banner374
05 Aralık 2014 Cuma 16:08
MEB'den 'Okullara Bütçe' Kararı
  19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda okulbütçeleri ve bazı ders derslerin kaldırılması da gündeme geldi. Eğitim SenGenel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, önemli konulardan birinin okulbütçeleriyle ilgili olduğunu söyledi. Yılmaz, "Bilindiği gibi okullarda bütçeyle ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Milli Eğitimbütçesi tam da bugünlerde konuşulurken, okullarda bütçenin oluşturulması ve bu bütçenin de çeşitli gelir kaynaklarından elde edilen kaynaklardan elde edilen gelirin güvence altına alınması konuşuldu.Eğitim Sen olarak biz buna itiraz ettik ve esas kaynağın merkezi bütçe olduğu ve halktan toplanan vergilerin eğitim ve sağlık giderlerineayrılması şeklinde önerimiz oldu ve önerimiz kabul edildi. Böylece okullara merkezi bütçeden pay ayrılması ve her okulun kendisine ait bir bütçesinin olması kabul edildi" diye konuştu. 
İnsan hakları dersi kaldırıldı

19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda eğitim programları ve haftalık ders çizelgeleri komisyonunda okullarda İnsan Hakları ve Vatandaşlık derslerinin kaldırılması kararlaştırıldı. Alınan karara göre, kaldırılan her iki ders, Sosyal Bilgiler dersi içinde verilecek.

Eğitim Sen'in ortaokulda felsefe dersi olması ile Eğitim İş Sendikası'nın İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin adının Devrim Tarihi ve Atatürkçülük olarak değiştirilmesi yönündeki önerileri ise reddedildi.
(kamudanhaber)
banner182
Son Güncelleme: 05.12.2014 16:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol