banner406
banner396
09 Şubat 2014 Pazar 22:22
MEB'İN TÜM DÜZENLEMELERİ TUKAKA MI ?

 Kanun tasarısına tüm sendikaların ortak tepkisi öğretmen atama sistemine mülakatın getirilecek olması ve müdürlük görevlendirmelerinin 4 yılla sınırlı tutulacak olmasına verilen tepki olarak görülüyor. 

Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu kanun tasarısında düzenlemelerin tamamı tukaka mı ?

Şimdi sırasıyla kanun maddelerine yapılan itirazlara ve düzenlemelere göz atarak değerlendirme yapalım. 

1- ÖĞRETMEN ATAMA SİSTEMİ VE MÜLAKAT

Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu kanunda öğretmenlerimizin öncelikle Kpss puanına göre stajyer olarak atanması ve bir yılın sonunda mülakatla öğretmenliğe alınması öngörülüyor. 

Bu madde kesinlikle kabul edilemez ve sakat bir maddedir. 

Bu madde yerine YÖK ile işbirliği yaparak , öğretmenlerimizin eğitim fakülteleri içerisinde akademik sınavın yanında mülakat ve yeterlilik sınavları ile Kpss sınavından önce yetiştirilmesi daha mantıklı bir yaklaşım olabilir. Öğretmen atamalarında , Ak Parti döneminde hiçkimsenin itiraz edemeyeceği şeffaf bir sistem oturtulmuştur. Bu sistemden asla taviz verilmemelidir. Mülakat kesinlikle kabul edilmez bir uygulamadır. Bakanlığın , öncelikli olarak öğretmenlerin istihdamı ve yer değiştirmelerini kanuna bağlaması ve özellikle Doğu ve Güneydoğu illerimizde öğretmenleri tutmak için bir çalışma yapması gerekirdi. Bunun yanında yine eğitim fakültelerinde kaliteli öğretmen yetiştirme üzerine kafa yorulmalıydı. İl içerisinde rotasyon uygulaması ile norm kadro doluluk oranı çok yüksek bölgelerde rahatlama sağlanabilirdi. Yine öğretmenlerimizi emekliliğe teşvik edecek düzenleme kanuna eklenebilirdi. 

2- MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILIĞI ATAMALARI

Bakanlığın hazırlamış olduğu taslakta müdür yardımcılığı atamaları için ; okul müdürüne, müdür yardımcısını seçme hakkı verilmesi çok güzel bir uygulamadır. Okullarımızda soruşturmaların en az % 70 - 80'i okul müdürü ile müdür yardımcısı arasında yaşanan çatışmalardan meydana gelmektedir. Okul müdürlerinin müdür yardımcılarını seçme hakkı , kurum kültürünün oturması ve okul yönetiminde uyumun oluşması için gereklidir. 

Okul müdürlerinin 4 yıllığına görevlendirilmesi ve il müdürünün teklifi ile Valilik makamının atama yapacak olmasına tüm sendikaların tepkisi ortaktır. 

Okul müdürlüğü kariyer meslek olarak görülmüyor. Temel sorun budur. Sendikaların yıllardır okul müdürlüğünü , eğitim öğretim sınıfı dışına taşıyarak kariyer meslek haline getirememesi kendi ayıplarıdır. 

Eğerki okul müdürlüğü makamı öğretmenlik mesleği yanında bir görevlendirme ise , hiç bir görevlendirme 20 - 30 yıl süremez. 

Ayrıca, bir kez okul müdürü olan kişinin başarısız dahi olsa ömür boyu müdür olarak kalması asla kabul edilemez. 

Okul müdürlüğüne , il müdürünün teklifi ve Valilik makamının onayıyla yapılacak atamalar siyasi ve sendikal güdümde yapılacak atamalardır. 

Bugün Ak Parti iktidar olduğu için tüm atamalara Eğitimbirsen damgasını vurur. Ancak yarın iktidar değiştiği zaman , iktidara gelecek parti kim olursa olsun , tüm kadroları kendisi dizayn eder. Okul müdürlüğü makamlarına atamaların tamamını , kariyer ve liyakatten çok siyasi irade tayin eder. 

Okul müdürlüğüne atama konusunda sınav + mülakat esaslı atamalar devam etmelidir. 

Ancak mevcut müdürlere her 5 yılda bir sınav + mülakat esaslı yeterlilik sınavı getirilmelidir. 

BAKANLIĞA BAĞLI OKULLARA MÜDÜR VE ÖĞRETMEN ATAMALARI

Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu en güzel uygulama ve düzenlemedir. Şöyleki , ülkemizin en zeki öğrencilerinin okuduğu Ankara Fen Lisesi , İstanbul Fen Lisesi gibi okulların öğretmen ve yöneticileri bizzat Bakanlık tarafından seçilmeli ve atanmalıdır. Mevcut sistemde bu okullara öğretmen ve müdür olmanın tek yolu yaşlanmaktır. Eğerki meslekte 30 - 35 yılı devirmişseniz hizmet puanınızla bu okullara öğretmen olabiliyorsunuz. Ülkemizin en gözde okullarının yaş ortalaması en az 50 - 55 dir. Okul müdürleri ise ancak 60 yaşından sonra bu okullara müdür olabiliyor. Bakanlığın bu okulların öğretmen ve yöneticilerini özel sınav ve mülakatla kendisi seçmesi ve ataması çok güzel bir uygulamadır. 

TAŞRA YÖNETİCİLERİNİN ATANMASI VE YER DEĞİŞTİRMESİ 

İlçe müdürü , şube müdürü , il müdür yardımcısı kadrolarına ataması yapılanlar , görev süresi içerisinde hiçbir yeterlilik sınavına ve başarı kıstasına tabii tutulmadan 65 yaşına bulundukları illerde çalışmakta ve emekli olmaktadırlar. 

652 sayılı KHK ile taşra teşkilatına getirilen rotasyon uygulamasının bu yıl yapılması beklenirken , bu yasanın kanunlaşması halinde bu yılda rotasyon uygulaması suya düşebilir. Çünkü , yeni yasa tasarısında il müdürleri , ilçe müdürleri , şube müdürleri ve il müdür yardımcılarının görev süreleri ve yer değiştirmeleri yönetmelikle belirlenir demektedir. Taşra teşkilatına rotasyon için bu kanuna göre yeni bir yönetmelik düzenlemesi gerekir. 

Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen mülakatı asla kabul edilemez. Müdürlük atamalarında sınav + mülakat esaslı atamalara devam edilmelidir. Mevcut müdürlere sınav + mülakat esaslı yeterlilik sınavı getirilmelidir. Müdür yardımcılarını , okul müdürünün seçmesi güzel bir uygulamadır. Bazı okullara öğretmen ataması ve müdür atamalarının Bakanlık merkez teşkilatından yapılacak olmasıda sonuna kadar desteklenmelidir. 

www.kamudanhaber.com

Son Güncelleme: 09.02.2014 22:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
halil 01 2014-02-10 00:49:09

Bu madde hakikaten sakat bir madde öğretmen adayları olarak kabul etmiyoruz.Lütfen biraz da tabana kulak veriniz zaten aday öğretmen dediğimiz stajyerlik süresi var zaten,hem kpss kazan stajyerligi bitir,daha bitmedi gel bakalimmülakatla boyunun ölçüsünü de alalim bu mudur yani