banner406
banner396
15 Ocak 2015 Perşembe 13:40
MEB: DAVAYI KAZANMAK MÜDÜRLÜK HAKKI VERMEZ
 YILDIZ AKTAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, mahkemelerin, dört yılını dolduran okul müdürlerinin görevlerine iade şeklinde bir karar veremeyeceğine dikkati çekerek, "Bu hukuken de olamaz, çünkü siz bir kanunla 4 yılını dolduran müdürlerin görev süresini sona erdiriyorsanız, yerel mahkemeler kanunun aleyhinde bir karar veremez" dedi.

Aydoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında, 4 yılını dolduran okul müdürlerinden bazıların görevlerinden alındığını hatırlattı.

Durumu yargıya taşıyan bazı müdürlere ilişkin, yerel mahkemelerin, Eğitim Kurumları Yöneticileri Değerlendirme Formu'ndaki bazı kriterlerin subjektif olduğu gerekçesiyle, yeniden değerlendirme kararı aldığını anımsatan Aydoğdu, bu kararların uygulanmadığına ilişkin kamuoyunda yanlış algı oluşturulmak istendiğinin altını çizdi.

Kanunda, " okul ve kurum müdürü,müdür başyardımcısı ve yardımcısı olarak görev yapanlardan, görev süresi 4 yıl ve daha fazla olanların görevinin, 2013-2014 ders yılının bitimi itibarıyla sona erer" denildiğini hatırlatan Aydoğdu, MEB'in, objektif kriterler getirerek müdür görevlendirmesi yapma yoluna gittiğine işaret etti.

Kanunda zaten 4 yılını dolduran müdürlerin görevlerinin eğitim yılı sonu itibarıyla bittiğinin yer aldığını ifade eden Aydoğdu, "Bakanlığın yönetmelikle yapmak istediği, bu görev süresi biten müdürler arasından, bazı müdür adaylarının görev süresi uzatmadır. Onun için yerel mahkemelerin verdiği kararlar, müdürlerin görevlerine iadesi şeklinde olamaz. Bu hukuken de olamaz, çünkü siz bir kanunla 4 yılını dolduran müdürlerin görev süresini sona erdiriyorsanız, yerel mahkemeler, kanunun aleyhinde bir karar veremez" diye konuştu.

Aydoğdu, yerel mahkeme kararlarında, ek formdaki bazı kriterlerin, mahkemeler tarafından subjektif olarak değerlendirildiğini vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığının, mahkeme kararlarına il milli eğitim müdürlerinin uyması için yazı gönderdiğini ve kararlarının ivedilikle uygulanmasını istediğini aktaran Aydoğdu, "Mahkemelerimizin verdiği karalar, yerlerine iade değil tekrar değerlendirmeye almak. Bu değerlendirmeler sonucunda, 75 ve üzeri puan alırlarsa tekrar yerlerinde kalmalarını sağlamak" dedi.

75 puan alanlar müdürlüğe devam edecek

Bu kişilerin tekrar müdür olarak atanabilmeleri için mahkeme kararı gereği yeniden değerlendirme yapılacağını vurgulayan Aydoğdu, objektif değerlendirme sonucunda 75 ve üzeri puan alanların, görev süresinin uzatılacağını söyledi.

Mahkeme kararlarının direkt müdürlüğe iade kararı olmadığına dikkati çeken Aydoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın mahkeme kararlarının ivedilikle uygulanması konusunda hassas olduğunu söyledi.

Mahkeme kararları yanlış algılanıyor

Aydoğdu, mahkeme kararların uygulanmadığına ilişkin yaratılmaya çalışılan algının yanlış olduğunu yineleyerek, "Bu yanlış bir algıdır. Bazı kesimler tarafından bilerek köpürtülen bir algıdır. Mahkeme kararlarına uyuluyor. Ama bazıları mahkeme kararlarını şöyle algılıyor: Mahkeme bir karar verdi siz ikinci bir değerlendirme yapmadan, bu müdürleri eski görevlerine iade edin. Bu arkadaşlarımız kanunun çıktığı tarihi ve kanundaki maddeyi okumadıkları için bunu dile getiriyorlar. Bu yanlış bir algıdır" diye konuştu.

Şube müdürlüğüne ilişkin de çerçeve yönetmeliğe uygun sınav yaptıklarını ancak Danıştayın, şube müdürleri göreve başladıktan sonra yönetmeliğin "sınav sadece sözlü ile yapılır" hükmünün yürütmesini durdurduğunu anımsatan Aydoğdu, daha sonra çerçeve yönetmeliğe uygun olarak yazılı yüzde 50, sözlü yüzde 50 olmak üzere sınavın yapılışına ilişkin hükmü değiştirdiklerini belirtti.

Şube müdürlüğü sınavına ilişkin yerel mahkemelerden lehlerine 157, aleyhlerine ise 47 karar bulunduğunu, bu kararları da uygulandıklarını söyleyen Aydoğdu, bu konuda da bölge idare mahkemesine itirazda bulunduklarını söyledi. Aydoğdu, bin 709 şube müdürünün göreve başladığını, eşlerini ve çocuklarını yanlarına götürdüğünü anlattı.

Aydoğdu, burada bir kişisinin bakış açısıyla hareket edilemeyeceğini, yargı kararlarını değerlendirirken uygulama alanlarını, kişilerin durumunu ve Bakanlık lehine verilen kararları da göz önünde bulundurmak gerektiğini kaydetti.

Aydoğdu, MEB'in yargı kararlarını uygulama konusunda hassas davrandığını sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı
Son Güncelleme: 15.01.2015 13:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
emk 2015-01-15 14:59:35

nasıl vermiyor onu açıklayıverin gari sizin kanunlara uymayan genelgeleriniz mi yoksa kanunlara uyan yargı kararları mı daha üstün "ileri demokrasi" =orman kanunları mı

Avatar
28 şubat 2015-01-15 15:55:10

bunlar 28 şubata rahmet okutuyor.bu nasıl bir zihniyet,yoksa mısır da mı böyle oldu demeden edemiyor insan,adamlar darbeye sevinmişti

Avatar
AMAN HA AMAN 2015-01-15 17:48:41

Yeniden değerlendirmede mahkeme kararındaki gerekçelere aykırı olarak yani somut bilgi ve belgeye dayanmadan düşük puan verenler,mahkeme kararına uymamak,görevi kötüye kullanmak ve irtikap suçlarından adli yönden yargılanırken idari mahkemede davayı kaybederek kurumu zarara uğratırlar,mahkeme masrafları ,avukatlık ücretleri ve tazminatı(maddi ve manevi) cebinden öderler.Bu işlemler 2 kez tekrar ederken.Hele irtikaptan gün alanlar affa uğrasalar dahi memur olamazlar.

Avatar
öğretmen 2015-01-15 17:40:35

yüce yaratan'ın,ilahi mahkemesinde,haksızlığa uğrayanlar,hiç şüphesiz,haklarını alacaklardır,

Avatar
Ahmet 2015-01-15 20:15:00

buna insan kaynakları genel müdürümü karar veriyor .bunların hukuka mahkemeye saygısı yok.

Avatar
nihat arık 2015-01-15 23:10:59

2011 yılı sınav puanına Dayalı yönetici atamalarını (bu kapsamda) şu ana kadar gerçekleştirmemiş tek il olan BATMAN MEM için verilmiş olan mahkeme kararı.... (Mahkeme, sınava Dayalı yönetici atama kapsamında yapılmış olan atamamamama işlemini iptal etti. Hani, kanun çıkmıştı da o dönem ki yönetici atama Yönetmeliğinin hiçbir Hükmü kalmamıştı. Neymiş: O dönemde yönetici atama Yönetmeliği hala Yürürlükte ve bu Yönetmelik doğrultusunda yönetici atamaları yapılabiliyordu değil mi?

Avatar
aksaraylı müdür 2015-01-15 23:20:35

konya idare mahkemesi yürütmeyi durdurma karalarına reddetti .elenen eski müdürlerin umudu başka bahara kaldı.bazıları okuluna dönmeyi bekliyordu.

Avatar
adil 2015-01-15 23:47:17

rabbim bu yaptiklarinizi yaniniza birakmasin.
sube mudurlugu ile ilgili eksik bilgi vermek suretiyle konu carpitiliyor.