banner406
banner396
03 Nisan 2014 Perşembe 09:16
MEB'DE ÇÖZÜM BEKLEYEN KONULAR...
 Şimdi sırasıyla çözüm bekleyen konuları yazalım.
1- Milli Eğitim Bakanlığı Ömer DİNÇER Bey'in göreve başladığı günden bu tarafa norm kadro yönetmeliğini çıkartamadı. Bakanlıkta norm kadro yönetmeliği grup başkanlığı bulunduğu halde bu yönetmelik 3 yıldır çıkmıyor. Müsteşar Yusuf TEKİN Bey döneminde yakalanan ivme son 3 aydır yerini duraklamaya bıraktı. Norm kadro yönetmelik taslağı yayınlandığı halde hala Resmi Gazete'de yayınlanmadı. İl içi ve il dışı atamalardan önce bu yönetmelik çıkartılmalıdır.

2- Yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliği hemen hazırlanmalı ve Nisan ayı içerisinde yönetmelik yayınlanmalıdır.

3- MTSK Sınavları ile ilgili yönerge acil olarak çıkartılmalıdır.

4- Okul aile birliği yönetmeliği acil olarak çıkartılmalıdır. Özellikle il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sıkıntılarını çözecek yönetmelik hazırlanmalıdır. İl ve İlçe müdürlükleri fotokopi ve kağıt parası için bile para harcayamıyor. İşletmeler hesabından 1 TL bile harcama yetkisi yoktur. Ayrıca Temel Eğitim Kanununda yapılan değişiklikle yıl sonu itibariyle okul ve kurumlarda bulunan tüm işletmelerin sözleşmeleri sona eriyor. Bu konuda yönetmelik düzenlemesi yapılmalıdır.

5- Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı ile ilgili yönerge çıkarılmalıdır.

6- Temel Eğitim ve Ortaöğretim Kurumları yönetmeliği performans ödevlerini kaldıracak şekilde değişmeyi bekliyor.

7- Talim Terbiye Kurulu Temel Eğitim ve Ortaöğretim ile ilgili ders çizelgelerini acil olarak yayınlamalıdır. Kitap seçimleri yeni ders çizelgesine göre yapılmalıdır. Seçmeli ders seçimleri okullar tatile girmeden yeni ders çizelgesine göre yapılacak şekilde düzenlenmelidir. Talim Terbiye Kurulumuz Ortaokullarda seçmeli derslerde yeni bir düzenlemeye gitmelidir. Haftalık 35 saat ders yükü çok fazladır. Ortaokullar için ders yükü 30 saat olacak şekilde düzenlenmelidir.

8-  Önümüzdeki yıl yapılacak olan hafta sonu ücretsiz kurslar konusunda bir yönetmelik çıkarılmalı ve son 2 ayda pilot uygulama yapılmalıdır.

9- Şube müdürlüğü atamaları Nisan ayı içerisinde bitirilmelidir.

10 - Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat yasasıyla beraber Merkez Teşkilat ve Taşra Teşkilatında yönetici kalmamıştır. Tüm yöneticiler görevlendirmedir. Öncelikle Merkez Teşkilatında yapılanma , akabinde il ve ilçe müdürlüklerinde değişim acil olarak yapılmalıdır. Yola devam edilecek kişilerin atamaları yapılmalıdır. Değişim yapılacak kişilerle yollar hemen ayrılmalıdır.

11- Okul müdürlüğü ve müdür yardımcılığı görevlendirmeleri konusunda yol haritası net olarak çizilmelidir.
 
12- Öğretmen ve yöneticiler için ek ders yönetmeliği güncellenmelidir.

13- Fatih projesi kapsamında donatımı yapılan okulların öğretmen ve yöneticileri için yaz aylarında eğitim seminerleri düzenlenmelidir.

14- Öğretmenlerin kariyer basamaklarını düzenleyen yönetmelik çalışması yapılmalıdır.

15- Öğretmenlerin il içi tayinleri , il dışı tayinleri ve özür grubu atamaları için şimdiden çalışmalar yapılmalıdır. Mayıs ayı gibi il içi atamalar , Haziran ayında il dışı atamalar , Temmuz ayında özür grubu atamaları ve Ağustos ayında ilk atamalar yapılacak şekilde Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çıkarılmalıdır.

16 - İl Milli Eğitim Müdür yardımcılığı atamaları ve görevlendirme iptalleri acil olarak yapılmalıdır. 28 Nisan'da yapılacak sınavdan önce bu iş bitirilmeli ve il müdürlerine çalışabilecekleri müdür yardımcılarını seçme imkanı verilmelidir.

17- Öğretmenlere il içi rotasyonu konusunda özellikle de Büyük şehirlerden başlayarak bir çalışma yapılmalıdır.

18- Öğretmenlerin kılık kıyafetleri konusunda bir yönetmelik çalışması yapılmalıdır. Sendikaların serbest kıyafet eylemi amacının dışına çıkmaya başlamıştır. Öğretmenlerimiz içerisinde istisna bile olsa saç sakal birbirne karışmış şekilde , yırtık kot pantolanla bile okula gelen öğretmenler bulunmaktadır. Kılık kıyafet konusunda sendikalarla da mutabakat sağlanarak uzlaşı sağlanmalıdır.

19 - Öğretmenlerin nöbetlerine ek ders verecek şekilde bir düzenleme yapılmalıdır. Sendikaların aldığı nöbet tutmama kararı gereği birçok okulumuzda öğretmenler nöbet tutmamaktadır. Bu sorun hem idarecileri çaresiz bırakmakta hemde okullarda disiplin olaylarını artırmaktadır. Bakanlığın acil olarak bu soruna çözüm üretmesi gerekmektedir.Milli Eğitim Bakanlığında çözüm bekleyen konuları tek tek yazmaya çalıştık. Bakanlığın önünde bu sorunların çözümü için 2 ay gibi kısa bir süre bulunuyor. Haziran ayıyla birlikte ülkemiz hem seçim ortamına girecek hemde okullar tatil olacak. Okulların tatil dönemine kadar bu sorunlar çözülmelidir.
Son Güncelleme: 03.04.2014 09:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sınf 2014-04-03 12:07:27

alan değişikliği yapamayanlar ne olacak ben kendi alanıma geçemedim.bunu da dile getirin lütfen

Avatar
KEMAL 2014-04-03 12:17:29

eş özrü mağduriyeti son bulmali artikkkkk

Avatar
sınıf 2014-04-03 14:27:12

atama sorunu en önemli sorun peki ya çözüm;?;? yok

Avatar
Turgut 2014-04-03 15:41:17

alan değiştirdim.ama bin pişmanım.lütfen geri dönüş imkanı versinler...yapamıyorum...asıl alanıma geçtim ama olmuyor...yıllar sonra hataymış...sesimi duysun bir yetkili......yardım edin.....

Avatar
ders kitapları 2014-04-03 17:26:59

matematik ders kitaplarını kullanan yok, kravat kalksın sakal ve kot pantolon serbest olsun, tüm sınavların soruları kitapçık halinde okullara gönderilsin