine il eğitim denetmenliğinde geçen süreler de değerlendirilmiştir. Önceki değerlendirme formunda puan verilmiyordu! Ayrıca,  her yönetim kademesindeki görevlendirmeler için bir değerlendirme puanı belirlenmiştir. Bu nedenle önceki değerlendirme formunda hizmet süresi başlığının altında 6 alt başlık bulunurken, yeni değerlendirme formunda bu başlık altında 10 alt başlık bulunmaktadır.

NOT; Geçici görevlendirme sürelerine Hizmet Bölgesi Çizelgesine göre puan verilip verilmeyeceği ise kılavuz yayınlandığında netleşecek. Daha önce görevlendirme ile geçirilen süreler bölge hizmetinden sayılmamıştı.


Ek-2 Performans ve Yeterlik Değerlendirme Formu (YENİSİ)

Ekleri için tıklayınız. (ESKİSİ)

Cengiz ŞAHİN

Son Güncelleme: 14.10.2013 01:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.