banner406
banner396
05 Mart 2015 Perşembe 23:20
Öğretmenin Gözdesi Olan Öğrenci Neden Öğretmene Benzer?
 Yeni yayımlanmış bir gazete, kişilik benzerliğinin öğretmenlerin öğrencilerin başarısı hakkındaki düşüncelerini etkilediğini öne sürüyor. Yani, öğretmeninize ne kadar çok benzediğiniz, becerileriniz ve öğretmenin sizin ile ilgili düşüncelerinin üzerinde etkilidir.
Almanyadaki Otto-Friedrich Bamberg Üniversitesinde araştırmacı bilim adamı ve araştırmanın yazarı olan Tobias Rausch şöyle diyor: “Şaşırtıcı bir şekilde, öğretmenlerin değerlendirmelerini oluşturması ve bu değerlendirmelerdeki önyargılar ile ilgili çok az şey bilinmektedir. Ancak araştırma bize bu değerlendirmelerin genellikle yanlış olduğunu söylüyor.”

Öğretmenin Gözdesi Olan Öğrenci Neden Öğretmene Benzer - 1

Bu araştırma Almanya’daki 294 8.sınıf öğrencisi ve 93 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Herkes dışadönüklük, uygunluk gibi temel kişilik özelliklerinin belirlenmesi için kısa bir teste girmiştir. Öğrencilere okuma ve matematik testleri de verilmiştir ve test maddeleri öğretmenlerle paylaşılmıştır. Sonrasında öğretmenlere iki soru sorulmuştur: “Bu öğrenci ortalama bir sekizinci sınıf öğrencisiyle kıyaslandığında ne kadar iyidir?” ve “Bu öğrenci bu testte ne kadar başarılı olur?” Yani ilk soru öğretmenlerden genel bir değerlendirme; ikinci soru ise eyleme özgü bir değerlendirme vermelerini istemiştir.

Araştırma, öğretmenler ve öğrencilerin birbirine çok benzediği durumlarda öğretmenlerin bu öğrencilerin genel becerilerine olduğundan fazla değer biçtiğini göstermiştir. Diğer taraftan öğretmenleriyle benzerlik göstermeyen öğrenciler bu pozitif ayrımcılıktan pek de faydalanamamıştır. Ancak değerlendirme özel bir teste dayandırıldığında sonuç ortadan kayboldu.

Bu bulgu belki o kadar da şaşırtıcı olmayabilir ancak şu iki sebep açısından bakıldığında oldukça önemlidir:

İlk olarak, öğretmenin bazı öğrencileri kayırması diğer öğrencilerin kendilerini kötü hissetmesine ve kendilerini derse vermekte zorlanmalarına neden olur.

Örneğin, İsrail tarafından yapılan yeni bir araştırma, öğretmenlerin matematik sınavlarında kız öğrencilere, sırf kız oldukları için düşük not verdiğini göstermiştir. Ki öğrencileri tanımayan bir öğretmen grubunun derecelendirmesinde kızların erkeklerden daha iyi sonuçlar elde ettikleri gözlenmiştir. Ve birçok araştırmacı öğrencileriyle benzer ırk ve sosyo-ekonomik geçmişe sahip öğretmenlere sahip olmanın önemini incelemiştir.

Öğretmenler kendilerine benzer olan öğrencilere daha iyi notlar verirse ya da bu öğrencilerden daha büyük beklentiler içinde olurlarsa bu durum, öğretmenlerine benzemeyen ya da onlar gibi davranmayan öğrencileri nasıl etkiler?

İkinci olarak, araştırmanın ortak yazarlarından biri olan Rausch’un da belirttiği gibi bu araştırma, standart değerlendirmeler ile ya da en azından bir öğrencinin kendi öğretmeni tarafından derecelendirilmemiş değerlendirmelerle öğretmenin bütünsel değerlendirmelerinin dengesinin önemini vurgular.

Rausch ayrıca bunun, öğretmenlerin önyargılarını fark etmeleri için daha fazla zaman harcanacak güzel bir fikir olabileceğini de söylüyor. “Bunu kontrol etmenin en iyi yolu muhtemelen öğretmenlerin, öğrencilerinin yeterliliklerini ve onların tipik düşünce, önyargı ve eğilimleriyle ilgili farkındalıklarını değerlendiriş şekli hakkında biraz daha bilinçlenmesidir.” diye ekliyor Rausch.

Öyle ya, insan yargılamak ne de olsa insani bir eylemdir.

 
ikincidort.com
Kaynak: http://blogs.kqed.org/mindshift/2015/02/why-the-teachers-pet-often-resembles-the-teacher/
Son Güncelleme: 05.03.2015 23:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.