banner406
banner396
27 Kasım 2014 Perşembe 13:02
MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİNDE DOĞRU ADIM ATMIŞTIR
 Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılı alandeğişikliği genelgesini yayınlamıştır. Yayınlanan genelgeye göre teknoloji tasarımdersi alanı ve zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği alanına 90 ve 540 saatlik kursları tamamlayan öğretmenlere alandeğişikliği hakkı vermiştir. Bunun dışında kalan alanlara geçiş hakkı verilmemiştir. 

Milli Eğitim Bakanlığının alan değişikliği genelgesine sendikalar ve alan değişikliği bekleyen öğretmenler tepki göstermektedir. Özellikle 4+4+4 eğitim sistemine geçiş aşamasında ve ilk iki yıl norm kadro fazlası sınıf öğretmenlerini eritmek ve branş öğretmeni ihtiyacını karşılama adına yapılankapsamlı alan değişikliği üzerinden hareketle ; sendikalar ve eğitimciler bu kapsamda bir alandeğişikliği için Bakanlığı eleştirmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı daha önceki yıllarda yan alanda dahil olmak üzere öğretmenlere kapsamlı olarakalan değişikliği hakkı tanımıştır. Geçmiş dönemlerde verilen bu hak , branş öğretmenliği noktasında öğretmen ihtiyacına binaen yapılmıştır. 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKESEL HAREKET ETMİŞTİR
Alan değişikliği konusunda Bakanlık ilkesel olarak hareket etmiş ve doğru olan uygulamayıgerçekleştirmiştir. Alanında uzman , atama bekleyen yüzbinlerce öğretmen adayı varken özellikle sınıf öğretmenliği alanından öğretmenlere yan alana geçiş hakkı vermek atama bekleyen öğretmenlere haksızlıktır. Yine kendi alanından ataması yapılmayan ve daha düşük puanla farklı alana atama isteyen öğretmenin , daha sonra kendi alanına geçmek istemesi ise adaletsiz bir durum oluşturmaktadır.

4+4+4 eğitim sisteminden sonra yapılan alan değişikliği uygulamasında yan alana geçen binlerce öğretmen daha sonra pişman olarak eski alanına yeniden dönmek istemiştir. Uzun süre bu konuda Bakanlığa baskı yapılarak , alan değişikliği iptal hakkı verilmiştir. Yine Danıştay’ın vermiş olduğu gerekçeli kararlarda , alan değişikliğine iptal kararı gelmiştir. 

Alan değişikliği konusunda MEB’e eleştiri getiren sendika ve sendikacılar olaya sadece üyelerinin tepkileri noktasında bakmaktadır. Bu sendikacılar çocuklarını 20 yıl sınıf öğretmenliği yapmış ve alandeğişikliği ile Matematik öğretmenliğine geçmiş bir öğretmene çocuklarını emanet ederler mi ?

Alan değişikliği konusunda MEB’e eleştiri getiren ve özellikle bir memur sitesinde, Milli Eğitim Bakanlığını eleştirmekle görevli haber editörünün önceki yıllarda alan değişikliği ile ilgili yazılarına göz attığımızda , Bakanlığın alan değişikliği uygulamasını eleştiridiğini ve özellikle yan alana geçişin eğitimi katletmek olduğu noktasındaki eleştirilerine arşivlerden ulaşabilirsiniz. Aynı kişi bu yıl ise Bakanlığı alandeğişikliği yapmamakla suçlamakta ve eleştirmektedir.

Alan değişikliği konusunu sadece öğretmenler üzerinden değerlendirmek tarihi bir hatadır. Alandeğişikliği konusu öncelikle pedagojik ve eğitim açısında ele alınmalıdır. Alan değişikliği yapacak öğretmenlerin eğitime ve ülkeye olan katkıları masaya yatırılmalıdır. Alanında uzman yüzbinlerce öğretmenin atama beklediği bir dönemde , yan alandan geçişle öğretmen istihdamı 3. Dünya ülkelerindeki eğitim felsefesini yansıtmaktadır. Alan değişikliği konusunda İnsan Kaynakları genel müdürlüğünün norm kadro tespitleri ve öğretmen doluluk oranıda iyi analiz edilmelidir. 

Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği konusunda ilkesel bir kararla sadece iki alanda değişikliğe izin vermiştir. Bundan sonraki süreçte de , alan değişikliği yapılmayacağının sinyallerini vermiştir. Bakanlık bu konuda ilkesel davranmış ve doğru olanı yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığını bu kararından ötürü tebrik ediyoruz.
(kamudanhaber.com)
Son Güncelleme: 27.11.2014 13:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bu ne 2014-11-27 13:25:35

sertifikaya yapıpta diplomaya yapmamak doğru akıl tutulması yaşıyorsunuz. mezuniyet alanıma geçmek istiyorummmm

Avatar
dava açacağım 2014-11-27 13:20:35

ilkesel davranış göremiyorum olsa olsa ilkel davrandı diyebiliriz meb için

Avatar
yorumları yayınlayın 2014-11-27 13:31:44

tamamen haksızlık ve meb her şeyde olduğu gibi bunda da haksızlık yapmıştır.

Avatar
ebru 2014-11-27 13:45:58

meb sacmaliyor sizde destek olarak sacmaliyorsunuz meb rutin alan degisikligini kaldirdi yan alanla alakasi yok yan alancilar yuzunden biz kendi alanimiza mi geçemeyeceğiz

Avatar
2012 mağduru 2014-11-27 13:49:07

2012 de eş özründen alan değişenler ne olacak peki yalaka editör.herkes başkasının hakkını yemek içi beklemiyor

Avatar
lanet olsun 2014-11-27 13:56:51

i̇yide kardeşim biz geçen yıl tekrar sınıf öğretmenliğine dönmek istedik ama dönemedik. ne olacak şimdi.ben geri dönmek istiyorum.sınıf öğretmenliğini gerçek sınıf öğretmeni haricinde maşallah herkes yapıyor

Avatar
ASIL SINIFÇI 2014-11-27 14:00:55

amma da doğru adım ha. geçen yıl biz kendi alanımıza geri dönememiştik. i̇dareci atamalarından sonra sınıf öğretmenliğinde açık olur da döneriz diyorduk. asıl branşına dönüş olmalı.

Avatar
ASIL SINIFÇI 2014-11-27 14:05:06

amma da doğru adım ha. geçen yıl biz kendi alanımıza geri dönememiştik. i̇dareci atamalarından sonra sınıf öğretmenliğinde açık olur da döneriz diyorduk. asıl branşına dönüş olmalı.