banner406
banner396
27 Şubat 2014 Perşembe 15:43
Okul yönetimleri aday bilgilerini kontrol edecek

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaöğretime geçiş sistemine yönelik ek tedbirlerin yer aldığı genelge yayınladı. Buna göre 8’inci sınıf öğrencileriyle ilgili e-okul yönetim bilgi sisteminde "Ortak Sınav Öğrenci Kontrol Ekranı" hazırlandı. Okul yönetimleri tarafından aday bilgileri kontrol edilecek. Eksiklikler giderilecek. Zorunlu yabancı dil ile ilgili düzeltme işlemeleri 5 Mart'a kadar yapılabilecek.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) bünyesinde 2013-2014 eğitim öğretim yılı 2’nci dönem merkezi ortak sınavları 28-29 Nisan'da, mazeret sınavları ise 10-11 Mayıs'ta yapılacak. MEB, bu kapsamda resmi ve özel tüm ilköğretim kurumu ile rehberlik ve araştırma merkezi müdürlüklerinin bilgilendirilmesi amacıyla, sınavlara yönelik ek tedbirlerin yer aldığı genelgeyi valiliklere gönderdi.
      
Genelgeye göre, 8’inci sınıf öğrencilerinin sınava sorunsuz, güvenli ve sağlıklı bir şekilde girebilmelerini sağlamak amacıyla, alınan ek tedbirlere yönelik işlemlerin 5 Mart'a kadar tamamlanması gerekiyor.
      
Bu kapsamda 8’inci sınıf öğrencilerinin e-okul yönetim bilgi sistemindeki fotoğrafları kontrol edilecek, eski olanlar güncellenecek. Yurtdışından gelme, yeni kayıt gibi nedenlerle fotoğrafı bulunmayanların işlemleri e-okul ekranındaki standartlara uygun olarak tamamlanacak.
      
Bünyesinde 8‘inci sınıfı bulunan kademeli ilk ve ortaokullar sınav merkezi olarak belirleneceğinden, 12 yıllık kademeli zorunlu eğitim uygulamaları kapsamında öğrencisi bulunmayan kurumlar "Devlet Kurumları Modülünden" kapatılacak ve nakil gitmesi gereken öğrencilerin işlemleri tamamlanacak.
      
"Ortak Sınav Öğrenci Kontrol Ekranı" hazırlandı
      
8’inci sınıf öğrencileriyle ilgili e-okul yönetim bilgi sisteminde "Ortak Sınav Öğrenci Kontrol Ekranı" hazırlandı. Okul yönetimleri bunu kontrol edecek. Bilgileri doğru olan öğrenciler "kontrol edildi" butonundan çek edilecek. Bilgi eksikliği veya yanlışlığı bulunanların durumu düzeltilecek. İl veya ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerince de ilgili ekran raporları kontrol edilecek.
      
Zorunlu yabancı dil ile ilgili düzeltme ekranları da 5 Mart'a kadar açık tutulacak, bu tarihten sonraki düzeltme istekleri işleme alınmayacak.
      
Birinci dönemde yapılan ortak sınavlarda tedbir alan özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için ikinci dönemde yeni bir başvuru alınmayacak ve aynı hizmetlerden yararlanacaklar.
Ancak birinci dönemde sınav tedbirlerine yönelik işlem yapılamayanlar ile ikinci dönemde düzenlenecek ortak sınavlarda özelliklerine uygun yeni önlem alınmasına ihtiyaç duyulan öğrenciler için başvuru işlemi alınacak. Başvurular örgün eğitime devam edenler için okul müdürlüğünün bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürlüğüne, açık öğretim ortaokulunda okuyanlar için ise açık öğretim ortaokulu müdürlüklerine 5 Mart günü mesai bitimine kadar yapılacak.
      
İşitme veya hafif düzeyde zihinsel engelli olan öğrencilerden yabancı dil dersi sınavına katılmak isteyenlerin velisinin veya sorumlusunun RAM veya açık öğretim ortaokulu müdürlüklerine yazılı başvurusu alınarak sınava katılmaları sağlanacak.
      
Özel eğitim ihtiyacı olan görme, işitme, hafif düzeyde zihinsel engelliler, ruhsal ve duygusal ile yaygın gelişimsel bozukluğu olanlar, bedensel engelli ve süreğen hastalığı olan öğrencilerden ortak sınavlara katılmak istemeyenlerin velisinin veya sorumlusunun RAM ile açık öğretim ortaokulu müdürlüklerine, dilekçeyle yaptığı başvuru esas alınacak. Bu öğrenciler ortak sınavlara alınmayacak.
      
Bu kapsamda birinci ve ikinci dönem yapılan ortak sınavlara katılmayan öğrencilerin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanları ile ortaöğretime yerleştirmeye esas puanı hesaplanmayacak. Bu öğrencilerin 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanlarının hesaplanabilmesi için öğretmen tarafından yapılan sınav notları sisteme girilecek. Öğrenciler diploma notları ile sınavsız öğrenci alan şartlarına uygun okul veya kuramlara yerleştirilebilecek.
      
İkinci dönemdeki ortak sınavlar için yapılacak yeni başvurularda görme, işitme, zihinsel, ortopedik engelliler ile yatılı bölge ortaokullarında öğrenim gören engelli öğrenciye ait "Özürlü Sağlık Kurulu Rapora", "Özürlü Kimlik Kartı" veya "özür bilgisinin işlendiği nüfus cüzdanı" ile ortak sınavlara katılmak istemeyen öğrencilerin velisi veya sorumlusu tarafından yazılmış dilekçeleri okul müdürlüklerince RAM müdürlüklerine topluca gönderilecek.
      
Özel eğitim uygulama okulları (merkezleri) ve bunların programını uygulayan özel eğitim sınıflarında öğrenimlerini sürdüren orta veya ağır düzeyde zihinsel engelli ile ağır otistik olanlar ortak sınavlardan muaf olacak. Ortak sınavlardan muaf olanlar için ortak sınav puanı ile ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplanmayacak. Bu öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kademesindeki şartlarına uygun okul veya kurumlara yerleştirilebilecek.
Son Güncelleme: 27.02.2014 15:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.