banner406
banner396
03 Temmuz 2014 Perşembe 13:58
MEB merkezi sınavda her iki duruma da hazır
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, 8. sınıf öğrencilerinin 1. dönem girdiği merkezi ortak sınavın yürütmesinin durdurulmasına ilişkin, "Yargı süreci devam ediyor, biz yanlış olduğu iddia edilen soruları uzmanlarımıza defaten incelettirdik, herhangi bir yanlışlık yok. Yürütmeyi durdurma kararına karşı itirazımızın sonucunu bekliyoruz. Sanırım bir iki gün içinde elimizde olacak. Biz her iki duruma göre de hazırlıklarımızı tamamladık" dedi.
Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8. sınıf öğrencilerinin girdiği merkezi ortak sınavların Kasım ve Nisan'da yapıldığını anımsatarak, her iki sınava ilişkin açılan davalar bulunduğunu ifade etti.

Esas itibariyle iki tür dava bulunduğunu, bunlardan birinin sınavın uygulanmasına diğerinin ise sorulara ilişkin olduğunu dile getiren Tekin, sınavın uygulanmasına ilişkin davalarla ilgili olarak yürütmeyi durdurma isteminin mahkeme tarafından reddedildiğini hatırlattı.

Sorulara yönelik açılan davalarda da dava konusu edilen 7 soru bulunduğunu dile getiren Tekin, bu sorulardan 4'ü hakkında mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini, diğerleri hakkında ise yürütmeyi durdurma istemini reddettiğini hatırlattı.

"Yanlışlık yok"

Bu 7 soruyu defalarca tartıştıklarını anlatan Tekin, şunları kaydetti:

"Sorularla ilgili herhangi bir müfredat dışı değerlendirmesi ya da yanlışlık olarak tanımlanabilecek bir durum yok. Nitekim sorulara öğrencilerin verdiği cevapların istatistiki dağılımı da bunu doğruluyor. Yargı süreci devam ediyor, biz yanlış olduğu iddia edilen soruları uzmanlarımıza defaten incelettirdik, herhangi bir yanlışlık yok. Ancak yargı kararını uygulakmaktan başkaca bir yol da yok, yargı kararını uygulamak hukuk devleti olmanın bir gereği. Yürütmeyi durdurma kararına karşı itirazımızın sonucunu bekliyoruz. Sanırım bir iki gün içinde elimizde olacak. Biz her iki duruma göre de hazırlıklarımızı tamamladık.

Biz yargı kararını hiç kimseyi, hiçbir öğrenciyi, hiçbir veliyi mağdur etmeden uygulamak için gerekli tedbirleri aldık. Karar elimize geçtiği gün, sonuçları ilan edeceğiz."

Yargı organlarının bu konuda daha hassas ve daha hızlı davranması gerektiğinin altını çizen Tekin, Kasım ayında yapılan sınavla ilgili olarak Temmuz ayında yürütmeyi durdurma kararı verilmesinin hukuk devleti ilkesi ile ilişkisinin tartışılması gerektiğine vurgu yaptı.

Tekin, davayla ilgili esas hakkındaki kararın tahminen sonbaharda verilebileceği dikkate alındığında, yargının bizatihi kendi kararlarıyla hukuk devleti ilkesini ve yargı kararlarının uygulanabilirliğini ortadan kaldırdığının kaydetti.

Hukuka aykırı hiçbir durum söz konusu değil

Aynı sınıftaki öğrencilerin yanlış cevaplarında benzerlik ilişkisi kurulduğu için sınavlarının "kopya" gerekçesiyle iptal edildiğini hatırlatan Tekin, bu konudaki uygulamaların mevzuat çerçevesinde ve daha önce bu konuda verilmiş Danıştay kararları doğrultusunda yapıldığını söyledi.

Tekin, "Bütün merkezi sınavlarda uygulanan istatistiki yöntem ve bu sınava ilişkin yönetmelik, kılavuz ve genelgeler doğrultusunda hareket ediyoruz. Bu konuda hukuka aykırı hiçbir durum söz konusu değil" şeklinde konuştu.

Yıldız Aktaş / AA
Son Güncelleme: 03.07.2014 18:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kanun çıkartsana 2014-07-03 14:01:18

sen şube müd. hakkımızı yedin allah bildiği yapsın,yanına kar bırakmasın.

Avatar
ali 2014-07-03 14:13:15

yargıyı arkadan dolanan müsteşar olarak bileceğiz.şu ramazan da çok hak yediniz öbür dünyada hesaplaşacağız.

Avatar
veli 2014-07-03 14:23:39

elbette mazeret sınavına giren ile asıl sınava giren arasındaki puan farkı çok adil......

Avatar
derbent 2014-07-03 14:24:23

şube mdürleri atamada ve rotasyonda da yargı kararına uysana.....yaktın meb....

Avatar
HÜsnü 2014-07-03 14:38:55

ancak yargı kararını uygulamaktan başkaca bir yol da yok, yargı kararını uygulamak hukuk devleti olmanın bir gereğii şube müdürlüğünde de uygula neden kanun çikariyosun şu ramazan ayinda.ayip değil mi günah değil mi.öbür dünyasida var alma mazlumun ahini sayin müsteşar

Avatar
kul hakkı 2014-07-03 14:47:54

şube müdürlüğü ile ilgili yargı süreci devam ederken yasa çıkarmak anayasaya aykırıdır çünkü yargıda olan bir konu için yasa teklif edilemez görüşülemez

Avatar
metin 2014-07-03 15:07:53

minareyi çalan kılıfını hazırlar. her iki durumda da kılıf hazır.

Avatar
5/c 2014-07-03 15:43:02

sayın müsteşarım. yönetici görevlendirmedeki 5/c maddesini lütfen revize edin. çok hak ihlallerine sebep olmadan lütfen çözün bu problemi.