banner406
banner396
13 Temmuz 2015 Pazartesi 11:46
OKULLARDA DİPLOMA SORUNU

 Öğrencilere verilecek diplomalar yılan hikayesine döndü... Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 69. Md.(1) göre; “Ortaöğretim Kurumlarından mezun olanlara e-okul sistemindeki kayıtlar esas alınarak bitirdikleri okul türüne göre diploma verilir.” (e) bendinde ise; “diplomalar mezuniyet tarihini izleyen 20 gün içinde düzenlenerek soğuk damga için Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilir” denilmektedir.


Diplomalarını 12 Haziran 2015 tarihinden sonra süresi içerisinde hazırlayan okullar öğrencilere dağıtacakları sırada e-okul haberler kısmına 23/06/2015 tarihinde atılan “diplomayı veren okul kısmına kademeli geçiş yapılan okullarda yeni okul isminin değil, önceki okul isminin yazılması gerekmektedir. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarında mezun olmaya hak kazanan öğrencilere, Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu Teknik Lisesi, Meslek Lisesi, Teknik Lisesi diploması olarak diploma düzenlenmesi ve diplomayı veren okul kısmına kademeli geçiş olduğundan yeni okul isminin değil, 2014/8 no’lu genelgeden önceki okul isimlerinin yazılması gerekmektedir.” Denilmiştir. 2014 yılında yayınlanan genelge hükümlerine göre Bakanlık e-okul birimi tarafından diploma modülü düzenlenmemiş, e-okul geç atılan duyurular nedeniyle okullar zor durumda bırakılarak yeniden diploma düzenlemekle karşı karşıya kalmıştır.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine e-okuldaki mezun olacak öğrenci sayıları kadar diploma teslim edildiğinden diploma evrağı olmayan okullar yeni diplomaları da düzenleyememiştir. Bu durumdan öğrenciler mağdur olmuştur. Fazla diploması olan okullar yeni düzenlemeye göre diplomalarını hazırlayarak, onaylatıp öğrencilerine dağıttığı sırada Bakanlık mevcut uygulamadan vazgeçerek, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullara e-okuldan yeni bir duru yayınlayarak, “Diplomayı veren okul kısmında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” Denmiştir. E-okul sisteminde gerekli düzenlemelerin yapıldığını, düzenlenen diplomaların imha edilerek açıklama doğrultusunda diplomaların yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etmiştir. Türkiye genelinde binlerce diploma ihtiyacı ortaya çıkarak devlet zarara uğratılmış, öğrenciler zamanında diplomalarını alamayarak mağdur olmuş, okullar üç kere diploma hazırlamak zorunda bırakılmıştır.

KAMUDANHABER.COM

Son Güncelleme: 13.07.2015 11:49
Anahtar Kelimeler:
OkullardaDiplomaSorunu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.