banner406
banner396
21 Şubat 2016 Pazar 11:19
Lisede Müfredat değişiyor

 MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), liselerde okutulan Türk edebiyatı ile dil ve anlatım derslerini birleştirdi. Yeni dersin adı ise Türk dili ve edebiyatı oldu. Haftalık ders saati 5 olarak belirlendi. MEB Talim Terbiye Kurulu tarafından illere gönderilen yazıyla duyurulan uygulama 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren 9’uncu sınıflardan başlanarak faaliyete geçirilecek.

PROGRAM YOĞUNLAŞTI

Yeni dersin müfredatında dikkat çeken değişiklikler yer alıyor. Türk dili ve edebiyatı ders programını inceleyen eğitimcilere göre, yeni dersin programı hayli yoğun. İki dersin müfredatındaki konuların tamamı bu yeni derste de okutulacak. Ayrıca müfredata öğrencilerin günlük hayatta kullandığı ve ilgilerini çekecek yeni konular da eklendi. Senaryo, e-posta, günlük, blog, hazırlıklı konuşma, dinleme, açık oturum ve panel, senaryo yazma, kısa film hazırlama, şiir dinletisi sunma gibi sözlü ve yazılı ifadenin geliştirilmesine yönelik konular bunlardan bazıları.

Mevcut Türk edebiyatı dersinde 9’uncu sınıfta tür bilgisi ön planda tutuluyor ancak türler ‘coşku ve heyecana dayalı metinler’, ‘olay çevresinde gelişen metinler (hikâye, roman, masal, fabl, destan, manzum hikâye, halk hikâyesi, tiyatro)’, ‘öğretici metinler’ olarak üç ana başlıkta toplanıyor. Başlık sayısı yeni derste, ‘hikâye, şiir, makale, roman, tiyatro, senaryo, masal/fabl, mektup/e-posta, günlük/blog olmak üzere değiştirilerek 9’a çıkarıldı. 9’uncu sınıf dil ve anlatım dersinde ise ‘iletişim, dil ve kültür, ses bilgisi, sözcükte anlam, sözcük grupları, cümlede anlam, paragraf bilgisi’ gibi konu ayrımı varken yeni Türk dili ve edebiyatı dersinde 9 konu başlığının içine dil ve anlatım kazanımları yerleştirildi. Bunun yanında “yazım kuralları, noktalama işaretleri, sözcük türleri (isim-sıfat-zamir), yapı bilgisi” gibi yeni dil bilgisi konuları da bu yeni müfredata eklendi. 10, 11, 12’nci sınıflarınyeni müfredatları ise kademeli olarak tüm dil bilgisi konuları ve türler üzerinden edebi dönem bilgilerini içeriyor.

YARATICI VE ENTELEKTÜEL MEZUNLAR HEDEFLENİYOR

Zerrin Bayır (Bilfen Liseleri Edebiyat Bölüm Başkanı): Yeni derste amaç, öğrencilerin yazma, sözlü iletişim kurma, etkili dinleme ve sunum becerisi kazanmalarını sağlamak. Öğrencilerin okuyan, okuduğunu anlayıp yorumlayan, yorumladığını sözlü ve yazılı olarak, doğru ve eksiksiz ifade eden, edebî yaratıcılığı gelişmiş ve belirli entelektüel seviyeye ulaşmış bireyler olarak mezun olmaları hedefleniyor. Fakat ders saati sayısı çok iyi hesaplanmalı.

Öğrencilerin ileride nasıl bir üniversite sınavına girecekleri netleşmeli. Ardından yeni müfredatın içeriğini hakkıyla vermek ve onları sınavlara hazırlayabilmek için ders saati sayısı 5’ten fazla olmalı. Aksi halde yeni müfredatın layığıyla verilmesi ve istenen öğrenci profilinin oluşturulması güçleşecek.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
edebuyat 2016-02-21 14:42:13

Ogretmen atamasi olsun diye ders cikartmidlar gereksiz egitim berbat oluyor bu sekilde

Avatar
edebiyat 2016-02-21 12:04:40

bir edebiyat öğretmeni olarak mevcut olan programda bile dersler yetişmezken bazı konular tam alarak algılanmazken zaman yetmezken bu programa 5 saatin kesinlikte yeteceğini sanmıyorum edebiyat gibi önemli bir dersin böle az bir saat verilmesi doğru değil

Misafir Avatar
geri 2016-02-21 16:36:52 @edebiyat

böle ? edebiyatçıya bak

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
ööfsdmfn 2016-02-21 12:23:02 @edebiyat

haftada 5 saat yetişmiyor mu :D

Beğenmedim! (1)
Avatar
kubra 2016-02-21 12:29:20

Fen dersinede laboratuvar uygulamalari getirilse biraz egitim seviyesi yukseltilse nasil olur acaba. Bilimden gittikce uzaklasalim bakalm ne kazancimiz olacak

Avatar
edebiYAT 2016-02-21 13:38:29

o kadar ders sayısına rağmen hala bu ülkede kitap okuma alışkanlığı sıfırsa bu branşın öğretmenleri kendilerini sorgulamalılar. Müfredata takılıp kalan öğretmen öğretmen değildir zaten müfredata hızla işlersin bazılarınıda atlarsın ama çocuklara bi kaç özellik kazandırrsın kitap okuma alışknlığı şiir yazma senaryı kısa film gibi ama nerde bizde böyle öğretmenler araki bulasın işi gücü gramer müfredat bie edebi olarak YAT

Avatar
Zehra 2016-02-21 14:40:48

Edebiyata olduğu kadar felsefeye de önem verilmeli düşünmeyen bir birey yaratıcı olamaz.pozitif bilimler her devirde önemlidir.

Avatar
yat edebi yat 2016-02-21 14:47:22

oha 9-10-11-12. sınıflarda 5 er saat adam hala yetişmiyor diyor. Allah ıslah etsin. bence istifa et kurtul . senden öğretmen olmaz.

Avatar
keanu 2016-02-21 11:42:44

Zaten iki ayrı dersin toplam ders saati 5 saatti. Şimdi birleşti yine 5 saat oldu. İhtiyaç oluşturmazki. Haber başlığı olmamış.

Misafir Avatar
tgdsg 2016-02-21 12:01:20 @keanu

4 saate düşürürlese şaşma.

Beğenmedim! (1)
Avatar
jhgkj 2016-02-21 11:51:05

edebiyat ne iş ya. lisede edebiyattan akımda kalan tek şey failattün failün. :D bunun ne anlama geldiğini hala bilmiyorum hala. eğitim sistemim pert bu ders neden var acaba :D geleceğe dönük bilişim derslerini yaygınlaştırın. gelecekte bizi yazılım kurtaracak failatün failün değil.