banner406
banner396
03 Ekim 2013 Perşembe 23:41
MEB ADIM ADIM KRİZE GİDİYOR

 Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Bakanlığı ve ülkeyi adım adım krize doğru götürüyor. 

Ömer DİNÇER dönemi ve Nabi Hoca döneminde bu makamda bulunan Hikmet ÇOLAK ve ekibi başarısız olmuştur. Bakanlığın ve ülkenin 2 yılını heba etmiştir. 

Bu eleştirimizden sonra İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün planlaması gereken öğretmen atama , yer değiştirme , norm kadro, özür grubu atama gibi esasları belli normlara ve kriterlere bağlayamadığı ve bu planlamayı sağlıklı bir şekilde yapamadığını görüyoruz. 

Ülkemizde yaklaşık 100 bin öğretmen ataması yapıldığı zaman ülke genelinde öğretmen açığı kalmıyor. Geçmiş dönemlerde yapılan öğretmen atama sayıları ve emekli olan öğretmen istatistiklerini göz önüne alırsak bu açık 3 yıl içerisinde kapanacaktır. Öğretmen açığı kapandıktan sonra ise emekli olan öğretmen kadar öğretmen ataması yapılacaktır.  Bugün için yılda birkaç bin öğretmenin emekli olduğunu düşünür ve her yıl 50 bin civarında öğretmenin mezun olduğunu düşünürsek 3 yıl sonra her köşe başında ataması yapılmayan ve atama bekleyen öğretmene rastlayacağız.


Öğretmen yetiştirme , planlama ve ülke geneline eşit bir şekilde norm kadrolara öğretmen dağılımı konusunda sağlıklı bir planlama Ak Parti hükümeti döneminde yapılamadı. 

Özellikle son yıllarda Doğu ve Güney Doğu illerimizde çakılı kalan ve yıllardır tayin bile isteyemeyen öğretmenlerimiz artık isyan noktasına gelmişken , her 8-10 yılda bir çıkartılan zorunlu hizmet affı ile kaymak tabaka hiç bir şekilde zorunlu hizmet bölgelerini görmeden istediği şehirlerde çalışıyor. Bu vebale sendikalarda ortaktır. 


MEB'de son 2 yıldır 4+4+4 eğitim sistemine geçişle branş öğretmenlerine iller arası tayin şansı gelmişken , sınıf öğretmenleri bulundukları illere çakılı kaldılar. 


Bundan sonraki süreçte ise öğretmenlerin iller arası özür grubu atamaları dışında bu sistemle MEB'in iller arası öğretmen atamaları yapamayacağını söyleyebiliriz. 

Son yapılan özür grubu atamalarında öğretmenler okullara norm kadro fazlası olarak verilmiştir. 

Ankara ,İzmir , Antalya gibi illerimizde binlerce öğretmen norm kadro fazlası olarak beklerken bu illere öğretmen nakli imkansızdır. 

Milli Eğitim Bakanlığı ülke genelinde öğretmen atama ve yer değiştirmelerini önümüzdeki 10 - 20 yılın hesabını yaparak ve diğer Bakanlıklarla da işbirliği yaparak belirli kriterlere bağlamalıdır. 

Ülkemizi 5 bölgeye ayırarak öğretmen ve idarecilere her bölgede çalışma şartı getirilmelidir. 

Emekliliği gelen öğretmenlerimizi emekliliğe teşvik için önlemler alınmalı ve alttan gelen öğretmen adaylarına bu şekilde kadro açılmalıdır. 


Öğretmenlerin il içi ve iller arası nakilleri yine il içinde illerarası bölge esasına göre yapılmalıdır. Her 8-10 yılda bir öğretmenlere en azından il için rotasyon uygulamasına gidilmelidir. 


Özür grubu atamalarında diğer Bakanlıklarla işbirliğine gidilerek , dğer Bakanlık mensubu çalışanlardan eşi öğretmen olan kişilerin atama ve yer değiştirmelerinde öğretmen eşlerine tabii olacak düzenlemeler yapılabilir. 

Doğu ve Güneydoğu illerinde öğretmen tutma adına yıllardır konuşulan ancak hayata geçmeyen maaş ve ikramiye teşvik sistemi getirilmelidir. 

Sonuç olarak ; Öğretmen atama , yer değiştirme , norm kadro , özür grubu konusunda MEB adım adım krize doğru gitmektedir. Bu yıl bile öğretmenlerin özür grubu atamalarını yapacak norm kadro bulunamamışken , birkaç yıl içerisinde öğretmen açığının kapanmasıyla il içi yer değiştirmeye kadro bile bulunmayacaktır. 

İnsan Kaynakaları Genel Müdürlüğü ve Bakanlık yıllardır sendikaları memmun etme, kamuoyu tepkisini bastırma , seçim kaygıları  ve iş bilmez bürokratlar yüzünden sistemi tıkamak üzeredir. 

MEB'in acil olarak hiçbir siyasi hesap gütmeden gelecek 10 - 20 yılın hesabını masaya yatırması gerekir. Öğretmen atama ve yer değiştirme konusunda MEB'de sistem birkaç yıl içerisinde tamemen tıkanacaktır. 

Umarız bu uyarılarımız dikkate alınır...


Kamudanhaber.com
Son Güncelleme: 03.10.2013 23:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.