banner406
banner420
27 Şubat 2016 Cumartesi 20:17
Müsteşar Yardımcısı A.Emre Bilgili Diyarbakır'da Danışman Öğretmenlere Eğitim Seminerine katıldı.
Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni atanan öğretmenlere altı aylık bir stajyerlik uygulaması başlatıldı. Bu uygulama dolayısıyla yeni atanan öğretmenlere danışmanlık yapacak olan öğretmenlere bilgilendirme toplantısı yapıldı.

BİLGİLİ: “ÖĞRETMENLİK, OKULDA, SINIFTA ÖĞRENİLİR”

Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen ilk toplantıda açış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, “Bu yıl Bakanlığımız yeni atanan öğretmenlere altı aylık bir stajyerlik uygulaması başlattı. İlimizde tecrübeli öğretmenlerimizin danışmanlığında bu faaliyeti sürdüreceğiz. Öğretmenlik, mesleklerin en eskisi ve en kutsalıdır. Sağlıklı, huzurlu, başarılı bireyler yetiştirmek istiyorsak öğretmenlerimizi en iyi şekilde yetiştirmeli ve karşılığında en iyi verimi almalıyız. Gençlerimizi milli ve manevi değerlere bağlı yetiştirmek istiyorsak öğretmenlerimizi milli değerleri özümsemiş sizin gibi kıymetli öğretmenlerimizi örnek alarak mesleğe hazırlamalıyız. Öğretmenlik, okulda, sınıfta öğrenilir. Yıllar geçtikçe de tecrübe kazanılır. Diğer bir ifadeyle sahada öğrencilerle hemhal olarak bu meslekte mesafe kat edilir. Sizler bu sahanın kaptanlarısınız. Yeni atanan öğretmenlere öğretmenliğin ders anlatmaktan öte bir cana dokunmanın, öğrencilere yol gösterip şahsiyet kazanmalarında en önemli unsur olduklarının bilincini aşılamamız gerekir. Bakanlığımız sizler aracılığıyla yeni öğretmenlerimize, ülkemizin onlara değer verdiği onların mükemmel olmalarını istediği mesajını veriyor. Gençlerimizin kurtuluşunu, gelişimini neslimizin devamını kendine dava edinmiş bir eğitim kadrosunu hep beraber oluşturacağız. Yapacağımız faaliyetleri bu anlayışla sürdüreceğiz. Her işin bir külfeti vardır. Eğitimin külfetinden kaçınan cehaletin zilletine mahkum olur. Sizlerle bu meşakkatli süreci başarıyla tamamlayacağımıza inanıyorum. Sizlere başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından danışman öğretmenler ile birebir de görüşen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, öğretmenlerin sorun ve çözüm önerilerini dinleyerek bir süre sohbet etti.

HURATA: “6 AYLIK SÜREÇ CİDDİ FARKINDALIK YARATACAKTIR”
Buradaki toplantının ardından Kayapınar Vali Gökhan Aydıner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne geçilerek burada da eğitim gören danışman öğretmenlerle biraraya gelindi. Buradaki toplantının ardından çalışmaları değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Adnan HURATA ise, “Danışman öğretmen uygulamasıyla aday öğretmenlerimizin uzun yıllar alacak deneyim kazanma süreci, en iyi yetişmiş insan kaynağımızla en aza indirilmiş olacaktır. 6 ay devam edecek yetiştirme programıyla aday öğretmenlerimiz verimli ve sağlıklı bir eğitim sürecinden geçecektir. Böylece kurumlarımız, öğrencilerimizin olduğu kadar öğretmenlerimizin de kendilerini yetiştirdiği ve geliştirdiği kurumlar haline gelecektir. Bu süreç, asıl gayemiz öğrencilerimizin eğitimine ivme kazandırarak eğitimde yeni bir çığır açacaktır. Ders planlama, hazırlık, ders izleme, okul içi gözlemler (kurul ve komisyonları izleme, birim ve bölümleri izleme, farklı branşlardaki öğretmenlerin derslerini izleme, farklı okul türlerinde eğitim ve öğretimi izleme, toplantılar, saha çalışmaları, anma, kutlama, sosyal etkinlikler, dönem sonu iş ve işlemleri, nöbet vs.) gibi sınıf ve okul içi faaliyetlerden, şehir kimliğini tanıma, kurumsal işleyiş, yanı başımızdaki okul, tecrübeyle buluşma, gönüllülük ve girişimcilik çalışmaları, mesleki gelişim ve kariyer, kitap okuma ve film izleme gibi pek çok faaliyetlerin yer aldığı okul dışı faaliyetler, öğretim yöntem teknik ve stratejileri ile ölçme değerlendirme gibi konuların da yer aldığı 6 aylık hizmetiçi eğitim faaliyetleri aday öğretmen yetiştirme sürecinde ciddi bir farkındalık ortaya koyacaktır. İnanıyorum ki bu süreç, gönüllü olarak önemli sorumluluk üstlenecek danışman öğretmenlerimiz ve eğitim yöneticilerimizle koordineli çalışmamızla mutlaka başarıya ulaşacaktır

. Bu vesileyle; bu süreçte gönüllü olan fedakâr öğretmenlerimize, eğitim yöneticilerimize ve katılımlarıyla bizler için bugünü daha da anlamlı kılan Müsteşar Yardımcımız Ahmet Emre BİLGİLİ’ye ve değerli katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.
 
Eğitimleri gerçekleşen danışman öğretmenler, ilimizdeki 684 aday öğretmene kendi branşlarında birebir danışmanlık yaparak 6 aylık adaylık sürecini tamamlamış olacaklar. 
 
Son Güncelleme: 27.02.2016 20:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.