banner361

MEB “Denetmen” Alımı Yapacak mı?

Bilindiği üzere, “Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” 06/02/2014 tarihi itibarı ile TBMM’ne gönderildi. Mevcut tasarının içerisinde 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin bazı maddelerinde devrim niteliğinde değişmeler var. Bu değişmelerden biriside son aylarda sık sık gündeme gelen “teftiş sisteminin birleştirilmesi”dir.

MEB “Denetmen” Alımı Yapacak mı?

 Tasarının içeriğinde teftiş siteminde gerçek manada köklü bir değişmenin olduğu görülmektedir. Rehberlik ve Denetim Başkanlığı biriminde görev yapan “Bakanlık Denetçileri” ile İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde görev yapan “İl Eğitim Denetmenleri” yerelde yani il düzeyinde birleştirilmiş ama bu birimler Rehberlik ve Denetim Başkanlığına bağlanmıştır. Bu durum yani il düzeyinde birleşmenin tasarıda yer alması akla yeni “Eğitim Denetmeni” alınacak mı sorusunu akla getirmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı en son 2009 yılında “Eğitim Denetmeni” almış ve o günden bu yana yeni yapılanma çalışmaları nedeni ile yeni bir alım olmamıştır. 2009 yılından sonra özellikle Doğu ve Güneydoğu illerimizde (4. ve 5. bölgeler) ciddi manada Eğitim Denetmeni açığı oluşmuştur. 2009 yılından bu yana her sene bu illerden birçok Eğitim Denetmeni batıdaki illere tayin isterken bu tayin isteyenlerin yerine atama yapılmaması bölgede çalışan Eğitim Denetmenlerinin büyük bir iş yoğunluğu altında çalışma zorunda kalmasına sebep olmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı yeni yapılanmada daha işler ve daha ekonomik olması düşüncesi ile Rehberlik ve Denetim Başkanlığına bağlı teşkilatlanmayı il düzeyinde oluşturmayı uygun bulması ile 4. ve 5. bölge illerinde Eğitim Denetmeni sayıları dikkate alınarak yeniden Eğitim Denetmeni alımını mecburi hale getirecektir. Yine 2009′dan bu yana batı illerimizden birçok Eğitim Denetmeninin de emekli olduğunu hesaba katarsak ortalama 800 civarı denetmen alımının yapılması gerekmektedir.

Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının yasalaşmasının ardından çoğunluğu branş öğretmenlerinden olmak üzere çok sayıda Eğitim Denetmeni alınacağını düşünüyoruz. 2009 yılında 3400 civarı bulunurken şu an 2400 civarı Eğitim Denetmenin bulunması bunun en büyük göstergesidir.  “Eğitim Denetmenliği”;  eğitim camiasında statü ve özlük hakları açısından “kaçırılmaması gereken  bir fırsat olma” özelliğini korumaktadır.

Yusuf TURAL

Eğitim Uzmanı

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
arzu 3 yıl önce

öğretmenlerden alınmalı

Misafir Avatar
kurtoğlu 3 yıl önce

2400 civarı il eğitim denetmeni,300 civarı da milli eğitim denetçisi,eder 2800 eğitim denetmeni.yönetmelik çalışması ile sınıf denetiminin kalkacağı ile ilgili söylentilerin gerçek olduğunu kabul ederseniz,2800 eğitim denetmeni yeter de artar bile.