banner406
banner420
08 Kasım 2017 Çarşamba 19:20
MEB'den ''YOBIS ve E-OKUL'' Yazısı

İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü 03/11/2017 tarih ve 18491607 sayılı yazısı ilgi tutularak okullarımıza yazı gönderilmiştir.

İlgi yazı içeriğinde YOBIS ve E-OKUL Sistemi üzerinde yabancı uyruklu öğrencilerin kayıt ve nakil işlemleri açıklanmaktadır.

Açıklamalar süreci Bakanlığımız resmi yazısı ile başlatıldığından tüm okullarımıza duyurulması gereği doğmuştur. 

YOBIS ve E-OKUL Sistemi arasındaki kurallar zaten süregelen kurallar olup değişmemiştir. E-OKUL Sistemi üzerinde kaydedilebilen ya da zaten kayıtlı olan yabancı uyruklu öğrenciler ayrıca YOBIS üzerinde kayıt edilmeyecektir.

Yukarıda belirtilen resmi yazı ekinde bulunan "99 İLE BAŞLAYAN KİMLİK NUMARALARI BULUNAN YABANCI UYRUKLU (GEÇİCİ KORUMA KAPSAMINDAKİ SURİYELİLER DAHİL TÜM YABANCI UYRUKLULAR) ÖĞRENCİLERİN E-OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ ÜZERİNDEN İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM KADEMESİNDEKİ OKULLARA YENİ KAYIT VEYA NAKİL İŞLEMLERİ" başlıklı dokümanda ise yeni sayılacak bilgiler yabancı uyruklu öğrencilerin kayıt ve nakil işlemleriyle ilgili bilgilerdir. Bu doküman ekte bulunmaktadır.

Doküman için Tıklatınız.

YOBIS hakkında aşağıdaki web sayfamızda 02/06/2015 tarihinde açıklamalar yapılmıştı:

Bilindiği üzere MEB 23/09/2014 Tarih ve 2014/21 Sayılı Genelgesi ile başlayan ve takip eden resmi yazılarla YOBIS (Yabancı Öğrenci Bilgi Sistemi) oluşturulmuş ve kullanılmaktadır.

YOBIS ile ilgili aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

1-) Bakanlığımıza bağlı her tür ve seviyedeki örgün eğitim kurumuna Yabancı Kimlik Numarası olan öğrenciler e-Okul Sistemine kaydedilir.

2-) Yabancı Kimlik Numarası olmayan, geçici oturma izni edinememiş, ancak ilgili kurumca Yabancı Tanıtma Belgesi edinmiş Suriyeli öğrenciler YOBIS Sistemine kaydedilir.

3-) Hem e-Okul ve hem de YOBIS üzerinde öğrenci kaydı olmayacaktır. e-Okul üzerinde kaydedilebilen ya da kayıt olan öğrenciler YOBIS üzerinde kaydedilmeyecektir.

4-) YOBIS, e-Okul Sistemine benzer kurallar ve ekranlarla çalışmaktadır. Örneğin; öğrenci kaydı silinemez.

5-) Fakat geçmişte yapılan hatalı kayıtların 16/03/2015 tarihine kadar silinmesi için sistemin yetkilerinin açıldığı daha önce bildirilmişti.

6-) YOBIS Sisteminin amacı öğrencilerin devam ettiği öğrenim faaliyetinin gelecekte kullanabilmeleri için karne, tadikname, diploma gibi belgelerle belgelendirilmesidir.

7-) YOBIS üzerinde öğrenci kaydı, öğrenci nakli, haftalık ders programı, ders notu girişi, devamsızlık girişi, karne yazdırma işlemleri yapılabilir. Ayrıca tasdikname ve diploma ekranları da hazırlanmaktadır.

8-) İşlemler kurum kullanıcısı (kurum müdürü) tarafından yapılabildiği gibi gerek görüldüğünde müdür yardımcısı ve öğretmen kullanıcıları da tanımlanabilmektedir.

9-) YOBIS üzerinde tüm okullarımızın şifresi görülen gereklilik üzerine değiştirilmiştir. YOBIS öğrencisi bulunan okul müdürlüklerine talep halinde yeniden verilecektir.

10-) YOBIS üzerinde kayıtlı ya da kaydedilecek öğrencisi bulunmayan okul müdürlükleri şifre talep etmeyecektir.

11-) Şifre talebi resmi (meb.k12.tr) e-posta hesabı üzerinden yapılacaktır. Talep için eskisehirmem@meb.gov.tradresine e-posta gönderiniz.

Not: Diğer illere bağlı okullardan da şifre talep eden e-posta iletileri alınmıştır. Her okul bağlı olduğu il milli eğitim müdürlüğünden şifre talep edecektir.

Geçmişte gönderilen yazılar ektedir.

Genelge 2014/21

Yazı (5516393)

Yazı (1892599)

www.mebpersonel.com

Anahtar Kelimeler:
MebYobisE-okul
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.