banner406
banner396
10 Eylül 2016 Cumartesi 12:37
"Her Kademeye Kodlama Eğitimi  Getirilmeli"
 Günümüzde artık Ülkelerin güç faktörünü Bilişim sektöründeki üreticiliği doğru orantılı olarak belirlemektedir. Nedeni ise; Ülkelerin gücü somut olarak “askeri güç” şeklinde görünse dahi aslında askeri teknolojik araç ve gereçleri kendisi üretebilen ülkelerin güçlülüğünden bahsedebiliriz.Ülkeler her türlü kendi askeri ekipmanlarını ancak ve ancak bilişim gücüne sahip beyinler ile üretebilir. Çünkü şu anda gördüğümüz tüm teknolojik araç ve gereçlerde olduğu gibi askeri araç ve gereçler de kod yazılımları sayesinde üretilebilmektedir. Başka ülkelerin hazır üretimi yerine kendi kod yazılımları ile üreten konumundaki ülkelerin bu süreçte öne çıktığını görmekteyiz.

Haberlerde, İngiltere’de 11-12 yaşlarında bir çocuğun yazılım geliştirmesini şaşkınlıkla takip ettiğimiz oldu. Aslında pek de şaşırılacak bir durum değil çünkü İngiltere’de KODLAMA dersi ilkokul düzeyinden itibaren zorunlu olarak öğretilir. Bu sayede potansiyeli olan çocukların yeteneklerini ortaya çıkarması için ortam hazırlanmış olur. Yani bir çocuğun küçük yaşta bir kod yazması veya yazılım geliştirmesi daha önceden bilişim ve kodlama dersleri ile beraber verilmiş eğitim sayesinde gerçekleşir.


Bilişim alanında ülkemizin son zamanlarda yaptığı çalışmalar takdire şayan. Bu çalışmaların daha da ileriye gitmesi ve gelecekte bilişimle beraber bilimin merkezi olmamız için bilişimi hazır alan değil bilişimi üreten nesle ihtiyacımız var bizim. Bilişim sektöründe üreten nesil için ise KODLAMA derslerini hali hazırda Bilişim öğretmenlerimizin eşliğinde ilkokuldan itibaren çok hassas şekilde vermemiz gerekiyor. İngiltere’nin yanı sıra bilişimde üreten konumunda olan Japonya ve benzeri ülkelerin de kodlama derslerini ilkokuldan itibaren zorunlu olarak öğrencilere verdiğini unutmamakta fayda var. Hatta ESTONYA’nın kodlama derslerini ilkokuldan itibaren verdiğini ve bunun faydalarını almaya başladığını da söylemeliyim.

Öğrencilerimiz, teknolojiyi kullanmanın yanı sıra teknolojik araçların nasıl oluşturulduğunu da öğrenmelidir. Öğrencilerin özellikle küçük yaşlardan itibaren kodlama yapıyor olması bilim ve teknolojide üretken zihninin de geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bilgisayar destekli-algoritmik düşünme biçiminin hedeflendiği bu öğrenme sürecinde öncelikle problem çözmede olası çözüm yolları zihinde şekillendirilir ve daha sonra bilgisayarda çözüm yolu uygulanır. Bu sayede problem çözme becerisi birebir geliştirilmiş olmakla beraber çözüm yollarını bulmada öğrencileri güdülenmiş olur. Kısacası bu şekilde öğrenme sürecinde öğrencinin hatayı algılama, yaratıcılık, deneme yanılma beceri gibi bilişsel özellikleri geliştirilirken takım olarak üretme,iletişim ve azim gibi duyuşsal ve devinimsel becerileri de gelişir.


Kodlama dersinin ülkemizde de ilkokuldan itibaren zorunlu hale getirilmesi gelecekte bilim ve bilişimde önde olmamız için bir ihtiyaç haline gelmiştir. Tabi ki bu süreç bilişimi bilen öğretmenlerin eşliğinde ancak hayat bulabilir. Çünkü bilişimi sevmeyen veya anlamayan eğitimcilerin öğrencilere yeteri kadar bu hassas kodlama sürecini verebilmesi neredeyse imkânsız. Dolayısıyla, Türkiye’nin bilişim ve yazılıma, bunun temelini atacak uzmanlara ihtiyacı var. Bu yüzden KODLAMA Dersi 100 saatlik kurs alan farklı branştaki kişilerce değil alanında uzman 4 yıllık lisans mezunu Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerin eşliğinde ilkokuldan itibaren öğrencilere verilmeye başlanması gerekir.


Bilişimde tüketen değil üretip dünyaya ihraç eden ve bu konuda markalaşan ülke olmalıyız.Bunun temeli de KODLAMA derslerinden geçiyor demekle de abartmış olmam.
Saygılar
 
Sedat DEGER
 
Eğitimci Yazar
 
https://www.facebook.com/sedat.deger.526
https://twitter.com/sedatdeger09

Son Güncelleme: 10.09.2016 12:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2016-09-10 22:03:12

yok bence çiftçilik eğitimi getirilmeli. eğitim sistemindeki bu düşüncelerle geleceğin tek mesleği çiftçilik olur ancak başka bir şey de olmaz. üretmek deyince iki şey akla geliyor nedense. birincisi laf üretmek ikincisi bahane. boşuna umutlandırmayın insanları. her sene olduğu gibi yine sınıf ve din kültürü öğretmenleri atanır. atayacak branş bulamıyorlar gidip iki branştan atama.

Avatar
heyecanla bekliyoruz 2016-09-11 16:27:45

E hadi gelsin artık 150 nedir a m k

Avatar
Bilisim24 2016-09-11 16:38:53

InsAllah, buyuklerimiz sesimizi duyarlar.Kodlama isinde de treni kacirmayiz

Avatar
Ne bu taraf tutma 2016-09-10 12:50:21

Ya sınıfçıları övüyonuz yada bilişimcileri. Hayırdır mebpersonel..

Avatar
teknik öğretmen 2016-09-10 13:39:30

mesleki eğitime önem verilmeli bütün teknik egitim branşlarina 200-250 kontenjan bekliyoruz. meslek lisesi memleket meselesi.adil ve adaletli bir alim.

Avatar
Bilişim mantığı 2016-09-10 16:50:35

Nihayet bir insan çıkıp aklını kullanabilmesi. Bugün tek bir silah kodsuz çalışmıyor

Avatar
ögrtmen 2016-09-10 17:28:39

1 kamyon domates 3 bin lira 1 adet ios yazılımlı telefon 4 bin lira siz düşünün ne kadar gerideyiz

Avatar
Karasapan 2016-09-11 10:38:09

Tabi tabi. çok lazım zaten. kullanılmayacak bir bilgi ne iseyararki