banner406
banner396
31 Ağustos 2015 Pazartesi 18:36
MEB, Taslak Öğretim Programlarını Kamuoyunun Görüş ve Önerilerine Sundu
 Sosyal Bilgiler Dersi (4, 5, 6 ve 7. Sınıflar) (Taslak) Öğretim Programı - İndirmek İçin Tıklayınız...

Teknoloji ve Tasarım Dersi (7 ve 8. Sınıflar)(Taslak) Öğretim Programı - İndirmek İçin Tıklayınız...

Düşünme Eğitimi Dersi (7 ve 8. Sınıflar) (Taslak) Öğretim Programı - İndirmek İçin Tıklayınız...

İletişim ve Sunum Becerileri Dersi (7 veya 8. Sınıflar) (Taslak) Öğretim Programı - İndirmek İçin Tıklayınız...


Taslak Öğretim Programları İle İlgili Görüş ve Öneri Yazmak İçin Tıklayınız...

(Not: Görüş ve önerilerinizle ilgili ek dosyalarınızı programdegerlendirme@meb.gov.tr e-posta adresine göderebilirsiniz. Lütfen iletilerinizde "Konu" kısmına ilgili taslak öğretim programının ismini yazınız.)

Görüş ve Öneri Yaz...


 TASLAK ÖĞRETİM PROGRAMLARI KAMUOYUNUN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNE SUNULDU

Sürdürülebilir ekonomik ve toplumsal kalkınma için temel becerileri ve yetkinlikleri geliştirmeyi önceleyen ve hedefleyen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Kararları (2012/104 sayılı karar) ile 10. Kalkınma Planı hedefleri ve dönüşüm programı (1.19. Temel ve Mesleki Becerileri Geliştirme Programı) doğrultusunda öğretim programlarını güncelleme çalışmaları devam etmektedir.

Öğretim programlarının güncellenmesinde özet olarak şu aşamalar izlenmektedir:

1.   Her bir dersin öğretim programı içim alan uzmanları ve öğretmenlerden oluşan çalışma grupları oluşturulmaktadır.

2.   Çalışma grupları mevcut öğretim programlarının uygulanmasına dair çalışmalar ve raporlar, uluslar arası gelişmeler, bilim ve teknolojide yenilikler, üst politika belgelerinde ve planlardaki gelecek öngörülerini de dikkate alarak öğretim programlarını gözden geçirmektedir.

3.   Çalışma gruplarınca hazırlanan program değişikliği önerileri öğretmenler, akademisyenler ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirilen çalıştaylarda değerlendirilerek güncellenecek öğretim programı için bir taslak metin oluşturulmaktadır.

4.   Çalışma gruplarınca hazırlanan taslak metin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca incelenerek gerekli görülen düzenlemeler yapıldıktan sonra 15 gün süre ile Başkanlığın web sayfasında yayımlanarak (askıya çıkarma) başta öğretmenler ve alan uzmanları olmak üzere kamuoyunun görüşüne sunulmaktadır. Taslak öğretim programı üzerinde, hiçbir sınırlama olmaksızın, her bir vatandaşımız görüş bildirme, eleştiride bulunma ve öneri getirme hakkına sahiptir.

5.    Taslak öğretim programı ile ilgili görüş, eleştiri ve öneriler, çalışma grupları ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı uzmanlarınca değerlendirilerek, taslak öğretim programına Kurul görüşmesi öncesi son şekli verilmektedir.,

6.    Taslak programlar Kurulda görüşülerek sonucu Bakan onayına sunulmaktadır.

Sosyal Bilgiler (4-7. sınıf), Teknoloji ve Tasarım (7-8. sınıf), Ortaokul Düşünme Eğitimi (seçmeli), Ortaokul İletişim ve Sunum Becerileri (seçmeli)  taslak öğretim programları Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı web sayfasından yayımlanarak kamuoyunun görüşüne sunulmuştur.

Bakanlığımız, öğretim programlarının geliştirme faaliyetlerine katılımın sağlanmasına önem vermekte, çalışmalara akademisyenlerin, öğretmenlerin ve programı güncellenen dersin niteliğine göre çeşitli paydaşların katılımını sağlamaktadır.

Program geliştirme çalışmalarında katılımın daha geniş bir tabana yayılmasını sağlamak amacıyla Sosyal Bilgiler (4-7. sınıf), Teknoloji ve Tasarım (7-8. sınıf), Ortaokul Düşünme Eğitimi (seçmeli), Ortaokul İletişim ve Sunum Becerileri (seçmeli)  taslak öğretim programları görüş, öneri ve eleştirilere açılmıştır. Taslak program üzerinde görüş belirtmek, öneri sunmak ya da eleştirileri ile katkı sağlamak isteyen herkes bireysel olarak görüşlerini yazabilir. Ayrıca hiçbir sınırlama olmaksızın, tüm kurum ve kuruluşlar kurumsal olarak görüş ve önerilerini bildirebilirler. Taslak programın askıda kaldığı süre içinde alacağımız görüş ve öneriler değerlendirilerek taslak öğretim programı gözden geçirilecek ve taslak öğretim programına son şekli verilecektir.

Öğretim programları 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 31’inci maddesi kapsamında değerlendirildiğinden, taslak metin dahil olmak üzere taslak öğretim programları ile ilgili bildirilen görüş ve öneriler, görüş ve öneri sunanlar adına herhangi bir telif hakkı ve sahipliği doğurmaz.

Taslak öğretim programları ile ilgili görüş ve öneri sunmak isteyen başta öğretmenler olmak üzere, akademisyen, uzman, öğrenci, veli ve diğer paydaşların görüş ve önerilerini aşağıdaki link üzerinden veya ilave dosya sunmak istemeleri halinde e-posta ile 15/09/2015 Salı günü saat 18:00’a kadar programdegerlendirme@meb.gov.tr  adresine göndermelerini bekliyoruz.

 Özellikle öğretmenlerimizin önemli katkılar sağlayacağı inancıyla, görüş ve önerileri ile katkı sağlayacak tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı


Taslak Öğretim Programları İle İlgili Görüş ve Öneri Yazmak İçin Tıklayınız...

(Not: Görüş ve önerilerinizle ilgili ek dosyalarınızı programdegerlendirme@meb.gov.tr e-posta adresine göderebilirsiniz. Lütfen iletilerinizde "Konu" kısmına ilgili taslak öğretim programının ismini yazınız.)

Görüş ve Öneri Yaz...

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 31.08.2015 18:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.