29 Şubat 2016 Pazartesi 00:00
MEB Görevde Yükselme Sınavı Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

MEB Görevde Yükselme Sınavı Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak? Soru ve Cevapları. Konu hakkında detaylı bilgilere ve kafanıza takılan soruların cevaplarına 29 Şubat Pazartesi 2016 tarihli haberimizden ulaşabilirsiniz.

Merkez ve taşra örgütü Şef ve Görevli kadrolarına atanabilmek için görevde yükselme sınavı 06 Aralık 2015 Pazar Günü Saat : 10:00’da ANKARA, İSTANBUL İZMİR, ADANA, BURSA, ANTALYA, KAYSERİ, SAMSUN, TRABZON, DİYARBAKIR, ELAZIĞ, VAN, EDİRNE, GAZİANTEP, DENİZLİ, ERZURUM, ESKİŞEHİR, KONYA, ZONGULDAK, SİVAS şehirlerinde yapıldı.

Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde: “Yazılı sınav, sınavın Bakanlıkça inşa edilmesi şeklinde, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce sınav tarihinden en az bir ay öncesinde duyurulur.Duyuruda; tayin yapılacak kadroların sınıfı, unvanı, derecesi ve sayısıyla başvuru tarihi, müddeti ve yeri belirtilir. Ilanda, tayin yapılacak kadrolara ilişkili olarak sınav konularının başlıklarına ve sınavdaki ağırlıklarına da yer verilir.”hükmüne göre orta ve taşra örgütü boş kadrolarının dereceleri, sayıları, tayin yapılacak kadrolara ilişkili olarak sınav konularının başlıkları, sınavdaki ağırlıkları ve sual sayıları aşağıda belirtilmiştir.

Sınavda; Millî Eğitim Bakanlığı Çalışanlarının Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği veYer Değiştirme Suretiyle Atanması Ile Ilgili Yönetmeliğinin 12 nci maddesinin birinci fıkrası hükmüne göre konular ile nokta ağırlıkları aşağıda belirtilmiştir. Adaylara eşdeğer nokta ağırlıklı toplamında 100 tane çoktan seçmeli (5 seçenekli) sual soruldu.

SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ

Sınav sonuçları 06/01/2016 tarihinde Bakanlığın http://www.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinde duyuru edilecektir.

Adaylara bununla birlikte sınav sonuç vesikası gönderilmeyecektir. Neticelere haberimizden ulaşabilirsiniz.

BAŞVURU ŞARTLARI

Yönetmeliğin 11 inci maddesinin yer alan kararlar gereği;

a) İlan edilen şef ve görevli kadroları için başvuru tarihinin son günü itibarıyla (04 Kasım 2015) Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde anlatılan gerekliliği taşıyanlar müracaatta bulunabileceklerdir.

b) Aylıksız müsaadede bulunanlar dahil olmak üzere olmak üzere, ilgili mevzuatı gereğince verilen izinleri kullanmakta olanlar da başvuru yapabilecektir.

c) Öbür müesseselerin elemanı, duyuru edilen kadrolara sınavsız atanma hakkı kalan olanlar ile aday görevli statüsünde bulunanlar bu kadrolar için müracaatta bulunamayacaktır.

ç) Başvurular Bakanlıkça incelenerek, görevde yükselme sınavına katılmaya hak galip gelen adayların listesi www.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinde yayınlanacaktır.

Genel şartlar

Milli Eğitim Bakanlığı Çalışanlarının Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Ile Ilgili Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin bir ncı fıkrası gereği;

a- 657 sayılabilir Devlet Memurları Yasasının 68 inci maddesinin (B) bendinde anlatılan şartlar ile üçüncü fıkrada kadrolar bakımından anlatılan hizmet müddeti ve eğitime ilişkili olarak gerekliliği taşımak,

b- Görevde yükselme sınavında oldukça başarılı olmak. Şef kadrosuna atanacaklarda aranacak özel şartlar

Başvurunun son günü (04/11/2015) itibarıyla;

1) En az 2 senelik akademi mezunu olmak,

2) Son 2 seneyi Bakanlıkta olmak üzere Devlet memurluğunda en az 5 yıl vazife yapmış olmak. (Devlet Memuru iken yapılmış kalan askerlik misyonu süreye dahil olmak üzere edilecek.) Görevli kadrosuna atanacaklarda aranacak özel şartlar

Başvurunun son günü (04/11/2015) itibarıyla;

1) En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

2) Son 2 seneyi Bakanlıkta olmak üzere Devlet memurluğunda en az üç yıl vazife yapmış olmak. (Devlet Memuru iken yapılmış kalan askerlik misyonu süreye dahil olmak üzere edilecek.)

BAŞVURU İŞLEMLERİ

a) Görevde yükselme sınavı başvuruları, 19 Ekim-04 Kasım 2015 tarihleri arasında saat: 18.00’e kadar elektronik ortamda alındı.

b) Aday, http://www.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr internet adreslerinden T.C. kimlik numarasıyla “Elektronik Başvuru Formu”na girerek başvuru işlemini yapabilecektir.

c) Aday, kimlik ve başvuru bilgilerini “Elektronik Başvuru Formu”na girerek MEBBİS üzerinden gelen bilgilerinin doğruluğunu kontrol edecektir.

d) Adaya ait bilgilerde bir hata yoksa adaya ait “Elektronik Başvuru Formu” ilgili birimler tarafından başvuru müddeti bitimine kadar sistemde onaylanacaktır. Aday tarafından da onay işleminin tamamlanıp tamamlanmadığı takip edilecektir.

e) Adaya ait “Elektronik Başvuru Formu”nun bir çıktısı, birim yetkilisi tarafından imzalanıp mühürlenerek adaya verilecektir.

f) Elektronik Başvuru formunun bir sureti adayda kalacak, bir sureti de aynı görevler için yapılacak bir sonraki sınav tarihine kadar özlük dosyasının bulunduğu birimlerde saklanacaktır.

Başvuruda bulunacak adayın sınava ilişkili olarak verileri, MEBBİS kayıtlarından alınacağından MEBBİS kayıtlarında personele ilişkili olarak öğrenim durumu, hizmet müddeti vb. bilgilerin tam ve doğru olarak kayıtlara işlenerek sorumlu birimlerce güncellenmesi gerekmektedir.

Bilgilerin tam ve doğru olarak kayıtlara işlenmemiş olması durumunda müracaatta yer alan bazı adaylar açısından müracaatın kabul edilmemesi gibi sonuçlar doğurabileceğinden sorumlu birimlerin adayların bilgilerini güncellemesi konusunda gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Adaylar tarafından bilgilerin elektronik ortamda verilerin hatasız, eksiksiz,başvuru kılavuzuna uygun doldurulması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili sorumluluk adayın kendisi ile özlük dosyalarının tutulduğu birime ait olacaktır.

Başvurular esnasında oluşabilecek aksaklıklara itiraz eden adayların durumları incelenerek, adaylara başvuru müddeti içerisinde İKGM tarafından cevap verilecektir. Sınava başvuran adaylar arasında sınav öncesinde ve sınav anında ÖDSGM tarafından önlem alınmasını gerektirecek herhangi bir engel durumuna sahip kalan aday/adaylar var ise bunlar sağlık kurulu raporunun, engelli kimlik kartının kurum onaylı örneği veya adayın engel durumunun resmi olarak işlenmiş olduğu nüfus cüzdanı örneğinin herhangi birini bir
nüsha şeklinde bağlı bulunduğu kuruma teslim edecek ve “elektronik başvuru formu” nda “engel durumlarını” ve “almak istediği hizmet” kutucuğunu işaretleyeceklerdir. Beyan edilen engel durumunun doğruluğundan müracaatı yapan aday, raporun geçerliliğinden ise ilgili kurum sorumlu olacaktır.

Son Güncelleme: 29.02.2016 14:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.