banner406
banner396
22 Eylül 2013 Pazar 16:40
ÖĞRETMEN'DEN GENEL MÜDÜR OLMAZ MI ?

 Milli Eğitim Bakanlığında yaklaşık 1 milyon personelin genel müdürlüğüne bu hafta içerisinde bir atama yapılacak...

Hikmet ÇOLAK'ın görevden alınmasından sonra gözler MEB'de en kritik birim olan İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne çevrildi.

Milli Eğitim Bakanımız, Müsteşar Bey ve kamuoyu lütfen bu haberimizi toplum mühendisliği olarak algılamasın...

Bu haberin amacı eğitimcileri yönetecek makama eğitimcilerle aynı dili konuşan ve aynı duyguları paylaşan eğitim kökenli bir genel müdür özlemi ve talebidir.

Ömer DİNÇER Bey döneminde dışarıdan getirilen Hikmet ÇOLAK Bey ve yine eğitimci olmayan grup başkanları maalesef başarılı olamamıştır. 

Müsteşar Bey'in göreve geldiği ilk günde verdiği mesajı çok önemsiyoruz...

Milli Eğitim Bakanlığını öğretmenlerle yöneteceğiz diyen Yusuf TEKİN Bey, bakalım öğretmenleri yönetecek genel müdürlüğü öğretmen kökenli birisine emanet edebilecek mi ?

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü için dışardan eğitimci olmayan birçok bürokratın girişimlere başladığını biliyoruz..

Daire Başkanlığı ve Grup Başkanlığının karaborsa gittiği bir dönemde İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü makamına gelmek isteyen yüzlerce kişinin bulunduğunu biliyoruz..

Burada isim ve kişiler üzerinde durmak yerine , bu makama gelecek kişinin eğitimci olması mı yoksa dışardan birisi olması mı bu konu üzerinde tartışmak gerekiyor...

Bakan Bey ve Müsteşar Bey , Hikmet Bey'i görevden alırken bu makama getirilecek kişi elbette hesaplanmıştır. 

ÖĞRETMENLER , ÖĞRETMEN  KÖKENLİ GENEL MÜDÜR İSTİYOR

Hikmet Bey döneminde , taşra teşkilatında ki il ve ilçe müdürlerinin ortak şikayeti genel müdürlükle aynı dili konuşamıyoruz. Genel Müdüre ulaşamıyoruz. Telefonlarımıza bile çıkıp cevap vermiyorlar..

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü hakkında bizim gözlemimiz ise şu şekilde;

Bu birime, DİNÇER döneminde eğitimle alakası olmayan kişiler getirildi. Kurumu ve yapıyı tanımayan bürokratlarımız maalesef başarısız oldu. Yönetmelik ve kanun olmadan birkaç satır yazıyla İnsan Kaynaklarını yönetmeye çalıştılar.

4+4+4 eğitim sisteminin yönetmelik üzerinde dönüşümünü bile yapmaktan aciz bir yönetim mekanızması ile 2 yıldır eğitimcilere ot yolduruluyor. Eğitim sisteminin değişmesinin üzerinden 2 yıl zaman geçtiği halde norm kadro yönetmeliğini bile çıkartmaktan aciz bir genel müdürlüğün eğitime katkısı ancak bu kadar olurdu. Çıkarmış olduğu yönetici atama yönetmeliği MEB tarihinde uygulanamayan tek yönetmelik olarak tarihe geçti.

MEB'DE İŞİ BİLEN DEĞİL TORPİLİ BULAN BÜROKRASİYE GELİYOR

  
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne , Bakan Bey ve Müsteşar Bey'in getireceği kişinin mutlaka eğitimci olması gerekiyor. 

800 bin kişilik eğitim camiası içerisinden bir genel müdür çıkartamıyorsa bu camia , bunun sorumlusu eğitimciler değildir. Bunun sorumlusu iş bilmez siyasetçi ve bürokratlarıdır. 

Ülkemizde birbirinden değerli il müdürleri , ilçe müdürleri , Bakanlık içerisinde eğitim kökenli grup başkanları , havuzda bulunan eski bürokratlar bulunuyor. 

Bu makam için asla isim vermek yada bir ismi öne çıkartarak o kişiyi yıpratmak doğru olmaz. 

Ancak Müsteşar Bey'in " Milli Eğitim Bakanlığını Öğretmenlerle Yöneteceğiz." sözünün ne kadar geçerli olduğunu bu genel müdürlük atamasında öğretmenler test edecek.

Müsteşar Bey , göreve geldiği günden bu tarafa hem Müsteşarlık görevini hemde İnsan Kaynakları Genel Müdürünün görevini üstleniyor. 

Bu makama iş bilen , eğitimcilerle aynı dili konulan ve aynı duyguları paylaşan , eğitimci bir kişiyi getirirse kendi yükü de hafiflemiş olur. 

Hikmet Bey neden başarılı olamadı ?

Öğretmenlere tepeden bakan , il müdürlerinin telefonlarına bile dönmeyen , toplantılarda öğretmenleri küçümseyen sözleri ve tavırları , burnundan kıl aldırmaz yapısıyla eğitimcilerle arasına perde çeken bir genel müdürün başarılı olma şansı zaten olamazdı. 


Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığında en kritik birim olan İnsan Kaynakları makamına bu hafta içerisinde bir atama yapılacak. Bizim tek temennimiz ve beklentimiz bu makama gelecek kişinin eğitim camiası içerisinden birisi olması yönündedir.


Hasan YILDIZ
Son Güncelleme: 22.09.2013 16:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.