banner406
banner396
21 Temmuz 2015 Salı 13:03
Milli Eğitim Müdürlüğüne Sendikalardan Ortak Aday

  Milli Eğitim Müdürlüğüne Sendikalardan Ortak Aday

 
Türk Eğitim Sen ,Eğitim Sen,Eğitim İş ve Anadolu Eğitim Sen yaptıkları ortak basın açıklamasında adı haksız müdür görevlendirmeleri  ve Bir Sendika üyelerine torpil yaptığı iddiaları ile gündeme gelen Milas Milli Eğitim Müdürü İradet GENÇ’in görevden alınarak Konya Ereğli’ye görevlendirilmesiyle(irade  genç haber sonrası ereğliye kendi isteği  ile gittiğini ifade etti)boşalan kadroya İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak Saadet Ökten’i aday gösterdiler. Sadece siyasilerin insiyatifine bırakılan ve siyasi partiye yakın bir sendikaya  üye olmayanların atanamadığı Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosuna Sendikaların ortak adaylarını düzenledikleri basın açıklamasında  kamuoyu ile paylaşması Türkiye’de bir ilk olarak tarihe geçmiş oldu.Yapılan Basın açıklamasına sadece Bir sendikanın bulunmaması ise gözlerden kaçmadı.Türk Eğitim Sen ,Eğitim Sen,Eğitim İş ve Anadolu Eğitim Sen Milli Eğitim Müdürlüğü İçin Tek Bir Adayda Birleştiler

    Milas Şehir Parkı’nda düzenlenen basın bildirisinde Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Adnan KARAAĞAÇ,Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Mustafa Ali DEMİRCİ ,Eğitim İş İlçe Temsilcisi Mehmet KAYA ve Anadolu Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Sedat DEGER’in desteğiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adaylığını açıklayan Saadet ÖKTEN İdarecilik geçmişini ve Milas’a Fen Lisesi kazandırma projesindeki etkin rolünü  hatırlattıktan sonra Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Türk-Eğitim Sen ve Anadolu Eğitim Sen gibi büyük sendikaların kendi ismi üzerinde birleşmesinin altını çizdi. MEB Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin  Milli Eğitim Müdürü kadrosuna atanma şartını düzenleyen maddelerin Danıştay tarafından iptal edildiğini hatırlatan ÖKTEN  657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddesine göre 10 yıl hizmeti  olan herhangi bir öğretmenin bu makama getirilebileceğini ve bu yüzden bu yöntemle adaylığını ilan ettiğini ifade etti.


Eğitim adına doğru işlerin yapılması hedefleniyorsa biz buradayız

     Bu makama görevlendirilmesinde kanuna göre herhangi bir maninin söz konusu bile olmadığını kaydeden Ökten, “Aksine yanımda bulunan ve destek veren sendikalara bakıldığında çoğulcu demokrasinin gereği apaçık ortadır. Eğer bu ülkede demokrasi, toplumsal uzlaşı, tek amaç etrafında birleşme aranıyorsa işte buradayız. Yıllardır eğitimi etkisi altına almış, çiftlik gibi yöneten bir sendikanın karşısında hep birlikteyiz. Eğer Milas'ın eğitimi kalitesi yükseltilmek isteniyorsa, gerçekten liyakat göz önünde bulundurulacaksa, eğitim adına doğru işlerin yapılması hedefleniyorsa biz buradayız.
Milas'ımızın eğitimine en üst düzey katkıyı, faydayı sağlamak için birilerinin aksine herkesle, her görüşle çalışabileceğimizin ispatı olarak karşınızdayız ve ben de üstüme düşeni yaparak bir kez daha elimi değil tüm vücudumu taşın altına koyuyorum.”dedi.
  ÖKTEN: Milli Eğitim Müdürlüğüne Adilce Görevlendirilmenin Yapılmasını İstiyorum

    Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne görevlendirilmenin adilce yapılmasını beklediğini vurgulayan Saadet ÖKTEN  basın bildirisinde “bu ülkede iş yapacak kişilerin seçimi yapılırken birilerini tanımaları, bir siyasi görüşü temsil etmeleri dışında; yapılacak işi gereği gibi hakkaniyetle, özgürce ve cesurca yapacak kişilerden seçileceğini atama makamının beni görevlendirerek göstermesidir. Aksi halde zaten herkesin beklediği gibi BİR sendika üyesi tepeden bu makama görevlendirilecektir. Bu da bizim tespitlerimizin haklılığını ortaya koyacaktır.” İfadelerine yer verdi.   Milas'ın öğrencilerini tanıyan bir yönetime ihtiyacı var

    İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bundan önceki yıllarda Milas'ta eğitim düzeyini yükseltmek için çok çeşitli projeler yapmasına rağmen bazı sebeplerden dolayı başarılı olmadığını da kaydeden Ökten, “Biz bu sebepleri biliyoruz ve ortadan kaldırmaya çalışacağız. Bu sebepleri ortadan kaldırmak için Milas'ın yaşam tarzını, aile yapısını bilen ve öğrencilerini tanıyan bir yönetime ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Yıllarca ilçemize misafir gelen müdürlerimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz fakat başarının sağlanması için sorunun bir parçası da bizce bu durumdur. Gelişimimizi engelleyen bu sorunları çözdükten sonra projelerimizi uygulamaya koyacağız. Birlikte çalışarak başarılamayacak hiçbir şey yoktur.”dedi.

  Sendikalar: Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İçin Saadet ÖKTEN En  Doğru İsim

   Ökten’in açıklamasının ardından söz alan sendika temsilcileri, Milas ve bölgesini iyi tanıyan, sosyal anlamda mesleğine ve meslektaşlarına hakim, sorunları yasayarak bilen, fikirleri kamuoyu önünde tartışmaya açarak ortak akıl ile çözüm arayacak olan, yönetimde en üst düzeyde şeffaflığı hedefleyen, kapısı basta mesai arkadaşlarımız olmak üzere eğitim konusunda yapıcı eleştirilere her zaman acık olacak, ekip çalışmasına inandıklarını kaydederek, bu doğrultuda Saadet Ökten isminin doğru olduğunu ve kendisini desteklediklerini belirtti.
Ökten Milas kamuoyunun da desteğini beklediğini belirtti.

  Basın Bildirisinin Ardından Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Resmi Başvurusunu Yaptı

    Basın açıklamasının ardından Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk ve Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan yardımcısı Sedat DEGER ile beraber Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne giden Saadet ÖKTEN önceden hazırlamış olduğu dilekçeyle resmi başvurusunu gerçekleştirdi. 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 19.07.2015 18:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
emre 2015-07-19 22:13:01

eğitim birsenden ne beklenirdiki?hükümet yağcılılğı yapmaktan başka ne yapıyorlar sanki?

Avatar
vay be 2015-07-20 00:23:58

bu işleri dsp döneminde yapsaydınız ya. bırakın bu işleri...

Avatar
sedat 2015-07-20 01:03:38

Koolisyon tamam olmus

Avatar
zong ek2 2015-07-20 10:14:50

kim hesap soracak kim korun du

Avatar
nursel özkara 2015-07-20 22:27:51

bravo, çok güzel, olması gereken, bütün illerde ve ilçelerde aynı sistemi istiyoruz...

Avatar
ERCAN 2015-07-20 12:41:44

ilçe milli eğitim müdürlüğü seçimle gelinen bir makam değil ki aday gösteresin.ayrica o sendikalara üye olmayanlarin ilçe müdürü olmayacak mi o zaman.

Avatar
ali yılmaz 2015-07-20 13:35:13

bundan sonra ilçe müdürü görevlendirmeleri böylemi olacak?

Avatar
gül 2015-07-21 14:49:12

aynı çalışmayı alan değişikliği konusunda da bekliyoruz