banner396
13 Ocak 2018 Cumartesi 21:10
MEB Müsteşarının Yetkilerinin Alındığı İddiasına İKGM Hamza Aydoğdu'dan Cevap

Bugün yayınlanan bazı haberlerde, görevde yükselme düzenlemesinde en önemli görevleri yapacak olan sınav kurulunun oluşumunda MEB Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin'in yetkilerinin Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz tarafından kaldırıldığı iddia edilmişti. Yapılan haberlerde ayrıca İnsan Kaynakları Genel Müdürünün de yetkilerinin kaldırıldığına dair ifadeler yer almıştı.

Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Aydoğdu, yaptığı açıklamada bu iddialara da cevap verdi.

Hamza Aydoğdu açıklamasında ''Ayrıca İKGM yönetmelik ekibi sade ve güzel bir yetki devri yapmış;Müsteşar yrd nın Müsteşara;Daire Bşk nın Genel Müdüre bağlı olarak çalıştığını bilmeyenler için yönetmelik hazırlamış ve Genel Md ve Müsteşarın yetkilerini(!) devretmiş(!)Alacağınız olsun arkadaşlar(!)...'' ifadelerini kullanarak iddiaların asılsız olduğunu ifade etmiş oldu.

Genel Müdür Hamza Aydoğdu, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan görevde yükselme yönetmeliği değişikliği konusunda da açıklamalarda bulundu. 

İşte Hamza Aydoğdu tarafından yapılan açıklamalar:

Görevde Yükselme Yönetmeliği yürürlüğe girdi;hayırlı olsun.Yönetmeliğin getirdiklerini ifade etmek istiyorum.

1-“Görevde yükselme sınavı” ve “Ünvan değişikliği sınavı” tanımları genel yönetmeliğe uygun olarak yeniden yapılmıştır.

2-Şube Müdürlüğü için görevde yükselme sınavına katılacaklar arasında yer alan şef kadrosunda çalışanlar bakımından daha önce bu kadroda aranan 4 yıllık çalışma süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir.

3-Şube müdürlüğü için görevde yükselme sınavına katılacaklar arasına; mimar, mühendis, biyolog, psikolog, istatistikçi, çözümleyici, programcı, araştırmacı ve tekniker ünvanlı kadrolarda 3 yıl görev yapmış olanlarda alınmıştır.

4-Şef, sayman, ayniyat saymanı ve çözümleyici kadrolarına görevde yükselme kapsamında başvuruda bulunacaklar bakımından, bulundukları görev ünvanında veya aynı düzeydeki görevlerde toplam en az bir yıl görev yapmış olma şartı getirilerek personelin bulunduğu görevde belli bir 4-b süre görev yapmadan, dolayısıyla tam olarak yetişmeden bir üst göreve atanmasının önüne geçilmiştir.

5-Yazılı sınavda 70 puan olarak belirlenen başarı puanı, genel yönetmeliğe uygun olarak 60 puana düşürülmüştür.

6-Daha önce sözlü sınav konularının ağırlık değerleri sınav duyurusunda belirlenirken, sözlü sınav konularının puan ağırlıklarına yönetmelikte yer verilmiş; bu doğrultuda Ek-1 Görevde Yükselme Sözlü Sınavı Değerlendirme Formu da yeniden düzenlenmiştir.

7-Yazılı sınav sonuçlarına itirazın Merkez Sınav Kurulu tarafından inceleneceği veya sınavı yapan birime incelettiriliceği; sözlü sınav sonuçlarına itirazın ise merkezde Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce,  illerde ise il milli eğitim müdürlüklerince inceleneceği düzenlenmiştir.

8-Daha önce yalnızca şube müdürlüğüne atamalarda öngörülen yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalamasının alınması uygulanması, genel yönetmeliğe uygun olarak görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atanılacak tüm kadrolar için de aynı şekilde öngörülmüştür.

9- İlçe milli eğitim müdürlüğü kadrolarına; yalnızca öğretmenlikde adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla, yazılı veya yazılı ve sözlü sınavını kazanarak şube müdürü kadrolarına atanıp en az 2 yıl şube müdürü olarak görev yapmış olanlar arasından atama yapılması öngörülmüştür.

10-Şef, memur, hizmetli ve benzeri kadrolarda görev yapanların iller arası yer değiştirmeleri bakımından daha önce bulundukları yerde aranan 5 yıl görev yapma şartı 3 yıla düşürülmüş;b bu sürelerin ve bu kapsamda bulunanların il içi yer değiştirmelerinin hesabında dikkate alınan 31 Mayıs tarihi de, 30 Eylül olarak düzenlenmiştir.

Son Güncelleme: 13.01.2018 21:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mülakat-sözlü-adalet 2018-01-14 08:28:21

okullara yönetici atamaları yazılı ve ek form ile olmalı kimse kafasını kuma gömmesin mülakatta sözlüde neler yaşandığını bilmeyen yok

Avatar
Kim 2018-01-14 15:42:14

Eğitimneki bukadar başarısızlığın vebali kimin

Avatar
İyi olmuş 2018-01-14 17:23:19

İlçe müdürü atamalarına şube müdürlüğü şartı getirilmesi oldukça yerinde bir karar olmuş. Bakanlık liyakatli bir yönetmelik yapmış. En azından bir kriter var . Bakanlık işlerin yürümesi adına alanda çok büyük faydalar görecek. Tebrik ederim. Liyakati esas alan uygulamalar her Zaman fayda getirir

Avatar
Acar 2018-01-14 00:29:32

Şube müdürlüğü sınavı için kaç yıl öğretmenlik şartı aranıyor. 2013 te yapılan sınav duyurusunda 10 yıl öğretmenlik şartı vardı.

Avatar
Allaha havald 2018-01-14 11:21:10

Sayın Hamza Bey müdürüm Şube Müdürlğü konusunda sizleri Allaha Havale Ediyorum.... ha hukuk mücadelemi ve benim gibi yaklaşık 200 kişi hukuk mücadelesi veriyor. Haksızlık ve ötekileştirme... mahkemelerden ayrıca tazminat davası da talep edeceğim...... saygılarımla

Avatar
Ali 2018-01-14 17:03:38

Sınav+ ek iki olmali.kriter sade sınav olmaz.

Avatar
Ahmet 2018-01-15 00:52:53

Ne ilçe Müdürlüğü NeŞube Müdürlüğü en güzeli öğretmenlik