banner406
banner396
20 Mayıs 2015 Çarşamba 16:01
ÖĞRETMEN DOSTU BAKAN AVCI'NIN ÇABALARI SONUÇ VERDİ
30 Haziran 2014 tarihinde yayımlanan Başbakanlık Atama Ve Yer Değiştirme çerceve yönetmeliğine göre eşi özel sektörde çalışanlar için eş durumu atamalarında 3 yıl sigorta şartı getilirmişti. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI'nın talimatlarıyla  2015 Sömestr döneminde yapılan özür grubu atamalarında Başbakanlık çerceve yönetmeliğinde ki ilgili maddenin uygulanmayıp  mevcut atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde ki maddenin esas alınmaması için  Milli Eğitim Bakanlığı   öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin özür grubu atamalarından sonra  yayınlanaması sağlanmıştı . Bakan Avcı'nın bu talimatı sonucu özür  grubu atamalarında eşi özel sektörde çalışan öğretmenler  için  3 yıl  sigorta şartı şartı aranmamıştı ve bu konuda diğer kurumlarda ki eşi özel sektörde çalışan  personeller tarafından Bimer'e  Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerine  bu şartı uygulamıyor neden bizim kurumumuz bize bu şartı hemen  uyguluyor  yönünde şikayetler yapılmasınıda sebep olmuştu.

Bakan Avcı  bu atamalardan sonra geçtiğmiz günlerde ,yayımlanan atama ve yer değiştirme yönetmeliğine  zorunlu olarak 3 yıl şartını koyduklarını mevcut duruma göre 2015 Yaz dönemi özür grubu atamalarında 3 yıl sigorta şartı aranacağını ifade etmişti  fakat bu konuda atamalara kadar gerekli  çalışmaları yapacaklarını da  dile getirmişti.

 Bu açıklamalardan sonra  Bakan AVCI 'nın  Devlet Personel Başkanlığı ile gerekli çalışmalar  yapılması yönünde talimatının  olduğu ve bu konuyu da  bizzat  Sayın Başbakan'a ilettiği biliniyor .  Bakan Avcı tarafından  verilen  çabalar sonucu olsa gerek bugün konu ile ilgili   Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından   açıklama  yapıldı. Başbakan Davutoğlu " Devlet memurlarının özel sektörde çalışan eş durumlarıyla ilgili yer değiştirme yönetmeliğinde kesintisiz 3 yıl prim ödeme şartı vardı, bu 3 yıl prim ödeme şartını 2 yıla düşürüyoruz." açıklamasıyla çerçeve yönetmeliğinin değişeceği müjdesini verdi.

Çerçeve yönetmeliğin yayınlamasında bu yana yaptığı tüm açıklamalarda  mağduriyetin gidelirmesi  için  Bakanlık olarak her türlü çalışmayı yapacaklarını  beyan eden ve bu konuda  yaptığı çalışamalar  sonucu Başbakan tarafından  bugün yapılan açıklama sonrası   Milli Eğitim Bakanlığı kadar eş özrü atamalarında hassas olan başka bir kurum olmadığını gösterirken, her personeliyle bu atamalarda hiç bir öğretmenin mağdur olmaması için çaba gösteren  Öğretmen Dostu Bakan AVCI'yı  tebrik ediyoruz.


Ahmet Yılmaz / Eğitimci Yazar 
Son Güncelleme: 20.05.2015 16:02