banner406
banner396
16 Ekim 2014 Perşembe 21:51
MEB BU GİDİŞLE AYM’YE DUA EDECEK
Son zamanlarda Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaları sık sık Anayasa Mahkemesine götürülür oldu. TEOG, Müdür Atamaları, Dershane Yasası bunlardan bazıları...

TEOG  değerlendirme sonuçları açıklanmadan önce 7 sorunun yanlış olması sebebiyle yargı yürütme kararı verdi ve puanlar yeniden hesaplandı. Sular duruldu derken veliler ve öğrenciler bu kezde TEOG yerleştirme krizi ile  karşı karşıya kaldı.Öğrenciler otomatik sistem tarafından ya istemedikleri okullara yada evlerinden çok uzakta ki okullara yerleştirildi.Diğer taraftan ise ‘taban puansız nakillerle’ düşük puanlı öğrencilerin ,yüksek puanlı okullara yerleştiği gündeme geldi. Bazı okullarda 100 puana varan farklara rağmen ,düşük puanlı öğrencilerin nakil ve kontenjan avantajını kullanıp kayıt yaptırdıkları örnekleri ile ortaya çıktı.  

                                           
Ve bugünlerde eğitim camiasında TEOG başka bir çileye dönüşmüş durumda. Açılması düşünülen ‘Yetiştirme Kursları’ bakanlığın konuya ne kadar hazırlıklı olduğunu göstermiş oldu.Okullara konu ile ilgili her geçen gün yeni yazılar,genelgeler veya yönergeler gelmeye devam etmektedir.Anlaşılan o ki eğitim kurumlarında, uzun vadede özelleştirme gayretleri görünen Bakanlık, bu işi diğerlerinde farklı olarak profesyonelce icra eden dershanecileri  bünyesinde çalıştırmak için acele etmelidir.Zira okullarda onlarca problem bir kenarda dururken, müdürü ‘başarısız’(!) olduğu için görevden alınan okullardaki iş yükü, müdür yardımcısının omuzlarında kalmıştır.Demek isterdik ki ; geride kalan idareciler şimdi TEOG kurs hazırlıkları için canla başla plan-program hazırlığı içindedirler.Ve kısa zaman sonra okullara gelecek yeni müdürler için heyecanla koşuşturmaktadırlar!!!
Peki görünen nedir?
Üst bürokrat ve ilgili eğitim sendikası  bütün enerjisini kendisine veya eşe-dosta koltuk sağlama gayreti içerisinde iken, okul yöneticileri sıkıştırılmış bir zaman diliminde günlerce ‘Yetiştirme Kursu’ programı ,yetiştirilmeye zorlanmaktadır.İdareciler onayı alınan gün ve tarihe kadar ,her gün yeni kriterleri ortaya çıkan kurslar için , dershanelerine(!) öğretmen ikna etmeye çalışmaktadırlar.Öte yandan  öğretmenler ,bir kuaförün yarım saatte 35 TL aldığı gerçeğinden hareketle  , ne kadar ücret alacağı haberleri ile ilgilenirken ,öğrenciler ise 7 ders saatin ardından 3-4 ders saati ilavesi ile başarılı olmaya çalışacaklardır. 
Aklımıza , öğrencisi kalabalık büyük okulları veya Taşıma Merkezli okulları getirdiğimizde sorunlar istemeden katmerlenmektedir. Yetiştirme Kursları için öğretmen ve ders seçme hakkı verilen kalabalık okullarda  7 ders saatinden sonra 3-4 ders saati için kaçar kişilik sınıflarda bu kurslar yapılabilecek?Ya da kursların hafta sonu yapılacak olması durumunda tercih edilen öğretmenler  nerelerden gelip kurs yapacaklardır? Diğer taraftan kırsal kesimdeki taşıma merkezli okullar da, ders saatinden sonra veya hafta sonu öğrencilerin bu kurslardan yararlanabilmesi için Servis İhaleleri  yapılmış mıdır?
Hafta içi ,hizmetli personeli olmayan okullar ,hafta sonu ,kışın ısınma problemini nasıl çözeceklerdir? Peki hafta içi 18.00 dan sonra veya hafta sonu , kurs verecek öğretmenler  farklı bir ücret talep edebilecekler mi? Kurslarda görev alan bu öğretmenlere farklı bir ek ders ücreti ödenmesi yapılır ise ,okulunda egzersiz yapan öğretmende aynı ücreti alabilecek midir? Ya da bu Yetiştirme Kurslarında görev alacak öğretmenlere ders saati başına  farklı bir ödeme yapılacak olunur ise ,günlük derse giren bir branş öğretmeni okuldaki dersten ziyade bu kurslarda görev almak için çabaya girecek olması başarıyı artıracak mıdır?
Yine bu uygulama karşısında hemen aklımıza gelen bir diğer soruda şudur;Yetiştirme Kurslarındaki dersler öğrenci devamsızlığı ve not ile değerlendirmelerinde ve hatta norm kadro hesaplamalarında dikkate alınmaz ise bu kursların sürerliliği ve takibi sağlanabilecek midir?
Kuşkusuz sorular çoğaltılabilir.Ve sorunlar bilimsel çalışmalar ışığında çözüledebilir. Ancak şu süreçte koltuk kapma ve kaptırma telaşında olan bakanlığın üst düzey yetkililerinin , arapsaçına dönen TEOG sürecinden ve eşi dostu kırmamak adına söz verilen ama ne yazık ki istemeden de olsa bir kısmı kırılan OKUL MÜDÜRÜ atama sürecinden AYM de görülmekte olan ve kamuoyuna da  DERSHANE YASASI olarak yansıyan iptali için dua ettiklerini görür gibiyiz.
Dava sonucu her ne olacak olursa olsun , karar verme aşamasındaki bu gecikme eğitim camiasının ne kadar önemsendiğini göstermiş olmasının yanında son yıllarda olduğu gibi , MEB’in bu konuda da kendi camiasına ,bir orta yol bularak kabulüne razı ettirerek son noktayı koyabilecek şansı var iken  ne yazık ki son sözü yargı söylecektir.
Selamlar.
Son Güncelleme: 16.10.2014 21:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.