banner406
banner396
20 Aralık 2015 Pazar 13:54
MEB ‘eğitim felsefesi’ bildirilerini kitaplaştırdı
 Kitap, 3 bin adet basılarak üniversitelerin eğitim fakültelerine, akademisyenlere, ülke genelindeki tüm kütüphanelere ve diğer ilgililere gönderildi. Böylece eğitim felsefesi temalı kongrenin kitabı, araştırmacılara kaynak oluşturabilecek.
MEB tarafından, 28-30 Kasım 2014'te Antalya'da ‘Bireyden İnsana’ sloganıyla toplanan ‘21. Yüzyılda Bir Eğitim Felsefesi Oluşturmak ve Özel Okullar’ temalı 1. Eğitim Kongresi’nde sunulan bildiriler, bir kitapta toplandı. MEB tarafından eğitimin felsefesi konusunda "ilk olma" özelliği taşıyan kongreye ait hazırlanan kitapta, 45 bildiri yer alıyor.

Eğitim alanında isim yapmış 80 akademisyenin bildiri ve sunumlarının bulunduğu kitapta, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci'nin kongre açılışındaki konuşmalarına da yer verildi.

Kitapta, eğitime felsefi antropolojik bakış, eğitim felsefesinin derslere yansıması, eğitim felsefesine tarihsel perspektiften bir bakış, eğitim felsefeleri bağlamında özel öğretim kurumları, eğitim felsefesinin ontolojik boyutları, eğitim felsefesi temelinde Türk eğitim sistemi, geçmişten günümüze eğitim felsefesi yansımaları, eğitim politikalarının özel öğretim kurumlarına yansıması, eğitimin taşıyıcısı olarak kültür, bilgi çağında eğitim felsefesi, eğitim felsefesinin bir problem alanı olarak din, eğitimde değer ve yeni yaklaşımlar, eğitim felsefesinin ideolojik temelleri, kuramdan uygulamaya eğitim felsefesi, eğitim felsefesinden medeniyete başlıkları altında bildiriler yer alıyor.

"Okulun sınırları içine aldığımız anda eğitimi tutsak ederiz"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Yelkenci, 3 büyük eğitim sendikası, özel okul dernekleri ile her kesimden akademisyen ve uzmanların davetli olduğu kongrede, bilimsel ve tarafsız yaklaşımla eğitim felsefesinin ele alındığını belirtti.

Kongrede ‘bir eğitim felsefemiz var mı’ sorusunun cevabının arandığını belirten Yelkenci, eğitim sistemlerinin felsefi boyutlarının ele alınmasının önemine değindi.

Eğitimin, davranışta, düşüncelerde, duygularda ve bilgide yaşanan nitelikli değişim ve gelişim süreçlerini ifade ettiğini söyleyen Yelkenci, "Eğitimi sadece terim olarak ele aldığımızda onu, bağlamından ve doğallığından koparmış oluruz. Eğitimi okulun sınırları içine aldığımız anda ise eğitimi tutsak etmiş oluruz ki bu, artık özgür eğitimden de söz edemeyeceğimiz anlamına geliyor. Halbuki eğitim alabildiğince özgürlük ister. Bu nedenle eğitimi, sınırlılıkların dışında tutmamız gerekiyor" dedi.

Yelkenci, ilk kez düzenlenen kongrenin eğitim felsefesi adına söylenenleri kitaplaştırmanın araştırmacılara bir kaynak oluşturma adına da önemli bir yeri olduğuna işaret ederek, bu kapsamda kongrenin, eğitim alanında önemli bir katkı sunduğunu vurguladı.

Kongre kapsamında sunulan önemli bilim adamlarının bildirilerinin kitaba alındığını altını çizen Yelkenci, "Kitap, 3 bin adet basıldı ve ilgililere gönderildi. Bu tür, kongreler yapılması ve eğitimin günlük tartışmalar dışında felsefi boyutuyla ele alınması, bizim için önemli. Bu nedenle bu tür etkinliklerin milli eğitim sistemimize önemli katkıları olacağını düşünüyoruz. Kongrenin ikincisi için de çalışmalar sürüyor" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
felsefe 2015-12-27 13:12:14

felsefe sadece cümle içinde kullanılan bir kelime olarak kalmasın.kpss 85 puanıyla kapatan tek bölüm bizim bölüm. şubatta bu mağduriyet gideirlmedi.felsefe grubuna en az 2000 atama yapılmalıdır.

Avatar
farabi 2015-12-27 13:13:42

Toplumu felsefesiz ,sosyojisiz ,mantıksız birakirsaniz teknolojisini üretemeyen bir toplum olur cikar başka ülkelere bagimli yaşarsınız MEB biran önce felsefe grubu derslerini zorunlu yapmalidir

Avatar
aslı 2015-12-27 17:01:01

dünya tarihinde iz bırakan bir kültüre sahibiz ve bu kültür içinde çok önemli değerlerimiz var . bu değerlerin, felsefe ile uğraşan ustaların öğrenciler tarafından bilinmemesi çok büyük bir eksikliktir.felsefe derslerinin gereken değeri görmesi umuduyla ‪#‎FelsefeGrubuDersleriZorunluOlsun‬
‪#‎Felsefeye2000atama‬