banner406
banner396
13 Nisan 2016 Çarşamba 09:58
Okul Yöneticilerinin Müracaat Sorunu Çözülmelidir
2016 İKGM tarafından yayımlanan Yönetici Görevlendirme kılavuzunun 2.25. Halen yönetici olanlardan (müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı) görev süresini doldurmayanlar aynı veya farklı yönetim görevleri dahil olmak üzere görevlendirme başvurusunda bulunamayacaklardır. Denilmektedir. MEB’in 30.03.2016 tarihli tereddüde düşülen hususlar konulu   yazısında kılavuzdaki Müdür hariç değişikliğe giderek; müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarına müdürlük için müracaat hakkı, müdür başyardımcıları na da müdür yardımcılığına müracaat etme hakkı vermiştir.  Okul müdürleri için ise hiç bir değişiklik yapmama suretiyle kılavuzdaki 2.25 in bir kısmını devre dışı bırakmıştır.

 Bu durum Okul Müdürleri hakkında herhangi bir düzeltmeye gitmeyerek kılavuz un 2.25 aynı madde içerisinde yer alan Okul müdürleri aleyhine eşitsiz bir durum oluşturmaktadır.

Haliyle bu durum İdarenin tercih hakkını daraltacağı unutulmamalıdır, Okul müdürleri aleyhine Eşitlik ilkesine aykırı bir durum oluşturacağı aşikârdır. İlçe ve ilin değişik yerlerinde yetişmiş Okul Müdürlerinin tercih hakkı engellenerek, tecrübeli Okul Müdürleri yerine hiç Okul Müdürlüğü yapmayan Okul yöneticileri daha iyi okullara yerleşmesi ne neden olacak sonuç doğuracak olup; Yönetici sirkülasyonunun önü de kapatılmış olacaktır. Meb in Kılavuzda yer alan, eşitsizlik oluşturan bu hatadan bir an önce dönmelidir. Bilindiği üzere okullar aynı yönetim kademesi imiş gibi gözükse de  özelliklerine göre A-B-C-D şeklinde Tip lere ayrılmıştır. Yönetmelikte ve kılavuzda okul tiplerine atıfta bulunmasa da okulların şartlar ve konum itibari ile birbirine eşit olmadığı realitesini değiştirmemektedir.

Bu nedenle Müdürler Farklı tipteki okullar arasında olmak koşulu ile ve Müdür, Müdür başyardımcısı, Müdür Yardımcısı ayrımı yapılmaksızın  farklı yönetim görevlerine müracaat edebilirler şeklinde düzenlenmelidir veya Yönetmeliğe aykırı olduğunu düşündüğümüz kılavuz 2.25 tamamen kaldırılmalıdır. Kılavuzun Yönetmeliğe uygun olması için; Yönetmeliği; kılavuzla sınırlayıcı, kısıtlayıcı veya genişletici emirler in kaldırılmasının uygun olacagı müşahede edilmektedir 

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aslannnn 2016-04-13 23:04:35

Yönetmelik kesinlikle değişmeli. Hele 5. Maddenin C Bendi, kesin değişmeli. Basit bir düzenleme ile " VE" değişip "VEYA" olsun herşey daha düzenli olur

Avatar
Realist 2016-04-13 12:10:24

Resmen komedi bu ne ya... Otur koltuğunda çocuk oyuncağımı bu