banner406
banner396
28 Nisan 2014 Pazartesi 15:42
MEB'den ''Tablet Bilgisayarların Dağıtımı'' Yazısı

 Sayı: 35558626/809.02/1603497 

21/04/2014
Konu:Tablet Bilgisayarların Dağıtımı
..........................VALİLİĞİNE
(İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ)
Eğitimde FATİH Projesi kapsamında 28/11/2013 tarihinde imzalanan 675.000 adet tablet bilgisayar, 550.000 adet kılıf ve 125.000 adet klavye alım işi için tablet dağıtımı süreci tamamlanmak üzeredir. Tablet bilgisayar setlerinin dağıtımı aşamasında; seri numaralarının, öğrenci veya öğretmenlerin kişi TC kimlik numarası, Adı ve Soyadı bilgileri ile birlikte eşleştirilmek suretiyle okullarımız tarafından kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu kapsamda;
(1) Genel Müdürlük Taşınır Kayıt Kontrol Yetkililerince (TKKY) 255.2.1.1.3 ve 150.99.04.01 Tablet Bilgisayar Seti Taşınır Grubu altındaki hesaba girişi yapılan tablet bilgisayarların İl MEM ambarlarına (FATİH ambarı adıyla ayrıca açılacak ambara kaydedilmek üzere)  harcama birimleri arası devretme yoluyla çıkışı sağlanacaktır. Çıkış TİF’leri Harcama Yönetim Sistemine (HYS) gönderilecek, ayrıca, ıslak imzalı olarak MEB Merkez Saymanlığı’na teslim edilip, muhasebeleştirilmesi yapılacaktır.
 (2) Merkezden İl MEM ambarlarına devredilen Tablet Bilgisayar Setleri teslim alındıktan sonra İl MEM’lerce Taşınır Kayıt ve Yönetim Sistemi (TKYS) üzerinden, devralma seçeneği ile FATİH ambarına (Ambar güncellendikten sonra) girişi yapılacaktır.  Genel Müdürlüğümüz tarafından gönderilen resmi yazıda belirtilen dağıtım planına göre, yine aynı Taşınır Kayıt Yönetim Sistemi (TKYS) üzerinden devretme seçeneği ile ilgili okullara devri sağlanacak ve aynı zamanda Tablet Bilgisayar Setleri ilgili okullara ulaştırılacaktır. Not: Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyük illerde, devir ve dağıtım işleminin sağlıklı olarak yürütülmesi bakımından İl MEM’lerden İlçe MEM’lere devri sağlanmalıdır.
 (3) Okullarca Tablet Bilgisayar Setleri fiziki olarak teslim alındıktan sonra TKKY tarafından devralma seçeneği ile yeni açılacak FATİH ambarına girişi yapılacaktır. Girişi yapılan Tablet Bilgisayar Setlerinden öğrencilere verilecek olanlar, istek birimi yetkilisi olarak sistemde yetkilendirilen okul müdürü tarafından sistem üzerinden Taşınır İstek Belgesi ile yapılacak talep üzerine tüketime verme şeklinde; öğretmenlere verilecek olanlar ise demirbaş olarak zimmetlenerek işlemler sonuçlandırılacaktır. Bu işlemler için; sadece Tablet Bilgisayar Setlerinin dağıtımını sağlamak üzere İstek Birim Yetkilisi (okul müdürü olabilir) sistemde tanımlanacak ve o kişi üzerinden çıkışı yapılacaktır. Oluşacak bu çıkış fişine; Tablet Bilgisayar Setlerinin öğretmene/öğrenciye dağıtıldığını, Tablet Bilgisayarın seri numarası ile öğretmen/öğrenci TC Kimlik numarası ile eşlendiğini gösteren ve teslim edilen öğretmen imzası, öğrenciye verilen tablet bilgisayar için ise veli imzasını taşıyan,  bir tutanak/liste düzenlenerek eklenecektir.
 
(4) Tablet Bilgisayar Setlerinin, öğretmenlere verilecek olanları “255.2.1.1.3-Tablet Bilgisayarlar” grubu altında “255.2.1.1.3.2-Fatih Projesi Kapsamında Alınan Tablet Bilgisayarlar” kod ve adıyla, öğrencilere verilecek olanları “150.99.04-Eğitim ve Öğretim Amaçlı Kullanılan Madde ve Malzemeler” taşınır grubu altında “150.99.04.01-Öğrencilere Verilen Eğitim Materyali Tablet Bilgisayarlar” kod ve adıyla işlem yapılacaktır.
Genel Müdürlüğümüz tarafından tablet bilgisayarların KBS-TKYS (Kamu Bilgi Sistemi - Taşınır Kayıt ve Yönetim Sistemi) üzerinden İl MEM'lere, İl MEM'lerce merkezdeki okullara ve İlçe MEM'lere, İlçe MEM'lerce de bağlı okullara devri yapılacaktır. Okulların devir alma işlemleri sonrası öğretmenlere verilecek tablet bilgisayarların zimmetleme esnasında sistem üzerinde Dayanıklı Taşınır Detay Bilgileri alanından seri numaraları da kayıt altına alınacaktır. Öğrencilere verilen tablet bilgisayarların ise KBS-TKYS (Kamu Bilgi Sistemi - Taşınır Kayıt ve Yönetim Sistemi) üzerinden seri numaraları kayıt altına alınamamaktadır. Bu sebeple öğrencilere verilen tablet bilgisayarların seri numaralarının dağıtım listelerinde mutlaka gösterilmesi, listelerin asıllarının okullarda muhafaza edilmesi ve onaylı birer örneğinin de okula devir yapan İl MEM / İlçe MEM’e gönderilmesi gerekmektedir. Bakanlığımız bu bilgilere ihtiyaç duyduğunda İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden talep edecektir. Konu ile ilgili gereken hassasiyetin gösterilmesi hususunda,
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Mustafa KOÇ
Bakan a.
Genel Müdür

Son Güncelleme: 28.04.2014 15:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilişim 2014-04-28 18:00:40

tablet var bilişim öğretmeni yok.