banner406
banner396
21 Nisan 2016 Perşembe 11:44
İşte 2016 yılı ehliyet sınav tarihleri

Ehliyet sınav tarihleri her yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenip, uygulanıyor. Ülkemizde yeni ehliyet sistemine geçildiği bu dönemde vatandaşlar, sınavların ne zaman gerçekleştirileceğini sorguluyor. MEB her yılın başında sınavların yapılacağı tarihleri açıklıyor. Bu yıl yapılacak sınavlar 2016'ya girilmesinin ardından açıklandı. Bu yıl itibariyle geçişi tamamlanan yeni ehliyet sisteminde sürücü belgesi almak isteyenler için 2016 ehliyet sınav takvimi haberimizde yer almaktadır.

2016 yılının ilk sınavı 13 Şubat Cumartesi tarihinde gerçekleştirildi. İlk sınavın ardından diğer sınavlar henüz gerçekleştirilmedi. Bir yıllık sürede 6 kez gerçekleştirilen sınavlardan ilkinin geride kalmasının ardından yıl içinde 5 sınav daha gerçekleştirilecek ve sürücü adayları bu sınavlarda başarı sağlayarak ehliyetlerine almaya hak kazanmaya çalışacaklar.

2016 Ehliyet Sınav Tarihleri

2016 yılı ehliyet sınav tarihleri belirlendi. Buna göre ilk sınav gerçekleştirildi. Sıradaki ilk sınav 14 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Bu sınav için ücretler 1 Mart ile 18 Nisan tarihleri arasında yatırılacak. Sınav sonuçları ise 26 Mayıs'ta açıklanacak. Ardından yılın 3. sınavı 16 Temmuz Cumartesi tarihinde yapılacak. Bu sınavın başvuru ücretleri ise 30 Mayıs - 19 Haziran tarihlerinde yatırılacak. Yılın 4. sınavı 27 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Bu sınavın ücretleri ise 18 Temmuz - 12 Ağustos tarihlerinde yatırılacak. Yılın 5. sınavı ise 8 Ekim Cumartesi günü yapılacak. Adaylar bu sınavın ücretlerini 29 Ağustos ile 19 Eylül tarihleri arasında yatıracaklar. Yılın 5. ve son sınavı ise 10 Aralık Cumartesi günü yapılacak ve adaylar bu sınavın giriş ücretlerini 12 Ekim ile 15 Kasım tarihleri arasında yatıracaklar.Sınavlarda Hangi Konudan Kaç Soru Sorulacak?

Ehliyet sınavlarında adaylara farklı konulardan sorular sorulacak ve bu sorulara doğru cevaplar vermeleri bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ve 60 dakika sürecek sınavlarda adaylar; İlk Yardım'dan 13, Trafik ve Çevre'den 27, Araç Tekniği'nden 10 soruya doğru yanıt vermeye çalışacak. Toplamda adaylara 50 soru yöneltilecek.

EHLİYET SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYIN

Ehliyet Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının  

belirli şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. M, A1 ve B1 sınıfı ehliyet alabilmek için 16 yaşını tamamlamış olmak şartı bulunuyor. Bunun yanında A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ehliyetler için 18 yaşını, A sınıfı ehliyet için ise 20 yaşını bitirmiş olmak zorunluluğu bulunuyor. C, CE, D1 ve D1E sınıfı ehliyetler için 21 yaşını, D ve DE sınıfı ehliyetler için ise 24 yaşını bitirmiş olmak zorunluluğu var.

Diğer taraftan A sınıfı ehliye almak isteyen adayların en az 2 yıllık A2 sınıfı ehliyeti, C1, C, D1 ve D sınıfı ehliyet almak isteyenlerin B sınıfı, BE sınıfı ehliyet alacakların B sınıfı, CE sınıfı ehliyet alacakların C sınıfı, C1E sınıfı ehliyet alacakların C1 sınıfı, DE sınıfı ehliyet alacakların D sınıfı, D1E sınıfı ehliyet alacakların ise D1 sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekmektedir. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim ve öğretim kurumları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okulu, astsubay meslek yüksekokulu ve astsubay temel kursunda eğitim gören veya buralardan mezun olanlar ile üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokullarından mezun olanlar bakımından “A”, “C”, “D” ve “D1” sınıfı sürücü belgesi için birinci fıkranın (a) bendinde öngörülen yaş şartı 20 olarak uygulanır ve bu maddede öngörülen deneyim şartı aranmaz.

Yukarıda belirttiğimiz şartların yanında; M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfı ehliyet alacakların en azından ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları, pratisyen ve uzman tabiplerden sürücü olabileceğine dair sağlık raporu, sabıkası bulunmadığına dair dilekçeyi MTSK'ya vermek, daha önce sürücü belgesi süresiz elinden alınmamış olmak, son 6 ay içinde cepheden çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafın Özel MTSK müdürlüğüne teslim edilmesi, nüfus cüzdanı fotokopisinin MTSK'ya teslim edilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra yabancı uyruklu kursiyeler için ise; pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi, öğrenim vizesinin bulunması ya da Türkiye'de altı aydan fazla kalacağını gösteren ikametgah izninin veya öğrenim vizesinin olması,öğrenim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi, pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporunu kayıt esnasında Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmesi ve son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafını Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmesi gerekmektedir.(MYNET)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.