banner406
banner396
29 Aralık 2013 Pazar 00:03
MEB'den Şefkat; TEFBİS'ten Tertip ve Şeffaf

 MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okulların en büyük sıkıntısı parasızlık ve bunun yanında para kanalarının tıkanıklığı desem, özellikle ilgili okul yöneticileri benimle aynı görüşü paylaşır kanaatindeyim. Yaratılan bu koşullara rağmen okul yöneticileri; bu sıkıntıları aşmak, okullarını döndürebilmek için dar bir boğazda büyük bir çaba içerisinde görevlerinin yüklediği sorumluluk bilinci ile hareket etmektedirler. Bu hareket tarzına sahip vizyoner birçok okul yöneticisinin ise hareket alanları MEB'in ‘Velilerden herhangi bir ad altında para talep etmeyiniz.' uyarıları ile daraltılmaktadır. Bu daraltmanın yarattığı birçok sorunun da, eğitim öğretimde okul yöneticileri için zaman zayiatı sonucunu da doğurduğunu ayrıca hatırlatmak isterim. Eğitim öğretimdeki zaman zayiatının, öğrenci zayiatı neticesini de gördükçe, yüreğimiz yanıyor. Bu yürek yangınında olup, MEB'in açtığı sıkıntılı ve dar boğazlarda yürüyen nice yöneticilere ve öğretmenlere, MEB artık kesenin ağzını açmalıdır. Şöyle ki:

MEB, 2007 yılından beri kullanımda bulunan TEFBİS adı ile kurduğu sistem üzerinden, okul-aile birliği bütçelerinin girdi ve çıktılarını gözlemekte ve denetlemektedir. Hatta MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı, 03/12/2013 tarihli ve 3662905 sayılı yazısı ile TEFBİS'e veri girişlerinin yapılmadığından dem vurarak, girişlerin yapılması ve il eğitim denetmenlerince de TEFBİS veri girişlerinin denetim kapsamına alınmasını istemiştir. Tüm iller bu yazı uyarınca, harekete geçerek Aralık ayı içerisinde, TEFBİS ile ilgilenen kurum yetkililerini bu alanda eğitimden geçirerek yetkinleştirmiştir. Ama TEFBİS' e veri girişi yapın diye okulları uyaran ve il eğitim denetmenlerinin TEFBİS'i denetim kapsamına almasını isteyen MEB, çeşitli yazılarla okullarca alınması engellenen hangi paraların okullar tarafından girişini yapmasını istemektedir? MEB, hem okullara velilerden para almayın diyerek okul-aile birliği bütçesi oluşturulmasının önünü tıkamıştır hem de okullara oluşturulan okul-aile birliği bütçelerinin girdi ve çıktılarının TEFBİS'e girişinin yapılmasını istemiştir. Bu, mevzuya dair MEB'in uygulamalarındaki tezatlıklardan yalnızca biridir. TEFBİS'in şeffaflığı ile MEB'in bundan sonrası için özellikle malum parasız okullara takınacağı şefkatinin bileşimi, okulların FELAHA ereceğini öngörüyorum. MEB'in şefkati, sistemin şeffaflığı ile TEFBİS okullarca benimsenen bir sistem halini alacaktır. Kurulan bu sisitemin okullarca etkin bir şekilde kullanımı ile hem MEB hem okullar hem de veliler rahatlayacaktır. Tam rahatlık ise MEB tarafından şu iki yol izlenirse sağlanacaktır diye düşünüyorum:
 
1- MEB; velilerden gönül rızaları ile alınan paraları, soruşturmaya ve yazılarına konu yapmamalıdır. Bu yönlü şikayetleri değerlendirirken, okulun çapını ve rantını dikkate alması daha yerinde olacaktır. Okulları, su-i zan altında bırakmanın ve okullarca alınan paraların kullanımına dair velilerde olumsuz algı yaratmanın camianın hevesini kırdığını, onurunu zedelediğini söylemek boynumun borcudur.
 
2- MEB; çeşitli harcama kalemlerinde kullanılmak üzere okulların hesaplarına direkt para aktarma uygulamasını (Bazı pilot illerde uygulanmaktadır. Geri dönütleri ise olumludur.) TÜRKİYE geneline bir an evvel yaymalıdır. Malumunuzdur ki, silsile ile okullara gönderilen paraların, okullara ulaşıncaya değin tükendiği düşünülmektedir. Bu bakımdan, direkt okul aile birliği hesabına yapılacak bir para aktarımı, hem bu düşünceyi hem de okulların üstlere minnet ve boyun eğmesini bertaraf edecektir.
 
Ayrıca, iller ve hatta ilçeler arasında gönderilen ödeneklerin kullanımına dair ayrılıklar bulunmaktadır. Kimi illerde ödeneksizlikten okulların telefon faturaları ödenmemekte kimi illerde okullara yakacak yardımı yapılmamakta iken; kimi illerde ise bunların aksine okulların temizlik, kırtasiye malzemelerinin karşılanmasına kadar tüm ihtiyaçları için ihaleler yapılmaktadır. Hatta okul dönüşümlerinde de gördük ki, okulların dönüşümü ile ortaya çıkan birçok yenileme faaliyeti (Dış tabela, mühür ve berat yenilenmesi gibi) kimi illerde ödenek üzerinden kimi illerde okulların kendi ceplerinden karşılanmıştır. Ülke genelindeki bu ayrılıklar, taşradaki birçok bürokrat üzerinde su-i zan yapılmasına neden olmaktadır. MEB, bu bakımdan da düşünüldüğünde, söz konusu doğrudan para aktarım uygulaması ile de taşra bürokratlarını koruma altına almış olacak ve lekeletmeyecektir. Ayrıca illerin ve ilçelerin, okulların ihtiyaçlarına dönük yaptıkları iş/işlem yükü de hafifletilmiş olunacaktır.
 
Sonuç olarak, direkt okul hesabına yollanacak paralar, BAZI OKULLARIN RAHAT BİR NEFES ALMASINI SAĞLAYACAKTIR. BAZI OKULLAR İSE, NEFES ALIP VEREREK, VARLIĞINI GÖSTERECEKTİR BULUNDUĞU ÇEVREYE.
Unutulmamalıdır ki, okulların ihtiyaçlarını en iyi bilen ve ona göre en doğru harcamaları yaparak, devletin parasını çarçur etmemiş olacak olan bu işlerin birincil muhatabı konumundaki okul yöneticileridir.
 
Yahya ASLAN
Son Güncelleme: 29.12.2013 00:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.