banner406
banner396
30 Ocak 2014 Perşembe 17:32
Haftalık ders çizelgeleri ve MEB'deki hastalık

 Haftalık  ders çizelgelerinin değişmesinin üzerindeki mürekkep  kurumadan  yenisi yayımlandı.

Son 5 yıla baktığımızda 2009'da liselerde ( FenSosyal , TM, Dil) şeklinde  alanlar  varken 2010 da bunu beğenmedik  alanı  kaldırıyoruz denildi. Olmaz yanlış olur, ders  seçimi gibi önemli bir konuyu  sadece   veliye  ya da öğrenciye  bırakamazsınız  sistemi  çökertirsiniz dedik dinletemedik. Hemen ardından biz haftalık  ders   saatini 30'dan 37'ye çıkarıyoruz denildi(örneğin Genel Liselerde) buna bağlı artışlar oldu. Burada amaç sisteme   yeni  katılan seçmeli dini  derslere   yer  açmak idi. Elbet ki vatandaş istiyorsa seçilsin ve okutulsun fakat bunun yolu haftalık  saati  arttırmak olmamalıydı. Yine mürekkep  kurumadan  bir değişiklik daha 37'yi beğenmedik 35'e düşürelim.  Gelecek  yıl Genel Lise okuyacak  gençler  9 ve 10  sınıfta  35  saat   ders  yapacaklar,  11 . sınıflar  37 saat , 12. sınıflar  ise 30  saat ... gerisini siz düşünün...
35'e düşürmekle de kalınmadı.

Öğrenciye   ders  seçtirmeyi  hedef   alanlar  bu nedenle  alan   uygulamasını  kaldıranlar şimdi de Genel Lise ve Anadolu Liselerinde 9. sınıfın   yanında  10. sınıfı  da  ülke  genelinde  ortak  yaptılar. Şöyle ki; 9. sınıf  meslek liseleri dahil tüm  okullarda   ortak  idi.  Sadece  Anadolu türü  okullarda   yabancı dil  4  saat  fazla idi. Şimdi ise 10. sınıflar  da  ortak . 2010 yılında beri örenciler 10. sınıfta   alan   uygulaması  gibi  ders  seçiyorlardı.  Sadece  Dil Anlatım,Türk Edebiyatı, Yabancı Dil ,Coğrafya, Tarih , Din K.A.B., Resim / Müzik , Beden Eğ.  Ortak   ders  olarak okutulurken yani ( Fizik -Kimya-Biyoloji- Matematikseçmeli ders  olup istemeyenler okumazlarken şimdi bu  dersler  de 10. sınıfta  zorunlu olacak. Bu doğru mu hem evet hem de hayır?

Siz 10. sınıf   Fizik   dersini   Fen   alanı  müfredatına göre düzenlerseniz yanlış yaparsınız çünkü kendini  Sosyal Bilimlerde  yetiştirecek   öğrenciye  eziyet edersiniz. Yok biz 10. sınıfta  zorunlu kıldığımız  dersleri  daha önce 9. sınıfta verdiğimiz müfredatı biraz daha  geliştirip  anlaşılır hale sokarak iki yıla yayacağız  derseniz  doğru yapabilirsiniz. Aksi halde 9. sınıfta  elenen(mecburen  sınıfta  kalan)  öğrenciler  9. sınıfı  aşsalar bile 10. sınıfta  kalacaklardır.  Öğrencialana  yönelmeyi 10. sınıfta  yapamayacaktır.  Alana   tercihi   11 . sınıfa  kayacaktır. Daha önce 10. sınıflarda  zorunlu ders  sayısı; Genel Liselerde: 15 iken şimdi 28'e çıkmaktadır. (  Matematik (6saat)- Fizik (2saat)-Kimya(2saat)-Biyoloji(3saat) ) Anadolu Liselerinde: 19 iken şimdi 32  ye  çıkmaktadır. (  Matematik (6saat)- Fizik (2saat)-Kimya(2saat)-Biyoloji(3saat) Bir başka değişiklik ise  yabancı dilde  göze çarpmaktadır.  Alan   uygulaması  varken dil  alanı   tercih  eden  öğrenciler   yabancı dil   derslerini  ağırlıklı alırlarken 2010 yılında  alan   uygulamasının  kaldırılması ile beraber  yabancı dil   ders   saatinde  düşüş olmuştur. Oysa ki  öğrencinin   tercihine  bağlı olan bir  dersin   saatini seçenekli tutun kim ne kadar isterse öyle seçsin.

Bu hata anlaşılmış olacak ki  yeni düzenlemede ;

Yabancı Dil   Dersleri :

Genel Lisede: 2-4 seçilebilirken, 2-8 seçilebilir yapılmış,

Anadolu Liselerinde de 4-6 seçilebilirken 2-8 seçilebilir yapılmış.

Bu dahi doğru değil çünkü;

1-  Öğrenci  Genel Lise de 10. sınıfta  2  saat  zorunlu  yabancı dil  görecek fakat seçmeli  yabancı dil  alamayacaktır.

2- Anadolu Lisesinde 10. sınıfta  4  saat   yabancı dil  görecek fakat seçmeli yabancı dil alamayacaktır.

3-  Öğrenci   11 . ve 12. sınıfta   yabancı dile  yönelip  almak  istiyorsa ya 2  saat  ya da 8  saat  seçmek zorundadır. Bu konuda da bir  esneklik  olması gerekirdi. (2,4,8 gibi)

MEB'deki en  büyük  hastalık  gelecek  öngörüsünden mahrumiyettir. Eğer öyle olsa idi en azından böyle  hayati konularda bu kadar kısa süreli değişiklikler olur muydu?

Bu bahsettiğimiz son birkaç  tarihli  değişiklikler Milli  Eğitimin  beyni kabul edilen Talim ve Terbiye  Kuruluyöneticileri  aynı iken yapıldı.

Sadece  bu da değil. Biz eleştirdik diye  hedef  tahtasına konulduk  soruşturmalara  muhatap olduk fakat haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır prensibiyle vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki eleştiri olan yerde   gelişme  olur.

Örneklerle gidelim: Son 5 yılda İlköğretimden Ortaöğretime geçiş için;

- 8. Sınıfta  yapılan OKS

- 6,7,8 de yapılacak SBS

- Fazla oldu  sadece  8. sınıfta  SBS

- Bunu da beğenmedik 6  dersten  her yılda 12  sınav  (toplam 36) (önce böyle olabilir diye konuşuldu) TEOGS

- Fazla olur 6  dersten   sadece  8. sınıfta  12  sınav  TEOGS

- Yok acaba azaltsak mı? 4  derse  mi  indirsek  diye konuşuluyor.

Üniversiteye   yerleştirmede  de  yeni  arayışlar yok mu var...

MEB kafayı  ülke  geleceği  yerine  günü kurtarmaya yormanın  yanında  yap-boz, dene-yanıl yöntemlerinden vazgeçmiyor.

İşte hastalığın kaynağı burası.

Bu noktada TTKB'ye bir tavsiyemiz de Meslek Liselerinin Haftalık  Ders  Çizelgelerine yönelik bir açıklama yapması ve son yapılan düzenlemeler doğrultusunda uyarlama yapıp yapmayacağını duyurması  yerinde  olacaktır.

Maksut BALMUK
Eğitimci  Danışman

Kaynak: www.memurlar.net

Son Güncelleme: 30.01.2014 17:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.