banner406
banner396
27 Kasım 2014 Perşembe 11:25
Milli Eğitim Şurası 2 Aralık'ta Toplanacak
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası, 2 Aralık Salı günü toplanacak.
Antalya'da düzenlenecek MEB'in ''en üst danışma kurulu'' niteliğindeki şuraya, eğitim çevrelerinden yaklaşık 600 kişinin katılması bekleniyor.

Öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri, öğretmen ve eğitim yöneticilerinin niteliğinin artırılması ve okul güvenliği gibi gündemlerle toplanacak şurada, komisyonlar oluşturulacak. Komisyonların hazırlayacağı raporlar, genel kurula sunularak, karara bağlanacak.

Şurada Öğretmen Strateji Belgesi de kamuoyuyla paylaşılacak.

19. Milli Eğitim Şurası ile ilgili çalışmalar, gündem konularıyla ilgili raporların hazırlanması, belirlenen tespit ve görüşlerin uygun hale getirilmesi amacıyla, her bir gündem konusu için özel ihtisas komisyonu oluşturulmasıyla başladı. Özel İhtisas Komisyonu çalışmalarına 2 bin 200 akademisyen, maarif müfettişi, okul yöneticisi, öğretmen, veli, öğrenci, sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Özel İhtisas Komisyonları, 30-31 Ekim ve 1 Kasım'da Ankara Başkent Öğretmenevinde tekrar toplanarak il raporları ile özel ihtisas komisyonu raporlarını bütünleştirerek 19. Milli Eğitim Şurası Hazırlık Raporu'nu ele aldı.

19. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'na eski milli eğitim bakanlarından 6, eski milli eğitim müsteşarlarından 5, eski Talim ve Terbiye Kurulu başkanlarından 4, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ile üyelerinden 26 milletvekili, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı, Birim Amirleri ve TTKB üyelerinden 29, ilgili diğer bakanlık veya birim temsilcilerinden 23, üniversite rektörlerinden 12, eğitim fakültesi dekanlarından 12, sivil toplum kuruluşlarından 25, eğitim sendikalarından 16, çeşitli üniversitelerden alanla ilgili 16 akademisyen, özel ihtisas komisyonunun 50 üyesi, il milli eğitim müdürü veya müdür yardımcılarından 33, ilçe milli eğitim müdürlerinden 16, maarif müfettişlerinden 9, okul kurum müdürlerinden 55, öğretmen, öğrenci ve velilerinden 150, basın mensuplarından 17 olmak üzere yaklaşık 600 katılımcı davet edildi.

-Şuralar

Milli Eğitim Şurası'nın ilki 1939 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel başkanlığında ''Cumhuriyet Maarifinin Plan ve Esasları'', ''Çeşitli Öğretim Derecelerindeki Müesseselere Ait talimatnamelerin incelenmesi'' ve ''Bütün Müfredat Programlarının İncelenmesi'' gündemiyle toplandı. Şura, son olarak da 2010 yılında, 'Eğitimde 2023 Vizyonu'' başlığıyla düzenlendi.

Şurada alınan kararlar tavsiye niteliği taşıyor. Şura 6 Aralık'ta sona erecek.
Son Güncelleme: 27.11.2014 11:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.