banner406
banner396
21 Haziran 2016 Salı 00:13
MEB Sınavdan Geçiyor

 Son  yıllarda Milli Eğitim Bakanlığındaki  en sorunlu mevzulardan biri olan yönetici atama-görevlendirme işlemi ne yazık ki  yine sekteye uğradı.Bakanlığın sorunsuz işleyen 2010 yılında geçerli olan Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde,okul yöneticilerinin liyakat –kariyer gözetilerek sınava dayalı atamalarından  vazgeçerek  bunun yerine görevlendirme,mülakat ,ek-2,ek-1,inha ,vb. birçok yeni yol denendi.

        Bu süre zarfında hemen hemen her yıla yeni bir yönetmelik yayınlayan bakanlık sürekli  İdare mahkemesi,Danıştay hatta Anayasa mahkemesi kararları ile yüzleşmek durumunda kaldı.

        Tabi ki bu süreçlerin çok ağır bedelleri oldu.Tabir yerinde ise ‘Filler tepişirken olan çimlere olurmuş’  tüm bunların faturası da baş tacımız öğretmenlere ,yöneticilere, yönetici adaylarına kesildi.

         Sonunda köşeye sıkışan Bakanlık çareyi ,müdür yardımcılığı için 5 yıl sonra  yeniden seçme sınavı yapmakta buldu. MEB, Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik'e dayanarak 20 Mart 2016'da müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı için yönetici atama sınavı yaptı.
Ancak, bir eğitim sendikası tarafından açılan davada sınav konularını düzenleyen 15. madde de Atatürk İlke ve İnkılaplarının olmamasından dolayı, mahkeme maddenin yürütmesini durdurdu.

         Burada  altını çizerek belirtmek istiyorum bu kesinlikle sınavın iptali anlamı taşımamaktadır.

Asıl mevzuumuz  Milli Eğitim Bakanlığının bu sınavı kazanan 17.000 insanın hakkını nasıl ödeyeceği konusu önem arz etmektedir.İşte Bakanlık, yeni Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ  döneminde iyi bir sınavdan geçecek.

           Bu durumda bakanlığın mahkeme kararına karşı izleyebileceği  yolları sıralamak isterim ;

  1.  Mahkeme kararlarını var  sayarak bundan sonra yapılacak sınav konularına bu konuyu da dahil ederek yönetmelik ve sınav kılavuzu hazırlamak  ve sınava dayalı yönetici atama-görevlendirmesini yayınlanan takvime göre yapmak.Eğitim sendikalarının (Türk Eğitim Sen,Eğitim Sen,Eğitim İş,Anadolu Eğitim Sendikası) tavrı da bu yönde.
  2. Sınava dayalı yönetici atama-görevlendirmelerini yapmak ve akabinde göreve başlayan yöneticilere Atatürk İlke ve İnkılapları dersinden seminer vermek.
  3. Sınav kazanan adaylara online veya yüz yüze Atatürk İlke ve İnkılapları dersinden etkisi çok olmamak (2-3 puan)üzere küçük bir sınav-mülakat  yapmak.
         Tabi ki bu maddeler biraz daha uzatılabilir fakat ben burada en makul olanlarını bir başlık altında toplamaya çalıştım.İşte Milli Eğitim Bakanlığının içinden geçtiği bu sınavı nasıl vereceğini hep beraber göreceğiz.
          Son olarak Bakanlığa şu hatırlatmayı yapmak isterim, malumunuz bu bir seçme ve sıralama sınavı 2009 ve 2011 yıllarında yapılan sınavlarda nasıl ki başarı sırası yayınlandı ise bu son sınav içinde istatistiki bilgiler içeren sınav başarı sıralarını yayınlamak elzem bir davranış olur.Sınava giren adayların bunu bilmeye hakları olduğunu düşünüyorum.
         Bu  bağlamda Milli Eğitim Bakanımız İsmet YILMAZ  Bey’ den  eğitim camiasının umutlu olduğunu ve eğitim sisteminde eskiden olduğu gibi liyakat-kariyer ekseni çerçevesinde sınava dayalı yönetici atama –görevlendirme yapacağını arzu ediyoruz.
                                                                                                                                   
   Rafet  URAL

                                                                                                                                     Eğitimci Yazar
 
Anahtar Kelimeler:
Meb
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zübeyde demirkılic 2016-06-21 10:19:51

Teşekkürler duygularımıza tercüman oldunuz. Özellikle kariyer-liyakat ekseni çercevesinde atamalar özlem duyduğumuz bir durum.

Avatar
mesut 2016-06-21 01:10:38

Tebrikler Ural

Avatar
Ü.Süleyman 2016-06-21 01:37:39

Yureginize sağlık.İnşAllah bu yazıyı bakanlık yetkilileri olur....

Avatar
Serkan 2016-06-21 01:41:55

Agziniza saglik Rafet Bey.

Avatar
Barıs 2016-06-21 02:08:06

Tebrik ederim güzel bir yazı oluşturmuşsunuz.

Avatar
Sınıfçı 23 2016-06-21 08:00:02

Tebrik ederiz Rafet Ural ve mebpersoneli

Avatar
Ali Sait 2016-06-21 12:30:52

Teşekkürler haklının yanında olduğunuz için.

Avatar
Sarıveliler 2016-06-21 12:33:53

Bitsin artık bu belirsizlik.. Meb hakkımızı versin atamamızı yapsın