banner406
banner396
17 Şubat 2015 Salı 13:23
Öğretmenlerin Nöbet Ücretleri İle İlgili Kanun Teklifi Verildi

 Söz konusu kanun teklifi

 

                                                                                                          17/02/2015

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

14/07/1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur.

 

Gereğini arz ederim.

 

                                                                                               Prof.Dr.F.Nur SERTER

                                                                                                 İstanbul Milletvekili

 

GENEL GEREKÇE

 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda çalışan yönetici ve öğretmenlere haftada en az bir gün nöbet görevi verilmektedir. Hiçbir kanun maddesinde tanımlanmayan bu görev, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ile Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğindetanımlanmaktadır. Üst yasal mevzuatta yeri olmayan bir husus alt mevzuatta genişletilerek düzenlenmiş ve hukuka uygun olmayan fiili bir durum yaratılmıştır. Ayrıca tüm resmi kurumlarda nöbet görevine ücret ödenirken Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda bu ücretin ödenmemesi kamu çalışanları arasında eşitsizlik yaratmaktadır.

 

Bu yasa teklifi ile nöbet görevini yerine getirmesine rağmen ücretini alamayan yönetici ve öğretmenlerin ekonomik mağduriyetleri ortadan kaldırılmış olacaktır.

 

14/07/1965 TARİH VE 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

 

MADDE 1: 14/07/1965 Tarihli ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Ek Madde 42'den sonra gelmek üzere, Ek madde 43 eklenmiştir.

 

“Ek Madde 43 - Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda her kademede çalışan yönetici ve öğretmenlere haftada en fazla bir gün nöbet görevi verilir.  Nöbet görevi verilen yönetici ve öğretmenlere, görevin karşılığı olarak altı saatlik ders ücreti ödenir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda çalışan yönetici ve öğretmenlerin nöbet görevi ile ilgili usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir.”

 

MADDE 2: Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

MADDE 3: Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür

Son Güncelleme: 17.02.2015 13:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.