banner374
17 Mart 2014 Pazartesi 20:31
MEB: Okullardaki teftişe yönelik iddialar asılsız

 Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, basında yer alan "Sorgu odasında akıl almaz sorular", "Velileri isyan ettiren soru", "Atatürk mü Başbakan mı", "Okul karıştı", "Adana'da MEB müfettişi terörü" ve "Skandal soru" başlıklı haberlerin asılsız ve kamuoyunu yanlış yönlendirme amaçlı olduğu belirtildi.

Kamu ya da özel bütün eğitim kurumlarında denetim yapma görev ve yetkisinin Milli Eğitim Bakanlığına verildiği belirtilen açıklamada, ilgili mevzuat hükümlerine göre, eğitim kurumlarında herhangi bir siyasal partinin lehinde ya da aleyhinde propaganda yapmanın yasaklandığı kaydedildi.

Müfettişlerin, keyfi olarak herhangi bir araştırma, inceleme ve soruşturma yapmalarının mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, müfettişlerin bu prosedüre uygun biçimde, Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ve Valiliğin görevlendirme emirleriyle 14 Mart Cuma günü Adana'da adı geçen okula gittikleri vurgulandı.

Uygun çalışma ortamının kalmaması, büyüyen tartışmaların linç girişimine dönüşmesi olasılığını göz önünde bulunduran müfettişlerin, müdürün yardımıyla okulun arka kapısından çıktıkları ve bu sırada da yine sözlü saldırılara maruz kaldıkları anlatılan açıklamada, "Daha sonra belirli medya organlarına servis edilmek üzere önceden organize edildiği ve planlandığı anlaşılan bu olay, müfettişlerce tutanak altına alınarak, Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur" denildi.

Müfettişlerin, hiç kimseye haberlerde iddia edildiği türden soru veya soruların kesinlikle yöneltilmediği vurgulanan açıklamada, şunları yer verildi:

"Aynı gün, aynı üslup ve aynı çarpıtmalarla bir grup gazeteye servis edilen bu iddiaların, kurumlarımızı yıpratmaya ve özellikle görevini yapan maarif müfettişlerimizi yıldırmaya yönelik sistematik bir kara propaganda çalışması olduğu görülmektedir. Bakanlığımız ilgili mevzuatın amir hükümleri doğrultusunda, eğitim kurumlarında illegal faaliyetlerin tespit edilmesi de dahil olmak üzere her türlü yasal denetim görevini kararlılıkla sürdürecek. Adı geçen yasal denetimi çarpıtarak haberleştiren, kamu görevlilerinin görevlerini yapmasının engellenmesini teşvik eden, alenen yalan haber yapan bu yayın organları hakkında da suç duyurusunda bulunulacak. Adı geçen yayın organlarında yer alan haberlerin, tamamen yalan, asılsız ve kamuoyunu yanlış yönlendirmek amaçlı, sistematik kara propagandanın bir parçasıdır."
banner182
Son Güncelleme: 17.03.2014 20:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol