banner374
08 Temmuz 2016 Cuma 14:30
Müfredat Sadeceleşecek, Ders Saatleri Azalacak
 Millli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1.5 yıldır sürdürdüğü müfredat çalışmalarında sona geldi. Bakanlık 3 aşamalı plan uygulayacak. Bunlar ders içeriğinin azaltılması, ders sayısının düşürülmesi ve kitap sayısının azaltılması ama önce müfredat sadeleştirilecek. İlk kitaplar ise 2017-2018 öğretim yılında öğrencilere dağıtılacak. Akademisyen, öğretmen ve velilerden görüş alan MEB, Avrupa Birliği, OECD ülkeleri ile ABD ve Japonya müfredatlarını inceledi. Bu ülkelerdeki öğretim programları ve ders kitaplarının hazırlanma, geliştirme ve uygulanmasına yönelik inceleme ve araştırma yapılarak bir rapor hazırlandı. Müfredat değişikliğinde bu rapordan yararlanılacak. Öğretmenlerden müfredat ile ilgili gelen eleştirilerin başında "Öğrencilerin başka tür etkinliklere zaman ayıramaması, sosyal ve kültürel etkinliklere katılamaması ve erken saatlerde evden çıkıp geç saatlerde eve dönmeleri" ile ders içeriklerinin "ağır" olması geldi. Öğretmenler, "Lisans düzeyinde verilen ders içerikleri ortaokulda veriliyor" dedi. Başka eleştiri de bazı ders kitaplarındaki ayrıştırıcı, husumet oluşturucu, sınıfsal ayrım yapıcı ifadelerin yer alması oldu.
MEB önce, öğretmenlerin de "Fazla" diye eleştirdiği 45-46 saati bulan haftalık ders saatlerini azaltacak, müfredatı sadeleştirecek. Haftalık 5 saat olan bazı dersler, içerik sadeleşince 3 saate inecek. Aynı konuyu işleyen kitaplar birleştirilip tek ders altında okutulacak. Meslek liselerinde sektör temsilcileri ve işletme patronları da ders verebilecek.

ÖNCE 40 DERS

İlk etapta 40 dersin programı güncellenecek. Bunun için düzenlenmesi planlanan akademisyen ve uzmanların katıldığı 5 çatıştaydan 3'ü yapıldı. 40 dersten 18 dersin öğretim programı çalışmaları tamamlandı. Geriye kalan 22 dersin öğretim programı güncelleme ve geliştirme çalışmaları bu yıl bitecek. 2017'de MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı müfredat değişikliklerini planlayacak. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında tüm kademelerde yeni müfredatla ders alınmasını sağlayacak.

Habertürk


banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ali akan 5 ay önce

ben olsam beden dersi saatini 1e indiririm kimin ne yaptığı belli değil derste.

Avatar
bilişim 5 ay önce

Abd ve Japonya bilişim ve kodlama detslerine ağırlık veriyor gercek anlamda bir inceleme yapildiyss. En kiss zamanda kodlama dersi geliyor demektir.

Misafir Avatar
yazılım 5 ay önce @bilişim

abd,japonya,ab ülkeleri diyo.harbi hepsinde kodlama ,yazılım dersleri var .

Beğenmedim! (1)
Avatar
BESYO 5 ay önce

Beden egitimi kaç dersmis ona da baksınlar da spora ve beden eğitimi öğretmenlerine gereken önem verilsin.

Avatar
spor 5 ay önce

spor etkinlik desleri arttırılacak

Avatar
Aral 5 ay önce

hiç birşeyi begenmiyorsunuz. herkes bildiği konuda konuşsaydı dünyada büyük bir sessizlik olurdu :)

Avatar
Agent 5 ay önce

Yani o ders gereksiz diyemeziz

Avatar
KAMİL DALLI 5 ay önce

di̇n kültürü dersi̇ 8 saate çikarilsin di̇ni̇ bütün olmak şart

Avatar
abc 5 ay önce

spor etkinliği dersi ile çocukları zayıflatacaklarını sanıyorlar .10 saat olsa ne yazar.