banner374
13 Şubat 2015 Cuma 08:54
MEB kampüsünü Beşevler’e taşıyor
 Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Bakanlık Merkez Binası ve Kampüs projesinin, 1961 yılında yapılan ve bazı tarihi binalara ev sahipliği yapan Beşevler’deki Ankara Yüksek Öğretmen Okulu yerleşkesinde yapılmasına yönelik imar plan değişikliği Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylandı.
Mülkiyeti Maliye Bakanlığı’na ait olan yerleşke alanında yapılan plan değişikliğiyle Beşevler’deki “Yüksek Öğretmen Okulu alanı”, Milli Eğitim Bakanlığı hizmet binası olarak kullanılmak üzere “resmi kurum alanı” olarak ilan edildi. 40 bin metrekare olan inşaat alanı 163 bin 375 metrekareye çıkarılırken, emsal ise 2,50 olarak belirlendi.

TRAFİK YOĞUNLUĞUNU ARTIRACAK
BBP Meclis Üyesi İbrahim Uyar, plan değişikliği hakkında söz alarak, “Bu plan tadilatında kamu yararı olmakla birlikte emsalin 2,50’ye çıkarılması buraya yaklaşık 165 bin m2’lik bir inşaat alanı getiriyor. Teknik olarak buradaki inşat yoğunluğunun çok yüksek olması dolayısıyla komisyondaki olumlu verdiğim oyun olumsuz olarak düzeltilmesini talep ediyorum. Bu konuda da yüksek yoğunluk, o bölgedeki trafik yoğunluğunu çok artıracağından olumsuz kanaatimi belirtmiş oluyorum” dedi. Karar oy çokluğuyla kabul edildi.

MİMARLAR ODASI YARGIYA TAŞIDI
İMAR değişikliği kararını yargıya taşıyan ve tarihi binaların Koruma Kurulu’ndan tescilini isteyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, dava dilekçesinde plan değişikliğinin “parsele özel” ve “yoğunluk arttırıcı” nitelik taşıdığından mevzuata ve kamu yararına aykırı olduğunu savundu. Dava dilekçesinde, “Yüksek Öğretmen Okulu kültürel mirastır. Dava konusu imar planı ile kültürel miras yok olma tehdidi altındadır” denildi.
banner182
Son Güncelleme: 13.02.2015 08:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
amed 2 yıl önce

beklemekte hey yavaş ol dostum ezilirsin