banner406
banner396
04 Kasım 2015 Çarşamba 20:12
MEB'e Yöneticilerle İlgili Başvuru
MEB Personel - Türk Eğitim-Sen'den yapılan açıklama:

Bilindiği üzere; 10 Haziran 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik  ekinde yer alan EK-1 “Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri Değerlendirme Formu” üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda 75 ve üzeri puan alamadığı için görev süresi uzatılmayan eğitim kurumu müdürlerinin açtıkları davalarda, bahsi geçen başarısız sayılma işlemlerinin yürütmesinin durdurulması veya iptali yönünde kararlar verilmektedir. Diğer yandan; Türk Eğitim Sen olarak açtığımız dava neticesinde,  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2014/1151 Y.D. İtiraz Nolu ve 18.02.2014 tarihli kararı ile; 10.06.2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin EK-1 Değerlendirme Formunun “Açıklama” başlıklı kısmının 3. Maddesinde “en az altı ay çalışmış olma” şartının İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürleri için aranmamasına ilişkin eksik düzenlemenin yürütmesi durdurulmuştur. Ancak MEB tarafından, yargı kararının uygulanması için 30 günlük yasal süre geçmesine rağmen herhangi bir işlem yapılmamıştır. Ayrıca, yürütmesi durdurulan yönetmelik hükmünden etkilenen kişiler tarafından, Danıştay İDDK kararının uygulanması talebiyle yapılan başvurulara ise Hukuk Müşavirliğinin görüş yazısı doğrultusunda, yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar yargı kararının uygulanmasına ilişkin herhangi bir işlem yapılamayacağı yönünde olumsuz cevaplar verilmiştir. 
Bu süreçte, 06.10.2015 tarih ve 29494 sayılı Resmi Gazete’de Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğin yayımlanmasıyla birlikte, 10.06.2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik tamamen yürürlükten kaldırılmıştır. MEB Hukuk Müşavirliğinin 12.10.2015 tarih ve 10243648 sayılı görüş yazısında ise; yargı kararlarının yürürlükten kaldırılan mevzuatı canlandırmayacağı, ayrıca genel düzenleyici işlemler de yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ileriye yönelik sonuçlar doğuracağından; idarece yeni düzenleme yapılıncaya kadar bekletilen yargı kararlarının uygulanması hususu ile ilgili olarak 06.10.2015 tarihli yeni yönetmelik hükümleri çerçevesinde işlem tesisinin uygun olacağı şeklinde görüş bildirilmiştir. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün 16.10.2015 tarih ve 10486335 sayılı yazısı ile de yeni düzenlemeye kadar bekletilen yargı kararları hakkında Hukuk Müşavirliğinin 12.10.2015 tarih ve 10243648 sayılı görüş yazısı doğrultusunda işlem tesis edilmesi yönünde valiliklere talimat gönderilmiştir. Bu yazıya istinaden, yargı kararlarının uygulanması ile ilgili olarak müdürlerin sözlü sınava çağrıldıkları yönünde Sendikamıza bilgiler ulaşmaktadır. 
Türk Eğitim-Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, MEB Hukuk Müşavirliğinin 12.10.2015 tarihli görüş yazısı ve bu yazıya istinaden yeni yönetmelik hükümlerinin geçmişe yürütülerek ilgili kişilerin sözlü sınava çağrılmasının,  hukuk normlarının geriye yürütülmemesi kuralına açıkça aykırı olduğunu belirterek, Bakanlık tarafından bu hukuk dışı uygulamanın geri alınması için ilgili kurumlara ivedilikle talimat gönderilerek mağduriyetlerin önlenmesi hususunda talepte bulunduk.


İlgili yazımız için tıklayınız 

 

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.