banner374
26 Eylül 2014 Cuma 09:43
Kantinde Bunlar Artık Yasak!
 Bakanlık kantinlerde satışa uygun yiyecekler listesini güncelledi 
Okul kantinlerinde pişirilmiş et ve kızartma yasak

Lütfi ERDOĞAN / Habertürk

Okul kantinlerinde çiğ et pişirilmesi, satılması yasaklandı. Günlük haşlanmış yumurta satışının zorunlu hale getirildiği kantinlerde kızartma satılamayacak.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, kantinlerde satışa uygun yiyecekler listesini güncelledi. Bakanlık, kantinlerde çiğ et pişirilmesini ve satılmasını yasakladı. Hazır ambalajlı gıdaların toplam enerji içeriği ilkokullar için 150 kilokaloriyi, ortaokul ve liseler için 250 kilokaloriyi aşamayacak. Listede satışı uygun ürünler şöyle belirlendi: “Meyveler, mevsimine uygun çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar (zeytinyağı ve limon eklenebilir), kuru meyveler (kaplamasız ve şeker katkısız), kuruyemişler (soslanmamış, tuzsuz, kabuksuz), taze sıkılmış portakal suyu, yüzde yüz meyve veya sebze suyu içeren, ilave şeker içermeyen içecekler. İçme suyu (şeker veya tatlandırıcı eklenmemiş), süt, yoğurt, ayran, peynir, günlük haşlanmış yumurta. Meyveli, baharatlı ve yağlı tohumlu ekmekler. Tam tahıl ya da yüksek posalı unlardan elde edilen ürünler.”

Bakanlıktan çocuklar için beslenme çantası mönüsü

İÇECEK OTOMATI YASAK
Kirlenmiş, kokuşmuş, ekşimiş, nitelikleri ve görünümü bozulmuş, kırılmış, paslanmış ve son tüketim tarihi geçmiş gıda maddeleri kesinlikle satışa ve tüketime sunulmayacak. Yemekhane ve kantinlerde doğal maden suları hariç, dengesiz beslenmeye ve şişmanlığa (obezite) sebep olabilecek, enerji yoğunluğu yüksek ancak besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, kolalı ve aromalı içecekler ile kızartma ve cipslerin satışı yapılmayacak. İçeçek otomatı bulundurulmayacak.

banner182
Son Güncelleme: 26.09.2014 09:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
büşra 2 yıl önce

küçük çocuklarımıza zarar verecek şeyler uzakkk dursunnn