banner406
banner396
03 Haziran 2014 Salı 09:06
Mecburi Lise Eğitimi Meçhul Olmamalı...
 Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI, yapmış olduğu basın toplantısında MEB'deki yenilik çalışmalarından bahsetmiştir. Üzerinde çalışılan ve sona gelindiği anlaşılan yenilik çalışmalarından birisi de, liselere yerleştirme sistemi ile alakalıdır.
 
Sayın AVCI'nın söylediğine göre liselere yerleştirme süreci, önceki yıllarda olduğu gibi birden fazla takvime yayılarak uzatılmayacakmış. MEB, tek takvimde bu süreci uzatmadan tamamlamak için şu yolu izleyecekmiş. Öngörülen takvim içinde, öğrencilerin A ve B olmak üzere 2 tercih grubu oluşturarak tercih başvuruları alınacak, ardından öğrenciler tercihleri doğrultusunda bir liseye yerleştirilecekmiş. A grubu tercih listesinde, herhangi bir kısıtlama olmadan okul tercihinde bulunulacak iken, B grubu tercih listesinde, 6 okul türünden en az biri seçilerek bir tercih listesi oluşturulacakmış. Yerleştirme yapılırken, öncelikli olarak A grubu tercihlerine bakılacak ve bu tercih listesindeki bir yere yerleşemeyen öğrenci için B grubu okul türü tercihleri devreye girecekmiş ve ilgilinin ikametgah adresi de dikkate alınarak bu tercihler arasında bir yere yerleştirilmeye çalışılacakmış.
Liselere yerleştirme sistemi ile ilgili taze bilgileri kamuoyu ile paylaşan Sayın Nabi AVCI, beraberinde de birtakım soruların akıllarda oluşmasına neden olmuştur. Buna bağlı olarak özellikle velilerden gelen soruları da göz önüne alarak akıllardaki bulanıklığın giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Her yıl yapılan değişikliklerle adeta yamalı bohçaya dönüşen liselere yerleştirme sisteminin, velilerce anlaşılmazlığını ise gayet olağan bir durum olarak karşılamaktayız. Bu söz konusu yeni yerleştirme sistemi ile ilgili bizlerin ve ilgili paydaşların akıllarına takılan birkaç soru şöyledir:
 
B grubu tercih listesinde hangi okul türleri yer alacaktır?
B grubu tercih listesinde yer alan okul türlerinden birine yerleşemeyen bir öğrenci için liseye örgün eğitim kurumunda devam edebilmesine dönük ne gibi tedbirler alınmaktadır?
İkametgah adresine en yakın olandan başlamak suretiyle en uzağa doğru seçilen okul türünden ya da okul türlerinden en uzakta olduğundan dolayı öğrencinin istemediği bir liseye yerleştirilmesi durumunda, hem öğrenciye hem veliye maddi açıdan daha makul ve külfetsiz alternatifler yaratılacak mıdır?
Bundan önceki yazılarımda da, belirtmiş olduğum üzere, arap saçına dönüşen bir liselere yerleştirme sürecinde, veliler, öğrenciler kara kara düşünebilir. Bu bakımdan, liselere yerleştirme sürecinin daha basit, anlaşılır bir hale getirilmesi için gerekli birtakım çalışmaların yapılmasının zaruri olduğu kanaatini taşıyorum. Liseye yerleştirme süreci, aile için sıkıntı olmaktan çıkarılmalıdır. Bu da ancak ve ancak seçenekleri çoğaltarak mümkün olabilir. Ortalama bir öğrenci için eğer ki sınav puanı yok ya da sınav puanı ile bir yere yerleşememiş ise bu durumda en zahmetsiz olacak olan seçenek ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki bir okula kayıt yaptırabilmesi olacaktır. Bunun önünün açık olması yerinde olanıdır... Eski sistemde, ilçelerde halk tabiri ile düz liseler, velileri ve öğrencileri hiç dert ve tasa içine sokmuyordu. Ama, lise eğitiminin zorunlu öğrenim kapsamına alındığı bir dönemde, düz ya da genel liselerin sınav puanı ile öğrenci alan Anadolu Lisesine dönüştürülmesi ile sınav puanı olmayan ya da yeterli olmayan öğrenci için tek yol açık liseye kayıt yaptırmak olarak görülmektedir. Bu durum, açık liselere kayıtları tavan yaptığı gibi açık lise iş/işlemleri ile görevli Halk Eğitim Merkezlerinin iş yükünü de artırmaktadır. Hatta; MEB'in duyumlarımıza göre iş yükü bu nedenden ötürü artan bazı Halk Eğitim Merkezlerini istisna tutarak, norm güncelleme dönemlerinde bu halk eğitim merkezlerinin yalnızca bulunduğu yerleşim yerinin nüfusu üzerinden değil de, açık liseye kayıtlı öğrenci sayısı üzerinden norm kadro güncellemelerini gerçekleştirecek olmasıdır. Liselere yerleştirme sisteminin, yalnız bir örnek verdik ama, birçok mevzu ile zincirin halkaları gibi birbirine bağlı olduğu yadsınamaz.
 
Sonuç olarak, liselere yerleştirme sistemi daha basit kılınarak, veliler ve öğrenciler için de zahmetten uzak olarak, her yıl vırt zırt değişmeden düzgün bir şekilde çalıştırılıp, disipline edilerek, rayına oturup tıkırında çalışacağını düşünüyorum.
 
NOT: LİSE EĞİTİMİ MECBURİ İSE DEVLETTE, BUNUN DEVAMININ EN YÜKSEK ORANDA OLMASI İÇİN İNSANLARI SIKINTIYA SOKMADAN BİR SİSTEMİ GELİŞTİRMEK VE RAYINA OTURTMAK MESULİYETİNİ VE MECBURİYETİNİ TAŞIMAKTADIR...
MECBURİ LİSE EĞİTİMİ, BİR MÜDDET SONRA MAHKUMİYET GİBİ ALGILANABİLİR... HALBUKİ LİSE EĞİTİMİ İLE İNSANIMIZIN EĞİTİM SEVİYESİNİN YÜKSELTİLMESİ İSTENMİYOR MU? İLGİ, YETENEKLERİNE GÖRE HER ÖĞRENCİNİN LİSE EĞİTİMİNİ, İSTEDİĞİ OKULDA ALMA HAKKI OLSUN DENMİYOR MU? AMA A OKULU AMA B OKULU... İŞTE, BU SİSTEMLER BU NOKTADAN DAHA ÇOK UZAKLARDAYIZ...
ROTASI BELLİ OLMAYAN KUŞAKLARIN, YARATILAN BU ÇIKMAZ VE ZAHMETLİ SARMALDA DOLANIP DOLANIP, BOMBOŞ BİREYLER OLARAK TOPLUMUN ATILIMINDA ROL OYNAYABİLMESİ ZOR OLARAK DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR...
Saygılarımla...
Yahya ASLAN
Son Güncelleme: 03.06.2014 09:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.