banner406
banner396
03 Nisan 2014 Perşembe 18:02
'Okul Sütü'nden sonra 'Okul Meyvesi' projesi

 Türkiye'nin üretimin ve ihracatında dünya lideri olmasına  rağmen ihraç ettiği birçok ülkeden daha az tükettiği kuru meyve ürünlerinde okul  çağındaki çocuklara yönelik "okul sütü" benzeri bir program için düğmeye basıldı. 

 
Ege Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri'nin hazırladığı ve Ekonomi Bakanı  Nihat Zeybekci'nin destek verdiği programa göre ülke genelindeki 6,3 milyona  yakın öğrenciye 30 hafta boyunca, haftada bir kez 40 gramlık paketlerde  çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı ürünleri dağıtılacak. 
 
Projeyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ege Kuru Meyve ve  Mamulleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Osman Öz, obezite, kalp-damar, kanser,  hipertansiyon, diyabet gibi hastalıkların görülme sıklığının artması üzerinde  gelişmiş bir çok ülkede sağlıklı beslenme programlarının başlatıldığını, bu Diyet  programlarında kuru meyvelerin vazgeçilmez konumda gösterildiğini ifade etti. 
 
Diyet programları içinde yer alan bir çok kuru meyvenin Türkiye'de  üretilip ihraç edildiğini, bu ürünlerin ihracatlarında son yıllarda istikrarlı  artışların görüldüğünü ifade eden Öz, buna rağmen üreticilerin iç tüketimde  ihracat yapılan bir çok ülkenin gerisinde kalınmasının burukluğunu yaşadığını  ifade etti. 
 
Türkiye'de özellikle okul çağındaki çocukların daha fazla kuru meyve  tüketmesinin ve bu yönde alışkanlıklar edinmesinin toplum sağlığı ve eğitimde  başarı ortalamasını doğrudan etkileyebileceğini kaydeden Öz, bu amaçla Birlik  olarak Okul Sütü Projesi benzeri bir kuru meyve dağıtım projesi hazırladıklarını  kaydetti. 
 
Projeyi Milli Eğitim BakanlığıSağlık Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve  Hayvancılık Bakanlığı'na gönderdiklerini, ilgili genel müdürlüklerin projeye  olumlu baktığını anlatan Öz, son olarak projeyi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'ye  de İzmir programı sırasında sunduklarını anlattı. 
 
Öz, "Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi, projeyi olumlu karşıladı.  Konuyla ilgili diğer bakanlıklar nezdinde çalışmalar devam ediyor. Umuyoruz kısa  vadede karar verilir ve gelecek yıl okullarda süt gibi kuru meyve de dağıtılmaya  başlanır" dedi. 
 
Kuru meyvenin okul başarısına etkisi 
Bakanlıklara sunulan projede büyüme sürecindeki çocukların enerji ve  yeni dokularının yapımı için daha fazla miktarda protein, mineral ve vitamine  ihtiyaç duyduğu belirtilerek bu dönemde kazanılan tüketim alışkanlıklarının  yetişkinlik döneminde kalıcı alışkanlıklara temel oluşturduğu belirtildi. 
 
Beslenmeye bağlı obezite, kalp-damar, bazı kanser türleri, inme, şeker  hastalığı, gut ve artrit gibi hastalıkların çocukluk çağı kökenli olduğuna  dikkati çekilen projede şu ifadelere yer verildi: 
 
 "Yetersiz ve dengesiz beslenen çocuk ve ergen, hastalıklara karşı  dirençsiz olur, sık hastalanır, hastalığı ağır seyreder ve okula devamsızlık  nedeniyle okul başarısı düşer. Bu nedenle okul başarısını artırmak, sınıf  tekrarlarını azaltarak, eğitim ve öğretimin maliyetini düşürmek, gelecek  nesillerin daha güçlü ve sağlıklı olmalarına temel hazırlamak için bu dönem çocuk  ve ergenlerin beslenmesine önem verilmelidir. 
 
Bu proje ile sağlıklı bir toplum için okul çağındaki çocuklarımıza  kuru meyve tüketme alışkanlığı kazandırılması hedeflenmektedir. 
 
Ülke genelinde resmi ve özel anasınıfı ile ilk okullarda okuyan 6,3  milyon civarında öğrenciye 30 hafta süresince haftada bir kez 40 gramlık  paketlerde, her hafta başka bir ürün olmak üzere kuru meyve dağıtımı yapılabilir. 
 
Bu çerçevede dağıtılacak paket sayısı takriben 189 milyon adet olup  birim paket maliyeti yaklaşık 30-40 kuruş arasında değişmektedir. Bu çerçevede  ürün maliyetinin 56,7 - 75,6 milyon lira arasında olacağı tahmin edilmektedir." 
 
Projenin finansmanı konusunda Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve  Hayvancılık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nca kurulacak bir komisyon  tarafından belirlenmesinin uygun olacağının bildirildiği projede İngiltereABD  ve Japonya'da okul çağındaki çocuklara yönelik olarak uygulanan programlar örnek  gösterildi. 
 
Türkiye üretiyor ama tüketmiyor 
Türkiye'nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incirde 65  bin tonluk üretimin ancak 6-6 bin 500 tonunu tüketebilirken ürün gönderdiği  Fransa ve Almanya 9 bin ton seviyesinde tüketime sahip. 
 
Çekirdeksiz kuru üzümde ise 280 bin ton civarında üretim yapan  Türkiye, bunun ancak 25 bin tonunu iç piyasada tüketiyor. Türkiye'de kişi başına  ancak 100 gram tüketilen kuru üzüm İngiltere'de kişi başına 1,5 kilogram,  Almanya'da ise 1,8 kilogram tüketiliyor. 
 
Üretim ve ihracatında lider olduğu başka bir ürün olan kuru kayısıda  da 130 bin tonluk üretiminin ancak 15-20 bin tonunu iç piyasada tüketen Türkiye,  ihraç ettiği çok sayıda ülkeden daha az kayısı tüketiyor. 
 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 03.04.2014 18:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakkının hakkı 2014-04-04 10:31:06

ben her gün meyve saati düzenliyorum.çok iyi fikir