banner374
18 Haziran 2014 Çarşamba 16:11
MEB dershanelere yönelik merak edilen soruları yanıtladı
 Bakanlık, Özel Öğretim Kurumları internet sitesinde oluşturduğu "Dönüşüm Takvimi" butonu üzerinden, sürece yönelik sık sorulan sorulara ve yanıtlarına yer verdi.
      
Genel Müdürlüğün sitesinde yayınlanan "Sıkça Sorulan Sorular" kısmında, 16 soru ve cevapları yer aldı.
      
Bakanlık, "Dershanelerde ve etüt eğitim merkezlerinde çalışan hizmetli, sekreter, büro görevlisi, memur statülerinde çalışan kişiler de Bakanlıkta istihdam edilecek mi?" sorusunu, "5580 sayılı Kanunun Ek Madde Birinci Fıkrasında, bu haktan yararlanabilecekler belirtildi. Buna göre dershaneler ve öğrenci etüt eğitim merkezlerinde "eğitim personeli " olarak çalışmakta olanlar ifadesi yer alıyor. Bununla birlikte söz konusu eğitim kurumlarının dönüşümü esas alındığından, bahsi geçen personelin dönüşen kurumlarda da istihdam edilebileceği değerlendiriliyor" şeklinde yanıtladı.
      
MEB, "Bakanlıkta istihdam edilebilmek için 2014-2015 eğitim öğretim yılında da bir dershane veya etüt eğitim merkezinde çalışmam gerekli mi?" sorusunda  ise Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihte dershane ve etüt eğitim merkezlerinde fiilen eğitim personeli olarak çalışanlardan, 1 Ocak 2014  itibariyle bu iş yerleri üzerinden ödenmiş prim gün sayısı en az altı yıl olanların düzenleme yapıldığı bilgisine yer verdi.
      
Destek miktarı çalışma bittiğinde kamuoyuyla paylaşılacak
      
MEB, özel okula dönüşecek dershanelerde, öğrenci başına verilecek eğitim ve öğretim desteği miktarının sorusunu da çalışmanın Maliye Bakanlığı ile ortak yürütüldüğü ve tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.
      
Bakanlığa, "Temel Lise nedir? Hangi programı uygulayacak, haftada kaç saat ders olacak, Temel Lise'ye bu sene 11’nci sınıfta okuyan Anadolu ve fen lisesi öğrencisi nakil yaptırabilecek mi?" sorusu da yöneltildi. Bakanlık bu soruyu da "Temel Lise, dönüşüm süresince faaliyet gösterebilecek özel ortaöğretim kurumlarının adıdır. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı sonunda faaliyetlerine son verilecek. Temel Lise, her sınıf düzeyinde öğrenci kaydı alabilecek. Uygulanacak program ile ilgili çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi" şeklinde cevaplandırdı.
      
"Mevcut dershane binamızda 2018/2019 öğretim yılı sonuna kadar herhangi bir düzenleme yapmaksızın Temel Lise olarak hizmet verebilir miyiz?" şeklindeki soru da "Mevcut binanız yayımlanacak olan Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği ve Özel Öğretim Kurumları Standartlarına uygun ise binanızda Temel Lise olarak faaliyet gösterebileceksiniz" bilgisiyle cevaplandırıldı.
      
"Kurumumuzu 1 Eylül 2015 tarihinde kapatırsak kıdem tazminatı ve diğer hak taleplerini kurumumuzdan mı karşılayacağız?" sorusu da Bakanlık tarafından, "5580 sayılı Kanunun Ek 1. maddesine göre öğretmen unvanlı devlet memurluğu kadrolarına atananlar kurumlarından tazminat isteğinde bulunamayacaklar" diye cevaplandırıldı.
      
Mevcut bir çatı altında birleşme devir kapsamında
      
Bakanlığa yöneltilen diğer sorular ve yanıtları şöyle:
      
-Farklı bir kurumla birleşerek başvuru yapmak isteyen kurumlar yeni bir şirket kurmadan var olan dershanelerden birinin adı üzerinde birleşebilirler mi?
      
MEB: Birden fazla dershanenin mevcut bir çatı altında birleşmesi, diğer dershaneler açısından devir olma anlamına geliyor. Bu tür bir devir yoluna başvuranlar dönüşüm programına başvurabilir. Ancak 4706 sayılı Kanun 'Aynı ilde birden fazla dershanenin şubesi niteliğinde olmaksızın faaliyet gösteren birden çok dershanenin kurucusunun bir araya gelerek kurdukları şirket tüzel kişiliklerince aynı taşınmaz için müracaat edilmesi durumunda bunların başvuruları öncelikli olarak değerlendirilir' ifadesine yer alıyor. Buna göre diğer dershanelerin mevcut bir kurucuya ait olan bir dershane ismi altında bir araya gelmesi 4706 sayılı Kanun'un geçici 16’ncı maddesinde bahsettiği içerikteki bir birleşme anlamına gelmiyor. Dolayısıyla yeni bir tüzel kişilik oluşturmadan bir araya gelen dershaneler mevcut bir dershane ismine devir olarak dönüşüm programına katılabilir ama Kanun'un ön gördüğü irtifak hakkı ve bina kiralamada öncelikli olma hakkını sağlamaz.
      
-3 yıldan az faaliyet gösteren dershaneler de teşviklerden yararlanmamak koşulu ile dönüşüm programına alınıyor mu?
      
MEB: 14 Mart 2014 tarihinde faal olan tüm dershaneler dönüşüm programına başvurabilir. 3 yıl şartı dönüşüm programına başvurmak için değil, 4706 sayılı Kanun'un geçici 16’ncı maddesinde yer alan irtifak hakkı ve bina kiralama hakkından yararlanabilmek için gerekli olan süredir.
      
-Halen faaliyette bulunan Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezlerinden Özel Okula dönüşmek istemeyen ancak 01 Eylül 2015 tarihinden sonra faaliyetine yine Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri olarak devam edecek kurumların dönüşümü nasıl gerçekleşecek?
      
MEB: Özel Okula dönüşmek istemeyen, faaliyetlerine Kanun'un öngördüğü çerçevedeki düzenlemeleri yaparak öğrenci etüt eğitim merkezi olarak devam etmek isteyen, bu nedenle de dönüşüm programına başvuru yapmadan dönüşümünü tamamlamak isteyen öğrenci etüt eğitim merkezlerinin, Kanunun öngördüğü düzenlemeleri yaparak Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor. Milli Eğitim Müdürlükleri kontenjan boyutunu da dikkate alacak şekilde gerekli incelemeyi yaparak Ruhsat üzerinde gerekli düzenlemeyi yapacak.
      
-İrtifak hakkı ve bina kiralama durumundan etüt eğitim merkezleri yararlanabilecek midir?
      
MEB: İrtifak ve bina kiralama haklarından etüt eğitim merkezleri yararlanamayacak. 4706 sayılı Kanunda “Aynı ilde birden fazla dershanenin şubesi niteliğinde olmaksızın faaliyet gösteren birden çok dershanenin kurucusunun bir araya gelerek kurdukları şirket tüzel kişiliklerince aynı taşınmaz için müracaat edilmesi durumunda bunların başvuruları öncelikli olarak değerlendirilir” ifadesini yer alıyor.
      
Aynı kurucuya ait kurumlar için yeni bir tüzel kişiliğe gerek yok
      
Sitede, açıklamalar kısmında, aynı kurucuya ait birden fazla dershane dönüşüm sürecine ayrı ayrı başvurup her biri farklı kurumlara dönüşebileceğine yönelik bilgiler de yer aldı. Açıklamalar kısmında şöyle denildi:
      
"Dönüşüm sürecinde ayrı dönüşüm okulu olan bu kurumlar sonunda tek bir okula da dönüşebilir. Aynı kurucuya ait olan birden çok dershane dönüşüm sürecinde farklı okullar olup, nihai olarak tek bir okula dönüşecekse, başvuru sırasında alınan noter taahhüdünde, kurumların ayrı ayrı dönüşüm sürecinde okul açıp, dönüşüm süreci sonunda tek bir kuruma dönüşeceği ifadesi yer almalı. Aynı kurucuya ait bu durumdaki kurumlar için yeni bir tüzel kişilik oluşturmaya gerek yok."
banner182
Son Güncelleme: 18.06.2014 16:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol