banner406
banner396
05 Kasım 2014 Çarşamba 11:33
MEB'den Servis Şoförü Uyarısı
 MEB'in hazırladığı Şiddet Algısı Raporu'na göre öğrenciler şiddetle evde tanışıyor. Özellikle kız öğrenciler servislerde şoförlerinin psikolojik şiddetini yaşıyor. Okullarda sadece fiziksel değil, sözel ve sanal şiddet de yaygın.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) Avrupa Birliği (AB) ile birlikte yürüttüğü Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi kapsamında Şiddet Algısı İl Raporu hazırladı. İstanbul, Ankara, Erzurum ve Trabzon'da yapılan il çalıştaylarında öğrencilerin şiddetle nasıl tanıştığı ve nasıl yaşandığı tartışıldı, öğretmenlere göre öğrenci şiddetle ilk evlerinde tanışıyor çünkü aileler "çocuk yetiştirme aracı" olarak şiddeti kullanıyor. İşte öğretmen, öğrenci, veli ve sivil toplum kuruluşlarının öğrenci şiddetine ilişkin saptamaları ve önerileri: 
DİZİ ve filmlerde yer alan şiddet çocukları etkiliyor. Serbest kıyafet uygulaması okullardaki şiddet olaylarında etken. Okul çevrelerindeki inşaat ve parklar taciz ve istismarın en çok görül-düğü yerler. Okul bahçeleri otopark olarak kullanılmasın. Okul servis şoförleri içinde cinsel içerik barın-dıran müzikler çalarak öğrencilere psikolojik şiddet uygulayabiliyor. Genç servis şoförleri liseli kız öğrencileri rahatsız edebiliyor. Şoförler evli ve çocuk sahibi insanlar arasından seçilmeli, sınavla alınmalı. Şoförlerle öğrencilerin yaş aralığı küçük olmamalı. Kız öğren-cilerin yoğun olduğu okullarda servis şoförleri kadın olmalı. Taşımalı eğitimde salgırgan ve zorba davranışlar fazla. Sanal zorbalıkla ilgili yasal düzenleme yapılmalı. Cep telefonları şiddetin yayılmasını sağlıyor, okullarda kasalarda tutulmalı, yalnızca teneffüslerde kullanılmalı. Zorbalık ve sanal zorbalıkla ilgili şikayet hattı kurulmalı. Şiddet ve tacize başvuran öğretmene yaptırım yok. Okullarda kamera sistemi bulunmalı. Öğrenciler şiddeti diğer öğrenciler üzerinde statü kurma aracı olarak görüyor. 

OKUL ÇEVRESİNDE ÇETE VAR

OKUL çevresindeki olumsuz koşullar çeteler, farklı gruplar bizi tedirgin ediyor. Servis şoförlerinin davranışları rahatsız ediyor. Okul ve bahçeye dışardan insanlar rahatlıkla girebiliyor. Kızlar okul dışında sözlü tacize uğruyor. Kimliği belirsiz kişiler haraç kesiyor ve vermeyeni dövüyor. Okul içinde de yaşı büyükler, küçüklere ve zayıflara şiddet uyguluyor. Öğretmen ve yöneticiler hakaret edici ve aşağılayıcı ifade kullanıyor. Okul içinde uyuşturucuya ulaşmak kolay. Sanal ortamda sahte hesaplarla şantaj yapılıyor. Öğrenciler şiddet ve cinsel tacizden nasıl korunacaklarını ve kime başvuracaklarını bilmiyor.

OKULDA SANAL ŞİDDET ARTIYOR

OKUL yönetimi okul içindeki şiddette sorumluluk almıyor. Farklı yaş gruplarından öğren-cilerin aynı bahçeyi kullanmaları küçüklerin büyüklerce örselen-mesine neden. İnternette yer alan sanal şiddet görüntüleri şiddeti normalleştiriyor. Kame-ralı telefonların okula alınması sanal şiddeti artırıyor. Eğitimci-ler şiddeti durdurmakta yeterli donanıma sahip değil. Okul giriş çıkış saatlerinde caydırıcı olun-ması için toplum polisleri motorlarla okul çevresinde tur atmalı. Taşımalı eğitimde özellikle kız çocukları şiddet mağduru. Servislere kamera takılmalı. Duygusal şiddet gözden kaçırılıyor
Son Güncelleme: 05.11.2014 11:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.