banner406
banner396
09 Mayıs 2015 Cumartesi 16:50
Öğretmenlere  Rotasyon Uygulamasının Detaylı Analizi

17 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 48'inci maddesi gereği öğretmenlere rotasyon uygulaması  bu yıl itibariyle  yapılacak.Rotasyon konusunda  yapılan  haberleri incelediğimizde "Öğretmenlere  Rotasyon" konusunda  yönetmelikte ki maddelerin yanlış yorumlanmasından ötürü bir bilgi kirliğinin oluştuğu ve bundan  ötürü Öğretmenlere Rotasyon uygulamasının faydadan çok zarar olduğu algısı oluşturmak istediğini  görmekteyiz .  Rotasyon uygulamasını getiren  yönetmeliği ayrıntılı olarak incelediğimizde  Rotasyonun öğretmenlere bir zorluk olmadığını tam aksine öğretmelere ve eğitim öğretim kalitesinin  yükselmesi yönünde büyük fayda sağlayacağı aşikardır.


Öğretmenlere  Rotasyon Uygulamasının Detaylı Analizi
 

Milli  48’inci maddesinde; “Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır… Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir…” hükmüne yer verilmiştir.

 

1- Hükümde görüleceği üzere rotasyon uygulaması, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe grupları sınırlılığında ve öğretmenlere 40 eğitim kurumu tercih etme şansı verilmek suretiyle yapılacaktır.

 

2- Bu sınırlılıkta yapılmak durumunda olan yer değişikliğinin tamamına yakını aynı ilçe içindeki eğitim kurumlarına yapılacaktır. Yani kapsamdaki öğretmenlerin, özelikle de büyükşehirlerde görev yapanların büyük bir bölümü görev yapmakta olduğu okulun hemen yanı başındaki okula yer değiştirecektir.

 

3- Aynı ilçede alanları itibarıyla görev yapacağı okul bulunmayan (meslek liseleri dışında görev yapamayacak durumda olan alan öğretmenleri) az sayıdaki öğretmen, bir başka ilçeye atanmak durumunda kalabilecektir. Buradaki yer değiştirmenin de yine coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe grupları sınırlılığında ve öğretmenlerin tercihlerine göre yapılacağı göz önünde bulundurulduğunda, bu yöndeki uygulama daherhangi bir mağduriyete yol açmayacaktır.

 

4- Zorunlu çalışma yükümlüğünün, aile birliği ve sağlık mazeretleri ile adaylık, aylıksız izin ve benzeri nedenlerle ertelenmesi uygulamasının bu uygulama için de öngörülmesi durumunda, öğretmenlerin görev yapmakta oldukları okulların hemen yanındaki bir başka okula yer değiştirmesi dahi mümkün olamayacaktır.

 

5- Zorunlu çalışma yükümlülüğünün, hizmet bölgelerinin 4, 5 ve 6’ncı hizmet alanlarında bulunan okullara yapıldığı ve bu hizmet alanlarının niteliğine göre en az 2 yıl, en fazla 7 yıl süreyle uygulandığı göz önünde bulundurulduğunda, aynı okulda en az 8 yıl görev yapmış (bu yıl için aynı okulda en az 12 yıl görev yapmış) öğretmenler için öngörülen rotasyon uygulamasına tabi tutulacakların tamamına yakınının zorunlu hizmetten muaf konumda bulundukları ve istememeleri durumunda 4, 5 ve 6’ncı hizmet alanlarında bulunan okullara bu kapsamda yer değiştirmeyecekleri de açıktır.

 

6- Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerin, hizmet süresine bakılmaksızın bütün öğretmenler için öngörülmekle beraber genellikle göreve yeni atanan öğretmenler bakımından ve mutlaka il veya ilçe değiştirmek şeklinde uygulanmak durumunda olduğu göz önünde bulundurulduğunda, zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme uygulamasının, tamamen farklı boyutları olan rotasyon uygulamasına emsal gösterilmesinin mantıklı olmadığı değerlendirilmektedir.

 

7- Kaldı ki aynı düzenlemede; “Bu madde hükümleri, terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz.” denilmek suretiyle, mağduriyet yaşayabilecek durumda oldukları değerlendirilenlerin uygulamanın dışında tutulmaları sağlanmıştır.

 

Sonuç itibarıyla, resen yapılacak uygulamanın, uygulamadan etkilenecek öğretmenler bakımından bazı mağduriyetlere yol açması kaçınılmazdır. Ancak uygulamanın, eğitim-öğretim hizmetlerinin daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesinin sağlanması bakımından öngörüldüğü dikkate alındığında, getireceği faydaların daha fazla olacağı değerlendirilmektedir.

Bu amacın karşılanmasına yönelik olarak yapılan söz konusu düzenleme, uygulamanın bütün yönleri göz önünde bulundurularak ve uygulamadan etkilenecek öğretmenlerin mağduriyetini en az seviyede tutacakşekilde yapılmıştır.

 


Son Güncelleme: 09.05.2015 16:48
Anahtar Kelimeler:
Rotasyon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet 2015-05-09 18:02:26

bu kadar saçma bir şey olabilir mi zorunlu rotasyon resmen sürgündür

Misafir Avatar
elif kutay 2015-05-09 19:42:21 @mehmet

bencede çok saçma.

Beğenmedim! (2)
Avatar
haşim 2015-05-09 17:22:05

seçimden sonra görürüz rotasyonu .bir. ebs li olarak ben bile vermeyeceğim

Misafir Avatar
haşime_cevap 2015-05-09 19:35:13 @haşim

beter ol. sizin yüzünüzden yetkili sendika oldular her yerde boruları ötüyor. beter olun. ben daha önce hiç vermemiştim. sırf sizin gibiler sürünsün diye ben oyumu vericem bu defa.

Beğenmedim! (5)
Avatar
fatih 2015-05-09 21:54:56

zorla gönderilen bir yerde nasıl verim artacak, polyannacılık oynamayın. rotasyon sürgündür..

Avatar
meb 2015-05-09 22:22:42

yazık insanlara.her şeyden insanları soğuttunuz.böylemi eğitim kalkınacak.yazıklar

Avatar
yasin 2015-05-11 20:05:48

müdürleri yerlerinden ettinizde ne oldu? neye yarar sağladı? danıştay iptal etti. aynı hatayı öğretmenlere yapamazsınız.

Avatar
sülo 2015-05-09 21:58:08

rotasyonu çıkartan arkadaşlara kına benden kilo kilo

Avatar
asiyan 2015-05-09 20:01:50

Ne analizi ya.Bu kadar lakırdı etmişsin. Bana başarıyı arttıran bir madde göster. Bir öğretmenin zorunlu okul değiştirilmesiyle başarının doğru orantılı oldugu bir madde gosterin susayim...

Avatar
Furkan 2015-05-10 13:28:32

tamamen yanlış bir değerlendirme yapmışsınız pekala meslek öğretmenleri insan değil mi rotasyon tamamen yanlış bir uygulama