banner374
19 Şubat 2013 Salı 08:14
Okullara uydudan internet hizmeti
 Dalbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 yılındaki en önemli hedeflerinin TURKSAT-4A uydusunun fırlatılması olduğunu belirterek, "Şu anda yaklaşık yüzde 80'i bitti uydunun. 3-4 ay sonra son test başlayacak. Yapısal ve fiziksel entegrasyonlar bitiyor. Daha sonra 3-4 ay son testleri yapıldıktan sonra Kasım ayında uzaya fırlatılacak" dedi.
TÜRKSAT-4A uydusunun testlerinin tamamlanmasının ardından fırlatılmak üzere Kazakistan'a gönderileceğini ifade eden Dalbay, Kasım ayında da uydunun Kazakistan'daki fırlatma rampasından fırlatılacağını kaydetti.
Türkiye'nin içinde ve dışındaki haberleşme ihtiyaçlarının yüksek düzeyde olduğunu anlatan Dalbay, ”Şu anda gelen talepleri, kendi uydularımızdan çok zor karşılıyoruz. TÜRKSAT- 4A uydusunu fırlatmak için bekliyoruz. Onun akabinde de 2014 yılının Şubat ayında da TÜRKSAT-4B uydusunu fırlatacağız” diye konuştu.
Okullara yeni teknolojiyle uydudan internet hizmeti
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile uydu üzerinden internet hizmetinde yeni bir teknoloji kullanımıyla ilgili sözleşme imzalandığını dile getiren Dalbay, sözleşme kapsamında karasal alt yapının gitmediği 4 bine yakın okula uydu üzerinden internet hizmetinin Ka Bant denilen yeni bir teknoloji kullanılarak verileceğini kaydetti.
Dalbay, söz konusu çalışmaya 1-2 ay içinde başlanacağını ifade etti.
banner182
Son Güncelleme: 19.02.2013 08:14
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol