banner406
banner396
01 Kasım 2013 Cuma 19:01
MEB 2023 HEDEFLERİ YOLDA MI BULUNDU?

 Eğitim sistemi bak böyle elden geçirilir diye sekiz temel husus saptamışlar. Ve en önemlisi istikrar demişler.

- Türkiye’nin on yıldan fazla süren bir politik istikrar dönemini, eğitim sisteminde dişe dokunur kapsamlı bir değişim gerçekleştiremeden, eğitimin kalitesini arttıramadan geçirmiş olması israfın dikâlâsıdır.

- Eğitim reformu, okul sistemi değişikliği, fizikle değil kimyayla alakalıdır. Asla öyle bir günde olmaz.

- Çocuk yoksulluğunun sosyal hareketliliği engellememesi için, sistemde güçlü bir eğitim kredisi düzenlemesi yapılmalıdır. Geçiş döneminin dershanesiz olmasının mümkün olmadığı kabul edilmeli, kapatma kararı gözden geçirilmelidir.

- İyi çocukların çalışarak iyi okullara girmesini zorlaştıracak kararlar almak da israftır. İsraf da haramdır.

- Peki, eğitim sistemi reformu neden elzemdir? Çünkü mevcut sistem kötüdür.

- On yılda beş Milli Eğitim Bakanı 2023 hedeflerinin yolda bulunmuş olduğunun en güzel işaretidir.

Güven Sak/Radikal

On yılda beş eğitim bakanı neyin işaretidir?

Diyeceksiniz ki taktın sen bu on yılda beş eğitim bakanı işine. Ama bakın takan ben değilim. ‘Dünyanın en iyi okul sistemleri nasıl en iyi olmuş’ başlıklı araştırmada, McKinsey tam da bu meseleye takmış. 2007 yılında yapılan çalışmada PISA sınavında büyük ilerleme kaydeden 20 kadar okul sistemini incelemişler, birbiriyle karşılaştırmışlar ve sonunda, eğitim sistemi bak böyle elden geçirilir diye sekiz temel husus saptamışlar. Ve en önemlisi istikrar demişler:

Çalışmaya göre bir okul sistemi reformu yaklaşık altı yıl alıyormuş. Başarılı bir reform yapabilen ülkelerde idari sorumlu ortalama altı yıl, siyasi sorumlusu ise ortalama yedi yıl görevde kalıyormuş. İstikrarlı liderlik, reform gündeminin devamlılığını sağlıyormuş. Ben demiyorum, McKinsey çalışması bulgusu böyle diyor.

TÜRKİYE'DE 10 YILDA 5 MİLLİ EĞİTİM BAKANI VE İSTİKRAR

Böyle bakarsanız, Türkiye’de on yılda beş Milli Eğitim bakanı, “Bizim eğitim sistemi reformumuzda devamlılığa filan ihtiyaç yok. Talim Terbiye Kurulu pek de güzel işliyor” demektir. Ve de külliyen yanlıştır. İşin farkında olmamaktır.

Türkiye’nin on yıldan fazla süren bir politik istikrar dönemini, eğitim sisteminde dişe dokunur kapsamlı bir değişim gerçekleştiremeden, eğitimin kalitesini arttıramadan geçirmiş olması israfın dikâlâsıdır. Bu istikrar dönemi bir ekonomik krizden sonra geldiyse daha da büyük israftır. Neden mi? Aynı McKinsey araştırmasına göre, 20 sistemden 12’si, bir ekonomik ya da siyasi krizden sonra yenilenmiş de ondan.

Sorumluların Sürekli Değiştiği Yerde Sürdürülebilir Bir Politika Çerçevesi Geliştirilemez

Gelin size bir anlatayım, siz karar verin. Önce üç tespit yapayım müsaadenizle. Birincisi, memlekette politik istikrar ille de izlenen politikalarda istikrar anlamına gelmez. Sorumluların sürekli değiştiği yerde sürdürülebilir bir politika çerçevesi geliştirilemez. Hele her bakan değişiminde müsteşardan şube müdürüne yeni bir iktidar gelmiş gibi herkesin değiştiği yerde politika istikrarı hiç olmaz. Ankara’da yürütülen Avrupa Birliği (AB) kaynaklı programlarla ilgili bir gözlemimi aktarayım size: AB programları için önce bir çerçeve belirlenir, her bakanlık bir iş yapmaya çalışır. Son dönemde her gelen yeni bakan, eski bakanın tasarladığı çerçeveyi beğenmediği için hibeler bana kalırsa heba olmaktadır. Nokta.

Öyle Bir Günde Eğitim Reformu Olmaz

İkincisi, eğitim reformu, okul sistemi değişikliği, fizikle değil kimyayla alakalıdır. Asla öyle bir günde olmaz. Bu bir sistem işidir. Gelin bakın bir saymaya çalışayım size: Öğretmenlerin teknik becerilerinin arttırılması, müdürlerin yönetim ve müfettişlerin denetim becerilerinin geliştirilmesi, uygulanan politikaların sonuçlarına dair sürekli analiz yapabilmek için veritabanlarının güçlendirilmesi, politika dokümanlarının ve yasal çerçevenin elden geçirilmesi, standartların ve müfredatın yenilenmesi, öğretmen ve müdürlerin performans sisteminin ve maaşlarının yeniden düzenlenmesi.

Reform sisteminde ne yoktur? Bu yıl kaç derslik açtık başlıklı o en önemli mesele yoktur. Bizim memlekette performans kriteri bu yıl kaç derslik yaptık ile bu yıl kaç derslik badanalandı arasında bir yerdedir. Okula erişimle eğitime erişim aynı şey midir? Fiziki şartlar elbette önemlidir. Gereklidir ama zinhar yeterli değildir. İşin özü, kimyayla ilgilidir. Bizdeki eksiklik tam da oradadır. İki nokta.

Geçiş Döneminin Dershanesiz Olmasının Mümkün Olmadığı Kabul Edilmeli

Üçüncüsü, reformun tamamlanması ve de etkilerini göstermesi altı yıldan fazla alacağına göre bir dizi geçiş dönemi düzenlemesine ihtiyaç vardır. Göçmen politikası ilk akla gelendir.

Çocuk yoksulluğunun sosyal hareketliliği engellememesi için, sistemde güçlü bir eğitim kredisi düzenlemesi yapılmalıdır. Geçiş döneminin dershanesiz olmasının mümkün olmadığı kabul edilmeli, kapatma kararı gözden geçirilmelidir. Türkiye’de okullar yerel vergilerle finanse edilmemektedir. Ancak okul sistemimizdeki kontrolsüz özelleştirme, okulları ihtiyaçlarının karşılanması bakımından, doğrudan velilerin maddi katkılarına dayalı hale getirmiştir. Maddi katkı gereği, okulun ısıtılmasından eğitim gereçlerinin karşılanmasına, öğretmen bulunmasından yemeklerin finansmanına her konuyu kapsamaktadır.

İyi Çocukların Çalışarak İyi Okullara Girmesini Zorlaştıracak Kararlar Almak İsraftır Haramdır

En kötü özelleştirme bütçe imkânları kesilerek kendiliğinden ve amaç birliği olmaksızın yapılandır. “Bütçeyi kıs, her müdür bildiği gibi eğitimi özelleştirsin” anlayışı okullarda kalite kontrolü imkânını ortadan kaldırmış, iyi ve kötü okul ayrımını sistemin ayrılmaz bir parçası haline getirmiştir. Kötüdür. İyi okul, zengin muhitte olandır. Kötü okul ise fakir muhitte olandır.

PISA skorları ülkenin her köşesinde hem iyi hem de kötü okullar olduğunu göstermektedir. Hal böyleyken, iyi çocukların çalışarak iyi okullara girmesini zorlaştıracak kararlar almak da israftır. İsraf da haramdır.

Mevcut Sistem Kötü, Eğitim Reformu Elzem

Peki, eğitim sistemi reformu neden elzemdir? Çünkü mevcut sistem kötüdür. PISA skorları ortadadır. Sistemimiz bizim çocukların analitik düşünme kabiliyetlerini yeterince geliştirmemektedir. Bu bir.

Teknolojik değişim hayatın temel gerçeğidir. Bu iki.

Teknolojik değişim analitik düşünme kabiliyeti yüksek nesiller istemektedir. Bu da üç.

MEB 2023 Hedefleri Yolda Bulunmuş

On yılda beş Milli Eğitim Bakanı 2023 hedeflerinin yolda bulunmuş olduğunun en güzel işaretidir. Bilmem anlatabildim mi?
Son Güncelleme: 01.11.2013 19:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
besyo 2013-11-02 15:42:37

seçim anketi yapılıyor şuan en madur kim diye soruluyor 900 oyla 2.sırada atanamayan öğretmenler 1. sırada polisler 1480 oyla neden biz hiç oylamıyoruz. seçim anketi yazın