banner406
banner396
01 Nisan 2015 Çarşamba 10:42
Okul Gelişiminde Kıyaslama Uygulamaları, Uluslararası Konferansı Düzenlendi.
 Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve Kütahya Lisesi yerel ortaklığı ile yürütülmekte olan Implementing Benchmarking in School Improvement adlı Comenius Bölgesel Ortaklığı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Implementing Benchmarking in School Improvement (Okul Gelişiminde Kıyaslama Uygulamaları)” adlı proje Romanya’yı temsilen Inspectoratul Şcolar Judeţean Botoşani (I.Ş.J. Botoşani) ile Mihai Eminescu National College, Centrul de Excelenta pentru Tinerii Capabili de Performanta Botosani (Center of Excellence for Young Pupils Capables of Performance) Societatea de Stiinte Matematice din Romania, filiala Botosani (Mathematical Society in Romania) adlı kurumlarla yürütülmektedir.

26 Mart 2015 tarihinde Kütahya Çınar Grand Hotel’de düzenlenen International Conference on Implementing Benchmarking in School Improvement (Uluslararası Okul Gelişiminde Kıyaslama Uygulamaları” adlı konferans ile il merkezinde bulunan okul müdürlerine yönelik olarak proje hakkında detaylı bilgi verilmiş ve yine bu kapsamda okullarımızda gerçekleştirilen iyi uygulamalar hakkında ilgili okul temsilcileri tarafından İngilizce olarak sunum yapılmıştır.
Okul Gelişiminde Kıyaslama Uygulamaları Uluslararası Konferansında konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen; "Dünyada var olmanın, dünyada varlığımızı hissetirmenin en önemli ölçüsü olarak bilginin karşımıza çıktığını görüyoruz. Projemiz tamda bu düşüncenin yaygınlaştığı ortamda daha bir anlamlı hale geliyor. Çünkü biz millet olarak, ülke olarak, il olarak küresel dünyadaki, yerimizi konumumuzu ancak o bilginin üretilmesi ve o bilginin iletilmesi sayesinde kendimizi ifade etmiş olacağız. İlimizde 3 yıldır yerel düzeyde uygulanan “Okul Gelişiminden Benchmarking Uygulamaları” bugün, bu konferansla birlikte uluslararası düzeyde bir nitelik kazanmış olacak. Proje kapsamında ilimizde faaliyet gösteren her düzeydeki her türdeki okulumuzun il ölçeğinde, Kütahya ölçeğinde bir kıyaslama ortağı var. Her okulumuzun eğitimde örnek aldığı, eğitimde iyi örneklerini paylaşabileceği, birbirini motive edebileceği ortakları oluştu. Bütün okullarımız karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret ettiler. Projenin ikinci ayağında ise, her okulumuz ülke genelinden bir proje ortağı seçti, kıyas ortağı buldu. Projenin üçüncü ayağında imkanlar dahilinde, okullarımız ülke dışından ortaklar buldu." dedi. 
 
Konferans boyunca Kütahya adına Dumlupınar Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü’nü temsilen Uzman Berrin Kahraman, Kütahya Lisesi, Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi Kütahya Bilim ve Sanat Merkezi, Hediye Güral Anaokulu, Fatih Ortaokulu, Nafi Güral Fen Lisesi, Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi ve  Yunus Emre Ortaokulu kendi okullarında gerçekleştirmiş oldukları Avrupa Birliği tarafından finanse edilen projeler ile yerel çapta uyguladıkları projeler ve kıyaslamaya teşkil edecek iyi uygulamaları katılımcılar ile paylaşmışlardır. Yine konferans boyunca Romanya adına Inspectoratul Şcolar Judeţean Botoşani, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani, Centrul de Excelenţă pentru Tinerii Capabili de Performanţă (CETCP) ve Societatea de Ştiinţe Matematice din România – Filiala Botoşani (S.S.M.R.) ise Romanya’nın Botoşani kentindeki iyi uygulamaları konferans katılımcıları ile paylaşmışlardır.
 
24-28 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen proje faaliyetleri kapsamında Devlet Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nafi Güral Fen Lisesi, Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Kütahya Anadolu Lisesi ziyaret edilerek okul müdürleri tarafından ziyaretçilere okul tanıtımları yapılmış ve çeşitli hediyeler takdim edilmiştir. Ayrıca Dumlupınar Üniversitesi ziyaret edilerek üniversite ve bölümleri hakkında kapsamlı bir bilgilendirme yapılmıştır.
 
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen   “Implementing Benchmarking in School Improvement (Okul Gelişiminde Kıyaslama Uygulamaları)” adlı projenin amaçları şunlardır:
Okul gelişiminde benchmarking kalite gelişimi araçlarını işletmek için gereken stratejileri belirlenmesi ve Kütahya ve Botaşani’de uygulanması
Proje ortağı Kütahya ve Botoşani kentlerinde okulların kıyaslanması ve etkili uygulamaların her iki kent arasında aktarılması
Öğrencilerin ve öğretmenlerin kültürlerarası bir deneyim kazanması
Her İki bölgedeki kurumlar ve okullar arasında yardımlaşma ve koordinasyonunun artması ve uluslararası standartların yakalaması
 
Proje kapsamında elde edilecek çıktılar ise şunlardır:
Aktivitelerin fotoğraf ve video kayıtlarını içeren, katılımcı okullar arasında iletişimi sağlayacak ve en iyi uygulamaların paylaşılmasını kolaylaştıracak bir web sayfası.
"Okullar için Benchmarking İpuçları" isimli bir kitapçık.
Okullar için Benchmarking anket örnekleri
"Eğitimde Benchmarking" hakkında konferanslar.

Proje ile şu ana dek toplamda 5 hareketlilik gerçekleştirilmiştir. Kütahya ilini temsilen proje etkinliklerine Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Dumlupınar Üniversitesi, Maarif Müfettişleri Başkanlığı, Kütahya Lisesi ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi temsilcileri katılmıştır. Proje etkinlikleri kapsamında Botaşani’deki yerel ortaklara yönelik olarak Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi çalışanları tarafından "Eğitimde Kıyaslama ve Okullarda Eğitim Kalitesinin Geliştirilmesi”( Benchmarking in education and improving quality of education in schools) adlı eğitim ile katılımcılara benchmarking uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir. Etkinliklikler kapsamında düzenlenen yuvarlak masa toplantısında proje faaliyetleri değerlendirilerek karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulmuştur.
Son Güncelleme: 01.04.2015 10:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.