banner374
03 Haziran 2016 Cuma 14:49
MEB Öğrencilere Yazılım  Öğretecek
 Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere yazılım öğretecek. Gelecek yıldan itibaren yazılım eğitimi ortaokul seviyesinden itibaren verilmeye başlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı  ve YEGİTEK Yazılım-Kodlama eğitiminin öğretilmesi amacıyla çalışma başlattı. Öncelikli olarak ortaokullara konulması düşünülen yazılım-kodlama eğitiminin Bilişim dersleri müfredatına alınması ve ortaokul-liselerde zorunlu olarak verilmesi gündeme geldi.

Milli Eğitim Bakanlığınca, ortaokullardaki "kodlama" içerikli bilişim teknolojileri dersinin müfredatının güncellenmesi için çalışmalara başlandı.
MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Ahmet Onur Ak, yaptığı açıklamada, bakanlık olarak algoritmik ve bilişimsel düşünme becerilerini öğrencilerde geliştirmek amacıyla 5 ve 6. sınıflarda zorunlu, 7 ve 8. sınıflarda seçmeli olan bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretim programının kodlama eğitimi konusunda güncellenmesi için bir çalışma komisyonu oluşturulduğunu bildirdi.

Komisyonda, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden akademisyenlerin yanı sıra YEĞİTEK'te çalışan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin ve uzmanlarının yer aldığını ifade eden Ak, komisyonun bilgi ve iletişim teknolojileri, dijital okur-yazarlık ve bilgisayar bilimi konularına ilişkin mevcut öğretim programının güncellenmesi için planlamalar yaptığını aktardı.

Dünyadaki örnekler inceleniyor

Ak, müfredatlarında kodlama eğitimlerine yer veren İngiltere, ABD, İsrail, Polonya, Finlandiya, Almanya, Avusturya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, Çin, Hindistan, Malezya, Güney Afrika gibi ülkelerin öğretim programları ile uluslararası sektör temsilcileri ve kar amacı gütmeyen kuruluşların bu alandaki çalışmalarının ayrıntılı incelendiğini belirtti.

Bu çalışmalar sonucunda hazırlanacak ulusal öğretim programının dünyadaki eğilimleri yansıtması ve Türkiye'nin beklentileriyle uyumlu olmasının sağlanmaya çalışıldığını vurgulayan Ak, "Çalışmalar kapsamında, bir kodlama e-öğrenme ortamının Eğitim Bilişim Ağı (EBA) altında yer alması ve eğitimlerin bu ortam üzerinden devam ettirilmesi öngörülüyor. Ayrıca öğretmenlerin aynı ortam üzerinden öğrenci çalışmalarını takip edebilmeleri ve kendi gelişimlerini destekleyecek uygulamalara ulaşabilmelerini planlıyoruz." diye konuştu.

Ak, kodlama eğitimi müfredat çalışmalarının gelecek eğitim-öğretim yılında tamamlanmasının planlandığını kaydetti.
banner182
Son Güncelleme: 03.06.2016 15:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hasan 7 ay önce

bilişim öğretmenleri kodlama dersini vermek için hazırlar, kodlama dersi ülke teknolojisini kalkındırmak için gerekli

Avatar
bilişim 7 ay önce

iki yıldır aynı haberleri yapıp duruyorsunuz.. e artık atayın bilişimcileri .. en az 5000 kadroo

Avatar
ogretmen 7 ay önce

Karar ne zaman verilecek müfredat ne zaman dahil olacak tarih varmı veya 1 yıl pilot uygulama devam edecek mi

Avatar
yav he he 7 ay önce

Kodlama mı biliyo bilişimci dediklerimiz. Bilgisayara formatı zor atıyorlar.

Avatar
Erdem 7 ay önce

Karatahta süper uygulama ortamı olur hatta! Komedi resmen

Avatar
Muhammed 6 ay önce

yazılım günümüzde en çok kazanç sağlanılan,en çok gelişim gösteren özelliklerdendir.bir böteci olarak bu konuda birinciliklerim dahi oldu. meslektaşlarımın eğitimi sayesinde çok daha donanımlı öğrencilerin yetişeceğine inanıyorum. bilişime olan ilgisinden dolayı meb ve ilgili makamlara teşekkürler.